Види матраців

Щоб нічний сон або короткочасний відпочинок протягом дня завжди сприяв швидкому відновленню сил і дарував насолоду, важливо облаштувати спальне місце якісною основою – матрацом. Оскільки здоров’я потрібно цінувати понад усе, то і до вибору аксесуарів для спальні слід підходити особливо уважно і відповідально.

Залежно від особливостей конструкції, матраци поділяються на пружинні і безпружинні. Вибираючи матрац, звертайте увагу не тільки на тип і склад виробу, але і на розміри. Щоб сон був міцним і безтурботним, габарити матраца повинні відповідати можливостям спального місця і фізіологічним особливостям користувача. Важливо, щоб людина, для якої підбирають виріб для сну, легко поміщалася на поверхні і не упиралася в край ліжка головою або ногами. Довжина виробу повинна бути принаймні на 15 сантиметрів більше росту, а ширину вибирайте так, щоб вона вдвічі перевищувала ширину плечей.

Види матраців
Матрац з контролем температури The Pod by Eight Sleep

Матрац з рідинним охолодженням Eight Sleep Pod – виробники вбудували в цей поролоновий матрац кілька каналів з рідиною, яка може охолоджуватися до 12° C і нагріватися до 46° C. Термоканали незалежні один від одного, тому можна включити собі підігрів, а ваш чоловік або дружина (яким може бути завжди жарко) – охолодження. До речі, матрац можна налаштувати заздалегідь, і тоді він сам буде регулювати потрібну вам температуру, орієнтуючись на фази сну, частоту серцевих скорочень або дихання. Або можна налаштувати як матрац-будильник, який зможе розбудити вас бадьорою прохолодою. Скоординувати дії матрацу Eight Sleep Pod можна зі смартфона.

Види матраців
Пружинний каркас – основа, яка забезпечує пружність матрацу.

Пружинні і безпружинні матраци. Назви їх говорять самі за себе: основою перших служать пружини, тоді як другі складаються з інших матеріалів, зазвичай розташованих пошарово. Пружинні матраци, в свою чергу, діляться на вироби з залежними і незалежними пружинами.

Матраци Боннель, основою яких є залежні пружини в кількості від 120 до 160 пружин на квадратний метр, що характерно для моделі економ-класу. Кожна пружинка в таких матрацах жорстко з’єднана з іншою, тому при натисканні на одну точку, відразу прогинається значна ділянка всього виробу. Через це якість підтримки тіла таким матрацом не надто висока в порівнянні з більш сучасними варіантами. Але вироби з залежними пружинами досить міцні, впевнено витримують високі навантаження, прекрасно підходять для нерегулярного використання, мають більш ніж прийнятні ціни і можуть бути ідеальною заміною старих деформованих матраців.

Види матраців
Конструкція з незалежними пружинами з безхвильовим ефектом.

Конструкція виробів з незалежними пружинами матраців Pocket Spring відрізняється вмістом великої кількості індивідуальних пружинних елементів. Кожен такий елемент має бочкоподібну форму і знаходиться в текстильному чохлі, який з’єднується з іншими. Завдяки чому пружини в матраці не взаємодіють між собою і прогинаються лише в тих місцях, де прикладається навантаження, досить точно повторюючи контури тіла, забезпечуючи йому ідеальну підтримку і комфорт. Ніякого скрипу або іншого стороннього шуму під час експлуатації матраців з незалежними пружинами не виникає.

Описані моделі можуть містити від 200 до 1200 пружин на квадратний метр. Чим більше їхня кількість, тим краще проявляється ортопедичний ефект матраца: тіло відпочиваючого розміщується анатомічно правильно, тому ніщо не заважає розслабитися і зануритися в безтурботний сон. Але ціна у таких виробів істотно вища, ніж у моделей з залежними пружинами.

Види матраців
Безпружинний матрац за конструкцією являє собою виріб, основу якого складають кілька монолітних плит або набраних блоків з натуральних і синтетичних матеріалів. Завдяки відсутності пружинних конструкцій у таких матраців, їх експлуатація не супроводжується коливаннями поверхні, але забезпечує ортопедичний ефект. Також безпружинними називають рулонні матраци, які можна скручувати в зручний і компактний рулон для зберігання і перевезення.

Безпружинні матраци в основному мають багатошарову структуру (хоча зустрічаються і моноблочні варіанти) і складаються з абсолютно різних наповнювачів, які можуть істотно відрізнятися один від одного за властивостями. Саме тому ортопедичний і анатомічний ефекти у різних матраців спостерігаються по-різному.

Безпружинні моделі – відмінний варіант для любителів жорстких або пружно-м’яких спальних місць. Одна з основних переваг перед пружинними матрацами – здатність витримувати високі навантаження.

До складу пружинних і безпружинних матраців можуть входити такі наповнювачі як кокосовий койр, вовна, натуральний або штучний латекс, пінополіуретан, струттофайбер (поліестер) і так званий меморіформ.

Види матраців
Матрац Munchen – завдяки використанню латексу в комбінації з натуральним кокосовим волокном, поверхня матраца має достатню пружність, щоб підтримувати хребет в положенні релаксу і відмінно адаптується під силует фігури людини.

Матрац Munchen має незалежний пружинний блок, який розставлений в шаховому порядку, що забезпечує безхвильовий ефект.

Види матраців
Койр — волокно з зовнішньої оболонки горіхів кокосової пальми.

Кокосовий койр характеризуються високою екологічністю, довговічністю, міцністю, здатністю без проблем пропускати вологу і повітря. Матрацам цей матеріал надає значної жорсткості, тому зазвичай поєднується з іншими наповнювачами, більш м’якими і еластичними. Вироби з моноблочного полотна кокосового койра рекомендовані для сну і відпочинку людей з хворою спиною або новонароджених, яким жорстка поверхня на дасть задихнутися.

Види матраців
Латексна модель, латекс – емульсія дисперсних полімерних часток у водному розчині.

Латексні моделі – м’які, пружні і довговічні, ідеально повторюють всі вигини людського тіла, дозволяють хребту зайняти правильне положення і створюють прекрасні умови для сну. Латекс зазвичай має наскрізні отвори по всій своїй площині, завдяки чому забезпечується хороший тепло- і вологообмін під час відпочинку. Матеріал буває натуральним і штучним. Перший – виготовляється зі смоли дерева гевеї, володіє гіпоалергенними властивостями, і досить високою ціною. Другий – кілька міцніше і одночасно дешевше.

Одним з найпопулярніших штучних матеріалів для виробництва матраців є пінополіуретан. Наділений він середньою м’якістю, є більш жорстким у порівнянні з латексом. Від щільності пінополіуретану залежить його довговічність – чим більш густою є структура матеріалу, тим більше часу вона прослужить.

Вовна – натуральний наповнювач з гарною гігроскопічністю і відмінною здатністю пропускати повітря. До недоліків слід віднести низьку пружність, високу алергенність і схильність до утворення грудок.

Види матраців
По виду меморіформ схожий на поролон, але за тактильними властивостями відрізняється від нього своєю в’язкістю.

Меморіформ – це підвид пінополіуретану із вмістом спеціалізованих добавок, які підвищують його в’язкість. За рахунок цього відбувається так званий ефект запам’ятовування контурів тіла: забравши руку з поверхні меморіформи ще кілька секунд спостерігається чіткий відбиток долоні. Така властивість структури забезпечує кращу адаптацію поверхні матраца до всіх анатомічних особливостей тіла, через що відбувається більш досконала підтримка хребта, а тому й високий рівень комфорту.

Струттофайбер – наповнювач, який за рівнем жорсткості знаходиться між пінополіуретаном і латексом. Складається з суміші часток бавовни, вовни і різних синтетичних матеріалів – поліефірних волокон. Струттофайбер багато в чому нагадує повсть, але є більш об’ємним і пишним.

Види матраців
Конструкції матраців

Специфічні конструкції і властивості матраців. Деякі моделі матраців відрізняються наявністю певних особливостей, не характерних для більшості. Саме вони можуть виявитися ідеальним рішенням для людей з індивідуальними потребами, якщо ніяк не вдається підібрати правильний варіант.

Ортопедичні матраци – це вироби, які забезпечують правильне положення хребта і зменшують до мінімуму навантаження на м’язи і опорно-руховий апарат людини під час сну, незалежно від пози. Співвідношення жорсткості і м’якості в таких матрацах знаходиться на рівні золотої середини, завдяки чому під час відпочинку тіло не провисає. Головною характеристикою, за допомогою якої можна відрізнити ортопедичну модель від звичайної, є точкова еластичність. Яскравий приклад матраців з хорошою точковою еластичністю – це моделі з незалежними пружинами, про які вже розповідалось вище.

Зональними матрацами називають моделі з різними зонами жорсткості, що сприяє посиленню ортопедичного ефекту і підвищенню комфорту відпочинку. Оскільки тіло людини в зонах плечей, таза і голови створює підвищений тиск на ліжко, для зменшення нерівномірності такого впливу і були створені зональні матраци. Різні ділянки спальної поверхні таких виробів демонструють свій рівень жорсткості, завдяки чому кожна частина тіла має ідеальну підтримку під час сну.

Матраци виду топер – зручні невеликі моделі, вигідні при транспортуванні, просто незамінні на природі або в місцях, не надто придатних для ночівлі, прекрасно підходять для облаштування місця для відпочинку на дивані, оскільки вирівнюють рельєфи м’яких меблів і створюють затишні зони комфорту.

Види матраців
Матрац універсальний (70×190 см)

Матрац універсальний – анатомічний матрац, здатний точно повторювати всі контури тіла людини і дарувати безмежний комфорт під час сну. Найкраще такі моделі підходять людям з хворим попереком і для тих, хто не дуже любить жорсткі спальні місця. Саме високим рівнем м’якості анатомічні матраци відрізняються від ортопедичних, які вважаються більш жорсткими.

Як вибирати? Вибираючи матрац, звертайте увагу не тільки на тип і склад виробу, але і на розміри. Щоб сон був міцним і безтурботним, габарити матраца повинні відповідати можливостям спального місця і фізіологічним особливостям користувача. Важливо щоб людина, для якої підбирають виріб для сну, вільно поміщалася на поверхні і не упиралася в край ліжка головою чи ногами. Довжина матрацу має бути принаймні на 15 сантиметрів більше росту, а ширину вибирайте так, щоб вона вдвічі перевищувала ширину плечей.

Згідно стандартизованого переліку розмірів матраців, за допомогою якого можна легко зорієнтуватися, яка саме модель потрібна:
– односпальні матраци мають довжину – 190-200 см, ширину – 80-90 см;
– полуторні з довжиною – 190-200 см, шириною – 120-140 см;
– двоспальні, стандартна довжина яких в межах 190-200 см, ширина – 160-200 см.

Матраци для дітей:

– моделі для новонароджених створюються на основі матеріалів, що забезпечують затишну підтримку немовлят з перших днів їхнього життя;

– матраци для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку виготовляють окремими колекціями і складаються вони з матеріалів, адаптовані під потреби юного організму, мають такі ж самі стандартні розміри, що і у виробів для дорослих;

– матраци для підлітків характеризуються високим рівнем пружності, що сприяє правильному розвитку ще не до кінця сформованого хребта.

Важливим параметром, на який потрібно звернути також свою увагу при виборі матраца, є навантаження на одне спальне місце. Ця характеристика вказує на максимально допустиму вагу людини, яка може спати на виробі, що прописується в супровідній документації товару.

Це стосується всіх видів матраців, незалежно від розмірів і кількості спальних місць. Наприклад, на двоспальному матраці допускається одночасне розміщення двох людей, але їхня загальна вага не повинна перевищувати значення згаданого параметра. Якщо матрацом регулярно буде користуватися людина, вага якої більше значення максимального навантаження, виріб незабаром почне просідати і може втратити ортопедичні та анатомічні властивості. Тому обов’язково перевіряйте, чи відповідає вподобана модель вашим характеристикам. Сподіваємося, що перелічені поради допоможуть вам комфортно облаштувати своє місце відпочинку. Нехай ваші сни завжди будуть солодкими і безтурботними, а пробудження супроводжується припливом сил і гарним настроєм.