Категорії
Природа

Вибухове виверження Кілауеа

Обсерваторія вулканів Гавайських островів попереджає про можливість вибухового виверження, що абсолютно нехарактерно для вулкана Кілауеа. Співробітники обсерваторії розповіли про те, що відбувається під землею.

Раніше повідомлялося, що з вулканічних тріщин випливає лава, яка вже добралася до житлових районів. Також труднощі мешканцям Біг Айленда доставляють хмари діоксиду сірки. Однак зараз ще стало відомо, що кратер Кілауеа зазнав деформування, що може привести до іншої поведінки вулкана.

Рівень лави в вулканічному озері впав майже на 300 метрів, що може викликати ланцюжок вибухів.

Вибухові виверження зазвичай властиві стратовулканам, до яких вулкан Кілауеа не належить. Стратовулкани вибухами викидають гірські породи і попіл. У випадку з Кілауеа може статися те ж саме, але в корені цього вибуху будуть лежати зовсім інші процеси. Вчені вважають, що причиною вибуху може стати водяна пара. Якщо падаюче лавове озеро через вузький прохід забезпечене набагато більшою магматичною камерою, то в кінцевому рахунку рівень лави опуститься нижче ґрунтових вод.

Вибухове виверження Кілауеа
Вибухове виверження Кілауеа

Коли це станеться, вода зможе текти і перетворюватися на пару, що підігрівається знизу. У найкращому разі ця пара просто буде підніматися вгору, але є підстави вважати, що цей самий вузький прохід є нестабільним, і може виявитися запечатаним шматками скель. В цьому випадку тиск в камері збільшиться і пара викине шматки скелі разом з попелом в повітря.

Все це не порожні здогадки і припущення. Вулкан Кілауеа в травні 1924 року протягом двох тижнів серіями вибухів викидав в повітря скелі. Вчені вважають, що падаючі камені в цей раз не зашкодять населеним районам, але вулканічний попіл може викликати респіраторні проблеми.

Сьогодні передбачити поведінку вулкана ще дуже складно. На жаль, ніхто точно не може сказати, що станеться і коли.

Залишити відповідь