Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Виноград культурний

Хімічний склад винограду,
Дія винограду,
Способи застосування винограду.

Виноград культурний або виноград справжній (Vitis vinifera L.) – рослина родини Vitacea (виноградні).

Виноград культурний – багаторічна дерев’яниста кучерява ліана висотою до 4 м. Кора на старих стовбурах винограду коричнева, борозниста, на молодих – жовтувата або червонувата, з гіллястими вусиками стеблового походження.

Виноград культурний
Виноград культурний, склад рослини

Листки рослини чергові, черешкові, 3-5 лопатеві або розсічені, з прилистками, що рано відпадають. Вусики супротивні листю. Виноградні квітки дрібні, численні, жовтувато-зелені, 5-пелюсткові. Плоди зелені або темно-червоні ягоди в гронах. З восковим нальотом. Насіння по 1-7 в ягоді, є сорти безнасінні. Цвіте виноград в травні – червні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Культивується виноград на плантаціях, в садах. Поширений в середній і південній смузі Європи, в Середній Азії.

Для лікування використовують плоди і листя винограду. Заготовляють листя в травні – червні і використовують в свіжому вигляді або сушать звичайним способом. Плоди винограду збирають у міру їх дозрівання в серпні – вересні і використовують в свіжому вигляді в їжу або для приготування виноградного соку; плоди окремих сортів сушать або готують з них виноградні вина.

Виноград культурний
Виноград культурний, листя рослини

Хімічний склад винограду. Плоди винограду містять до 20% цукрів (глюкозу і фруктозу), органічні кислоти (винну, лимонну, яблучну, бурштинову, щавлеву, мурашину, саліцилову), фосфорну, кремнієву кислоти, калій, кальцій, магній, залізо, дубильні, пектинові і фарбувальні речовини, флавоноїди, антоціани, ароматичні речовини, стерини, катехін, вітаміни A, B, B, C, P, PP, глікозиди, кверцетин, енін.

За своїм хімічним складом виноградний сік дещо схожий на жіноче молоком. У листі є цукри, винна, яблучна, аскорбінова, протокатехова кислоти, бетаїн, каротин, кверцетин, холін, алоксурові основи, калій, натрій, фосфор, залізо, кремній, дубильні речовини, а в насінні – лецитин, ванілін, жирна олія, флабофен, дубильні речовини.

Виноград культурний
Виноград культурний, плоди рослини

Дія винограду. Плоди винограду покращують обмін речовин в організмі, регулюють кровообіг, знижують артеріальний тиск, діють заспокійливо на нервову систему, мають легку послаблювальну, м’яку сечогінну, відхаркувальну і потогінну дію.

Виноградний сік регулює кровообіг, нормалізує кров’яний тиск, сприяє виведенню з організму сечової кислоти, перешкоджає утворенню каменів. Виноградне листя має кровоспинну, антисептичну, протизапальну, ранозагоювальну властивості.

У медицині виноградолікування широко застосовують на курортах Південного берега Криму, використовуючи спеціальні лікувальні сорти винограду в поєднанні з кліматотерапією. Виноград вживають при загальній слабкості організму, відсутності апетиту, недокрів’ї, при бронхітах, плевритах, початкових формах туберкульозу легень, хронічних запаленнях шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються запорами, при підвищеній кислотності шлунка, порушенні обміну речовин, виснаженні нервової системи, функціональних неврозах, нефриті, захворюваннях серця, гіпертонічній хворобі, хворобах печінки.

Для лікування можна вживати виноградний сік, але в ньому менше вітамінів.

Виноград культурний
Вирощування винограду

У народній медицині виноград використовують при всіх згаданих захворюваннях. Крім того, сік незрілого винограду приймають як жарознижувальне, а також при ангінах і виразках у роті. Настій і відвар виноградного листя використовують для полоскань ротової порожнини і горла при ангінах, для обмивань при різних хворобах шкіри. Свіжі молоді листки використовують в їжу. Подрібнене листя, прикладене до гнійних ран та виразок, сприяє їх швидкому загоєнню. Порошок сухого листя винограду приймають всередину по 2-4 г як кровоспинний засіб при маткових кровотечах.

Виноград не рекомендують приймати при ожирінні, цукровому діабеті, при коліті, супроводжуваному поносом. Виноград збільшує карієс зубів. Тому після прийому винограду потрібно полоскати зуби, ротову порожнину розчином питної соди.

Виноград культурний
Виноград культурний, вирощування ліани в горщиках

Способи застосування винограду:

1) свіжі плоди приймати 3 рази на день за 1 годину до їжі, поступово збільшуючи добову дозу з 200-300 г до 2 кг, при зазначених захворюваннях, курс лікування 1-1,5 місяці;

2) виноградний сік приймати 3 рази на день, поступово збільшуючи разову дозу з 1 до 2 склянок, при зазначених захворюваннях, курс лікування 3-4 тижні. В період лікування рекомендується утримуватися від жирного м’яса, сирого молока, спиртних напоїв.

Залишити відповідь