Вим’яподібні хмари

Вим'яподібні хмари
У США появу Mammatus раніше пов'язували з появою торнадо в ансамблі купчасто-дощових осередків, однак зараз прийнято вважати, що поява Mammatus не завжди свідчить про наближення торнадо.

Якщо з’являються вим’яподібні хмари Mammatus, це означає, що може піти град, дощ, а взимку посиплють снігом.

Вим’яподібні (двоопуклі) хмари – один з різновидів купчасто-дощових хмар, мають специфічну комірчасту або сумчасту форму, осередки зазвичай близько півкілометра, найчастіше різко окреслені, але бувають і з розмитими краями, трапляються переважно з утворенням тропічних циклонів. Колір зазвичай сіро-блакитний, через попадання прямих сонячних променів або підсвічування від інших хмар можуть здаватися золотистими або червонуватими.

Вим’яподібні хмари найчастіше складаються з кристалів льоду, або у поєднані з краплями води. Окремі чарунки мають діаметри 1-3 км при довжині в середньому 0,5 км. Пелюстка такої хмари існує в середньому хвилин десять, але сам кластер живе від 15 хвилин до кількох годин, поступово зникаючи разом з грозовим штормом. Вим’яподібні хмари можуть слугувати для формування інших типів хмар, таких як шарувато-купчасті та високо-купчасті.

Латинську назву Mammatus (від слова «Mammа» – груди, вим’я) хмари отримали за низку пористих вим’яподібних опуклостей або трубчастих мішечків, що виходять із основи. Форма опуклостей Mammatus може змінюватися від класичної виступаючої форми до більш витягнутої трубки.

За свій іноді зловісний вигляд вим’яподібні хмари часто вважають провісниками бурі. При цьому від основного грозового вогнища вони можуть знаходитися на відстані до кількох десятків кілометрів. Теорію виникнення Mammatus різні метеорологи пов’язують або з нестійкістю Релея-Тейлора або з нестійкістю Кельвіна-Гельмгольца. Тобто для утворення вим’яподібних хмар необхідне сусідство вологої і нестійко розподіленої повітряної маси в середній і верхній частинах тропосфери над сухою повітряною масою, що займає нижню частину тропосфери. У таких умовах під кристалами льоду-«наковалень» купчасто-дощових хмар, що опускаються додолу, виникає система невеликих висхідних та низсхідних повітряних потоків на тлі загального низсхідного потоку повітря.

Залишити коментар