Категорії
Вірменська кухня Кухня країн світу

Вірменський кололік

Кололік звичайний,
Кололік простий,
Кололік фарширований,
Кололік шушинський.

Кололік звичайний

Кололік – азербайджанський суп з фрикадельками, але за складом продуктів, смаком і технологією приготування це блюдо відрізняється від звичайних європейських супів. Як і багато інших вірменських страв, кололік має кілька різновидів, які відрізняються ступенем складності приготування. Найпростіший в цьому відношенні – кололік звичайний, самий складний, трудомісткий – кололік шушинський.

Приготування кололіку звичайного. У приготуванні всіх видів кололіків є наступні загальні риси:
1. Використовується тільки парне м’ясо задньої частини, як правило, баранина і лише для шушинського кололіку яловичина.
2. З кісток варять бульйон.
3. М’ясо подрібнюють або в м’ясорубці, причому обов’язково двічі перекручують, або відбивають його дерев’яним молотком до отримання однорідної тягучої маси. Іноді комбінують обидва способи: м’ясо збивають після пропускання через м’ясорубку.
4. У м’ясний фарш вводять додаткові продукти – відварні крупи (рис, манну крупу) або борошно, яйця, молоко, сіль, прянощі (цибуля, петрушку, перець), а іноді і коньяк – або перемішують ці інгредієнти з м’ясом в однорідну масу, або у формі начинки заліплюють в м’ясні кульки, або комбінують те й інше.
5. З м’ясного фаршу формують великі кульки (завбільшки з куряче яйце і більше) і начиняють їх або зазначеною вище рослинно-пряною начинкою, або шматочками вершкового масла.
6. В кістковий бульйон вводять крохмалевмісні продукти (рис, картоплю, каштани), а також прянощі (цибуля, петрушку, естрагон) і іноді приправи (томатну пасту). Після закипання бульйону в нього занурюють підготовлені м’ясні кульки, які варять до тих пір, поки вони не спливуть на поверхню.
Весь кололік варять до готовності рису.

Кололік простий
Складові для кололіку простого:
– 500 г баранини,
– 0,5-0,75 склянки рису,
– 2 яйця,
– 4 цибулини,
– 50 г вершкового масла,
– 3-4 ст. ложки зелені естрагону,
– 2 ст. ложки зелені петрушки,
– 10 горошин чорного перцю.

Приготування кололіку простого. Бульйон зварити, процідити. М’ясо провернути через м’ясорубку, додати в нього сирі яйця і подрібнені прянощі і з маси сформувати фрикадельки. Засипати в киплячий бульйон рис, прянощі, фрикадельки і варити до готовності.

Кололік фарширований

Складові для кололіку фаршированого:
– 500 г яловичини або баранини,
– 3,5 ст. ложки манної крупи,
– 50 г вершкового або топленого масла,
– 2 яйця,
– 500 г картоплі,
– 2,5-3 ст. ложки рису,
– 3 ст. ложки томатного пюре,
– 3 ст. ложки зелені петрушки,
– 1 ст. ложка базиліка,
– 1-1,5 ч. ложки чорного перцю,
– 4 цибулини.

Приготування кололіку фаршированого. Бульйон зварити і процідити. М’ясо пропустити через м’ясорубку, змішати з манною крупою, яйцями, сіллю, половиною перцю і збивати 10-15 хвилин, після чого зробити фрикадельки завбільшки з яйце.
Приготувати начинку з відвареного рису, обсмаженої цибулі, половини пряностей, посолити. Втиснути начинку в середину фрикадельок. Засипати в бульйон картоплю, розрізану на четвертинки, додати томат, довести до кипіння. В киплячий суп покласти фрикадельки і прянощі і варити до готовності.

Кололік шушинський

Складові для приготування кололіку шушинського:
– 1,5 кг яловичини,
– 200 г вершкового масла,
– 3 цибулини,
– 2 яйця,
– 0,25 склянки молока,
– 0,5 склянки рису,
– 1 ст. ложка пшеничного борошна,
– 3 ст. ложки зелені естрагону,
– 1,5 ч. ложки меленого чорного перцю або 12 горошин,
– 30 г коньяку (2,5 ст. ложки).

Приготування кололіку шушинського:
1. Зварити бульйон, процідити.
2. М’ясо відбити (загальні рекомендації для приготування кололіку див. вище), вийняти всі плівки, сухожилля, жир, посипати дрібно нарізаною цибулею (1 цибулина) і продовжувати відбивати до отримання тягучої маси.
3. У масу ввести борошно, молоко, яйце, коньяк і збити до напіврідкої консистенції, потім посолити, додати прянощі, 1 подрібнену цибулину і поставити на півгодини на холод.
4. З маси зробити круглі фрикадельки, всередину яких покласти шматочки замороженого масла.
5. Розділити бульйон на дві частини: в меншій відварити фрикадельки на слабкому вогні; з більшої приготувати суп, засипавши туди рис, прянощі, 1 подрібнену цибулину і за 5 хвилин до готовності ввести збите яйце.
6. З’єднати обидві частини кололіку.

Залишити відповідь