Види і сорти тюльпанів

Тюльпан – трав’янистий цибулинний багаторічник-ефемероїд, з гарною квіткою. Більшість тюльпанів, що розводять в культурі, належать до виду Tulipa gesneriana. Зустрічаються також дикорослі види Tulipa sylvestris (тюльпан лісовий), Tulipa biebersteiniana (тюльпан Биберштейна), Tulipa biflora (тюльпан двоквітковий), а також Tulipa greigii, Tulipa pubescens, Tulipa eichleri та ін.

В листопаді 1981 року квітникарі Голландії склали нову (останню) класифікацію та реєстр десяти тисяч сортів тюльпанів, які розділили на чотири групи і п’ятнадцять класів. Ця класифікація прийнята всіма квітникарями світу.

Сучасна класифікація тюльпанів:
Розділ I. Ранньоквітучі тюльпани:
Клас 1. Прості ранні;
Клас 2. Махрові ранні.

Розділ II. Середньоквітучі тюльпани:
Клас 3. Тріумф;
Клас 4. Дарвінові гібриди.

Розділ III. Піздньоквітучі тюльпани:
Клас 5. Прості пізні;
Клас 6. Лілієквіткові;
Клас 7. Торочкуваті;
Клас 8. Зеленоквіткові;
Клас 9. Рембрандт;
Клас 10. Попугаячі;
Клас 11. Махрові пізні.

Розділ IV. Інші види, їх різновиди та гібриди:
Клас 12. Тюльпани Кауфмана;
Клас 13. Тюльпани Фостера;
Клас 14. Тюльпани Грейга;
Клас 15. Інші види, їх різновиди та гібриди.

Види і сорти тюльпанів
Тюльпани Фостера є одними з найбільших. Бутон може досягати до 15 см в довжину при стандартній довжині стебла 15-45 см. Ці тюльпани також унікальні своєю рідкісною формою пелюсток у вигляді подвійної чаші – усередині пелюстки бутона щільно з’єднані в циліндр, але зовні по середині квітки починають відгинатися в сторони. На деяких сортах тюльпанів Фостера можуть бути пурпурні смужки і плями на листі.
Види і сорти тюльпанів
Тюльпани Тріумф складають більше 70% всіх голландських цибулин. Найбільше ці популярні тюльпани вирощують на зріз. Характерні особливості: великі квітки келихоподібної форми, до 15 см і навіть більше, квітконіжки до 70-80 см, міцні (прекрасно утримують великі бутони). Цвітіння дружне, одночасне. Це кращі цибулини для комерційної вигонки в зимовий час.
Види і сорти тюльпанів
Тюльпани Рембрандт – найяскравіші з усіх відомих на сьогоднішній день, довжина рослини в середньому – 50-80 см. Цвітіння у тюльпанів Рембрандт одиночне. Квітки великі, бокалоподібної форми, діаметр може досягати 6-8 см, а висота квітки – до 12 см. Головна відмінна характеристика тюльпанів Рембрандт – строкате забарвлення у вигляді геометричного візерунку, смуг і штрихів контрастних кольорів.
Види і сорти тюльпанів
Великі квіти тюльпанів Кауфмана (губернатор Туркестану в 1867 р.) міцно сидять на коротких міцних стеблах, рідко перевищують в довжину 20 см. У розкритому стані бутони нагадують шестикінечні зірки – їх пелюстки довгасті і помітно загострені на кінцях. Забарвлення групи настільки різноманітне, що виділити найпопулярніший тон, практично, неможливо.
Види і сорти тюльпанів
Тюльпани Дарвінові гібриди (Darwin Hybrid Tulip) – досить великі за розмірами квіти з яскравим забарвленням та високою стійкістю, за рахунок своєї стійкості до виживання, селекціонери й дали рослині назву – дарвінова квітка.
Види і сорти тюльпанів
Тюльпани Грейга – цибулина подовжено-яйцеподібна, 2-4 см діаметром, з червонувато-бурими шкірястими лусками. Стебло тюльпана до 50 см заввишки, квітконіс пухнастий.
Листя з темно-фіолетовими плямами, в числі 4, рідше – 3 або 5.
Квітка вишуканої бокалоподібної або чашоподібної форми, до 10-12 см заввишки, зовнішні листочки оцвітини загострені в пухнастий кінчик.
Колір забарвлення – найчастіше червоний, помаранчевий, яскраво-жовтий, світло-кремовий. Дно у червоних форм – чорне або жовте, нерідко у світлих форм на внутрішній стороні листочків оцвітини є плями, червоні або малинові. Тичинкові нитки і пильовики – жовті, чорнуваті або темно-бордові.
Плід до 8 см завдовжки і 2,5 см шириною, кількість розвиненого насіння – до 313 штук.
Види і сорти тюльпанів
Тюльпан Шренка – невисока рослина, висота квітконіжки – 30-40 см, листя близько 20 см. Квітконіжка пряма, гладка, насиченого зеленого кольору, верхня частина (ближче до бутона) іноді може бути темно-червоного кольору. Листя тюльпану Шренка зелене, з сизим відтінком, на одній рослині по 3-4 штуки (перше піднімається з землі, інші 2 або 3 обертають квітконіжку біля самої основи). Край листя злегка хвилястий.

Забарвлення квітки тюльпана Шренка різноманітне: біле, оранжеве, жовте, бузково-рожеве, бувають бордові відтінки, зустрічаються строкаті бутони (пелюстки забарвлені в один колір, а по центру або краях проходить нерівна смуга контрастного кольору).

Цибулина тюльпану Шренка – яйцеподібної форми, розміром 2,5-3 см, щільно обліплена лусочками сіро-бурого кольору, глибоко посаджена в землю, де утворює за весь час тільки одну дитинку.

Тюльпан Шренка – ранньоквітучий вид тюльпанів. Залежно від погодних умов період цвітіння припадає на квітень або початок травня і триває від 7 до 14 днів. Якщо весна волога, цвітіння масове. У посушливу погоду не всі цибулини випускають квітконіжки.

Після цвітіння тюльпан Шренка утворює коробочку з насінням. Довжина коробочки – 4 см, складається з трьох стулок, насіння – до 240 штук. Суха коробочка лопається, насіння висипається і розноситься вітром.

Період від проростання насіння до утворення квітів триває 6-7 років: в перший рік з насіння тюльпана Шренка утворюється цибулина (заглиблюється в ґрунт на 4 см) і одне сім’ядольне листя.

Другого року сім’ядольне листя заміщується одним справжнім листям, цибулина росте в землю ще глибше; з третього по шостий роки цибулина тюльпана Шренка набирає масу і поживні речовини. Для процесу фотосинтезу випускає один або два листочки. Поступово утворюється дочірня цибулина.

На шостий рік тюльпан Шренка проходить повний цикл вегетації: відростає 3 справжніх листочка, квітконіжка і бутон, зав’язується насіння. В кінці циклу цибулина виснажується і відмирає, залишаючи замість себе тільки одну дитинку.

Тюльпан Шренка є родоначальником перших садових тюльпанів, але має безліч відзнак: листя вузьке, ланцетоподібне, з хвилястим краєм, складене уздовж навпіл, розкинуте в сторони. Терміни цвітіння – квітень або початок травня; розмножується насінням; цвітіння відбувається через 6-7 років після проростання насіння, тільки один раз за період життя цибулини.

Дикорослі тюльпани Шренка віддають перевагу вапняним ґрунтам з високим вмістом кальцію. Добре ростуть на крейдяних і солонцюватих ґрунтах.

Тюльпан Шренка відноситься до диких видів тюльпанів з широким ареалом проживання. Росте в кліматичних поясах, де зима морозна і малосніжна, а літо спекотне і посушливе. Зустрічається в степах, напівпустелях, лісостепах і передгір’ях. Сьогодні дикоростучу квітку Шренка можна побачити на півдні України, на Кримському півострові, на північному сході Казахстану, в Китаї та Ірані.

Через діяльність людини рослину занесено до Червоної книги. Розорювання степів, випас тварин, збір квітів на продаж, викопування цибулин для медичних цілей – все це призвело до того, що чисельність популяції тюльпанів Шренка значно скоротилася.

На сьогодні збір квітів і викопування цибулин тюльпана Шренка заборонені не тільки для використання в комерційних, а й в особистих цілях. У період масового цвітіння працюють природоохоронні служби. З порушників стягуються штрафи.

При бажанні виростити тюльпан Шренка на садовій ділянці потрібно враховувати, що перше цвітіння почнеться через 7-8 років після посадки.

Вирощувати тюльпан Шренка в саду недоцільно: розмноження квітки проводиться тільки насіннєвим способом; період від сходів насіння до цвітіння – 6 років. Якщо погодні умови несприятливі, то цвітіння почнеться ще пізніше. Після цвітіння стара цибулина відмирає, замість неї залишається зростати лише одна молода цибулинка, цвісти яка буде через кілька років після материнської рослини.

Щоб зібрати насіння потрібно зрізати квітку, але законом заборонено зривати тюльпан Шренка в будь-який період цвітіння.

Тюльпан Шренка гарно виглядає в дикорослому вигляді, а для вирощування в саду більше підходять культурні різновиди цієї рослини. Безліч сортів і гібридів тюльпанів з різними термінами цвітіння – чудова прикраса весняного саду протягом багатьох років.

Види і сорти тюльпанів
Торочкуваті тюльпани – квітка з бахромою з хаотично спрямованих виростів голчастої форми, що нагадує візерунки з кристалів інею; товсті жорсткі пелюстки, гарно витримують дощ і вітер і зберігають парадну декоративність протягом усього терміну цвітіння.
Види і сорти тюльпанів
Прості ранні тюльпани – вид включає безліч підвидів, що відрізняються формами і кольором бутонів, висотою стебел і періодом цвітіння. Основні сорти:
Flair – квіти бокалоподібна квітка, висота стебла до 40, квітне в середині квітня, квітконоси стійкі до протягів. Квітка Flair широко розкривається під час цвітіння, ростуть на сонячних відкритих майданчиках, рекомендована відстань між рослинами – 10-12 см.
Purple Prince – цвіте на початку квітня, бутон темно-лілового кольору, тривалість цвітіння – до 2-х тижнів, ростуть на добре освітлених сонцем майданчиках, а також в півтіні.
Apricot Beauty – добре поєднуються з іншими видами, забарвлення від чисто-білого до темно-фіолетового, цвітуть в кінці квітня.
Тюльпани Кауфмана – відрізняються низьким ростом стебел, у розкритому вигляді набувають форму зірок, здатні довгий період часу рости на одному місці, не потребуючи пересадки.
Види і сорти тюльпанів
Прості пізні тюльпани (Single Late) – квіти розкривають свої чудові бутони до середини травня. Бутон великий, широких пелюсток і майже квадратною основою, у формі класичного келиха. Має багату палітру: чорні, білі, пурпурові, ніжно-рожеві і навіть двоколірні.
Види і сорти тюльпанів
Попугаячі тюльпани – бутон великий і важкий, широко розкриватися. Пелюстки помітно хвилясті, кучеряві або по краю з пір’їстою каймою, мають полум’яні візерунки, які чітко контрастують з основним кольором.
Види і сорти тюльпанів
Махрові ранні тюльпани (Double Early) – високодекоративні і стійкі сорти, висота рослини до 30-35 см, відмінно протистоять затяжним дощам і сильним вітрам. Бутон пишний, за формою нагадує широку об’ємну чашу, забарвлення пелюсток варіюється від червоного до сонячно-жовтого зі всілякими відтінками помаранчевого.
Види і сорти тюльпанів
Група махрових пізніх тюльпанів (Double Late) характеризується великими (до 10 см) в діаметрі махровими квітами з широкими округлими пелюстками. Зовнішнім виглядом квітка нагадує півонію. Махрові пізні квітнуть до 3-х тижнів з середини травня. Рослина до 50-60 см заввишки, хороші в зрізку і в вигонці.
Види і сорти тюльпанів
Лілієквіткові тюльпани – світлолюбні рослини, не переносять сильного вітру, який може зламати стебла, краще ростуть на супісках або суглинках з нейтральною або слаболужною реакцією. Свіжа органіка цим квітам протипоказана. Не варто висаджувати після інших цибулинних – існує ризик зараження загальними захворюваннями.
Види і сорти тюльпанів
Ніжний біло-зелений тюльпан Spring Green прикрасить сад або балкон. Добре виглядає у великих посадках на клумбах або в квіткових композиціях. Дуже добре підходить для букетів за рахунок свого ніжного аромату і тривалого збереження свіжості після зрізу.

Залишити відповідь