Категорії
Різне

Візитні картки (правила етикету)

Візитна картка або візитка – невеликого формату персональна карточка (паперова, картонна або пластикова) з особистою інформацією власника, включає ім’я, компанію (зазвичай з логотипом) та контакти (адресу, номер телефону, електронну пошту).

Існують також варіанти CD-візиток, виконані на зменшеній до 50 × 90 мм поверхні CD-диска, візитні картки з дерева (дерев’яного шпону) та металу.

Французи стверджують, що візитки вперше з’явилися у Франції в XVII ст., а китайці доводять, що такі картки у них існували вже в Середні віки. Але єдиний зразок друкованої візитної картки, що датується 1786 р., був виявлений в Німеччині. В самій Європі візитки стали поширюватися лише в XIX ст., в ці часи склалися і перші правила користування ними.

У деяких випадках візитна картка може замінювати посвідчення особи. Зазвичай вона друкується мовою країни, в якій живе її власник, англійською або мовою країни перебування. Ознака поганого тону – подавати людині візитку з текстом на чужій мові, яку вона не зможе прочитати. В цьому випадку потрібно заповнити авторучкою зворотну сторону картки, написавши на ній свої дані доступною для людини мовою.

Двосторонні візитки – ознака поганого тону, і, якщо ви не хочете опинитися в незручному становищі, не використовуйте їх. Зворотний бік візитки призначений для позначок від руки. Замовляйте односторонні візитки на двох мовах (наприклад, українською та англійською).

На стандартних візитках вказують прізвище, ім’я, по батькові, повну назву посади, назву і адресу фірми, службовий телефон, факс, телекс фірми (чим більше телефонів вказано на візитці, тим солідніше в очах партнера виглядає ваша фірма). Хорошим тоном вважається помістити інтернет-адресу або персональну адресу на сервері фірми.

На візитках для представницьких цілей вказується тільки прізвище, ім’я, по батькові, адреса і телефон фірми. Той, хто вручив таку візитку, не налаштований на продовження особистого контакту. В іншому випадку він вручив би іншу картку. За правилами етики в такому випадку краще не питати в нього номер телефону.

Картку фірми використовують для привітання від імені фірми.

Якщо зустріч з партнером призначена в вашому офісі, етикет зобов’язує, щоб візитер першим вручив свою візитку. Робити це слід не сидячи, а стоячи, виразно вимовляючи вголос при цьому своє ім’я та прізвище, щоб партнер міг більш-менш засвоїти їх. Отримувати візитку слід правою рукою, взявши потім в обидві руки. Беручи візитку, прочитайте вголос ім’я партнера і запам’ятайте його посаду.

Обмін візитками на переговорах ведеться строго по ранжиру, починаючи з самих високопоставлених членів делегації. Старші по положенню першими дають візитки молодшим, жінки першими рекомендуються чоловікам. Якщо партнери знаходяться на одному посадовому рівні, першим вручає візитку молодший за віком.

Під час переговорів слід розташувати картки перед собою в тому ж порядку, в якому сидять партнери. Ні в якому разі не можна на очах у інших м’яти чужі візитки, робити на них позначки, вертіти в руках. Це сприймається як знак неповаги.

У менш офіційних випадках в залежності від характеру відносин з адресатом на візитках робляться написи, але обов’язково в третій особі: «Дякує за новорічне привітання», «Вітає з національним святом», «Дякує за увагу», «З найкращими побажаннями» і т. п.

На Заході і у вітчизняній діловій практиці прийнято, якщо ви не застали партнера в його офісі, залишити свою візитку у секретаря, загнув верхній правий кут, а потім розправивши його. Загин свідчить, що ви особисто залишили візитку, а це сприймається як знак найбільшого поваги і пошани.

Картка може бути передана і з шофером або кур’єром, але в цьому випадку вона не загинається. Грубе порушення етикету – загнуту картку передати через кур’єра або шофера.

Візитні картки (правила етикету)

Візитні картки, що пересилаються поштою, не загинаються. На них в лівому нижньому кутку робляться позначки олівцем, які означають наступне:
p. f. – привітання;
p. r. – вираз подяки;
p. c. – висловлення співчуття;
p. p. – заочне представлення;
p. p.c. – замість особистого візиту в разі остаточного від’їзду;
p. f.c. – задоволення знайомством;
p. f.N.a. – вітання з Новим роком.

На отримані поштою (можливий, але нерекомендований варіант подання) або завезені візитки слід також відповідати візитками протягом 24 годин.

Ще раз нагадаємо, що візитки і вміння користуватися ними – не тільки засіб повідомлення, але і свідчення солідності і престижності підприємця.

Якщо ви хочете заочно представитися кому-небудь, пошліть йому свою візитну картку разом з карткою знайомої йому особи. У відповідь чоловік, якому вас представили, надсилає свою візитку без написів.

При зміні адреси ви можете надіслати діловому партнерові стару візитну картку разом з новою. Змінений номер телефону можна в крайньому випадку вписати від руки, а ось вписувати нову посаду вважається непристойним.
Візитні картки, на яких вказані одночасно імена і прізвище чоловіка і дружини, розсилаються або завозяться головним чином дамам.

На візитних картках, написаних не українською мовою, по батькові не вказується, так як в більшості країн не існує такого поняття. В Україні візитні картки обов’язково містять по батькові, за винятком тих випадків, коли вони належать іноземцям.

Погано оформлена візитна картка є ознакою поганого тону, тому варто замовляти розробку концепції і дизайну у професійних дизайнерів, що згодом окупиться, адже від виду візитки залежать ваші ділові відносини з партнером і, відповідно, ваша кар’єра.

Вважається, що візитні картки не повинні бути вигадливими, екстравагантними і мати золоті обрізи. Але з розвитком цифрового друку буденними стають металеві, дерев’яні, пластикові, цифрові чотириколірні візитки із золотим тисненням і голограмою – все це говорить про багатство, а значить, і про респектабельності власника візитки. Часто також використовуються навіть презентаційні картки з лазерним міні-диском, на якому міститься інформація про фірму.

У наш час існує безліч різних візитниць для зберігання карток. Матеріал, з якого вони виготовлені, різноманітний – від шкірозамінника до крокодилячої шкіри. Все залежить від смаків і вашої спроможності.

Залишити відповідь