Категорії
Психологія

Вплив образ на здоров’я

Образа – кожному з нас знайоме це відчуття. Коли очі наповнюються сльозами, з’являється жалість до себе, а в голові хаотично крутяться думки «За що зі мною так вчинили?»

Коли ми ображаємося? Тоді, коли з нами, як ми вважаємо, чинять несправедливо. Коли слова або дії кривдника «зачепили» наші больові точки. Ображаються всі люди без винятку, хтось кожен день, а щасливчики – раз на місяць.

Але часто кривдник навіть не підозрює, що він образив нас. А ми продовжуємо прокручувати нанесену образу в голові. Непрощенні образи віднімають у нас час, сили і душевний спокій. Деякі, особливо важкі образи, можуть лежати на душі важким каменем багато років, але результат завжди один – жалість до себе, недовіра до оточуючих, замкнутість, проблеми зі здоров’ям.

Як образи впливають на наше здоров’я?

У медицині є окремий розділ «психосоматика», (від грец. психо- душа, сома- тіло) наука про вплив психологічних чинників на соматичні (тілесні) захворювання. Виявляється, що першопричиною багатьох хвороб є саме наші образи.

Кілька прикладів таких порушень через непрощення.

  • Зайва вага. Через образу і тривалі стреси людина відчуває дефіцит позитивних емоцій і головним джерелом задоволення стає для неї їжа. Хто ж не любить смачно поїсти? Але бажання побалувати себе смачненьким приходить все частіше і частіше, і вже не піддається контролю. А цифри на вагах – все більше і більше…
  • Хвороби горла. Якщо ви схильні до частих захворювань горла, а лікарі вже не знають що і робити – варто задуматися. Часто такі захворювання бувають у тих, хто зносить образу мовчки, «ковтає» її і не може випустити назовні.
  • Захворювання серця можуть також бути причиною прихованої образи, яка вагою лежить на серці.

Пригнічені образи самі по собі не проходять. Наше тіло пам’ятає про них, навіть якщо розум наш намагається їх не помічати і витіснити зі свідомості.

Образи з духовної точки зору

Для людей релігійних, відповідь, що робити з образою, однозначний. В одній з найбільш відомих християнських молитов «Отче наш» ми читаємо: «І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим!». У кожній релігії є слова про те, що потрібно прощати, не тримати «образи в серці». І робити це саме від чистого серця і щиро, а не тільки тому, що так треба. У словнику Даля дано таке визначення: «Прощати – примиритися серцем, не маючи ворожнечі за образу».

Прощати – це не завжди легко. Що ж робити?

  • Найперше, з чого треба почати – зізнатися самому собі, що ви ображаєтеся. Як багато людей говорять – ні, ви що – я така людина, що зла не тримаю ніколи!
  • Допомагає молитва. Навіть якщо ви невіруюча людина, рекомендується спробувати цей метод, відзначають, що молитва має заспокійливу дію. Якщо ви не знаєте молитов, можна вимовити – «Господи, помилуй» і помолитися своїми словами, головне, щоб це було щиро і від душі.
  • Рекомендація, яка деяким здасться важкою – поговоріть по душам з тією людиною, яка вас образила, скажіть просто – я хочу обговорити з тобою випадок, який мене образив. Звичайно ж, що простіше стати в горду позу і сказати – «а чому я повинен першим починати розмову, адже це мене образили». Адже ви хочете жити в душевній рівновазі? Якщо ваша відповідь «так», тоді потрібно шукати шляхи виходу з цієї ситуації.
  • Подумайте, чим вчинок кривдника став для вас благом або уроком. Наприклад, жінка дуже ображалася на чоловіка, який пішов від неї. Майже рік вона виношувала план помсти. І, природно ні про яке прощення вона і слухати не хотіла. Але, зустрівши іншого чоловіка, і вийшовши за нього заміж, вона зрозуміла, що якби не зрада першого чоловіка, вона б ніколи не зустріла своє кохання. Звідси можна зробити висновок, що не завжди наші емоції – правильні. Іноді тільки час показує, що завдяки кривдникам ми стаємо сильніше і краще.

Прощаючи інших, у нас з’являється надія, що пробачать і нас, адже немає ідеальних людей. Напевно і ми ображаємо інших людей, іноді – спеціально, іноді – навіть і не підозрюючи про це. Христос говорив «Хто з вас без гріха, нехай першим кине камінь». Прощаючи, ми покращуємо своє здоров’я і розчищаємо місце в своїй душі для чогось нового.

Залишити відповідь