Категорії
Культивовані Природа Рослини

Вирощування кротона в домашніх умовах

Кротон (Croton), ще іменований «плащем Йосипа», або кодієум (Codiaeum), є представником сімейства Молочайні.

Популярністю у квітникарів найбільше користується не наукова назва кодієум, що в перекладі з грецької означає «голова», а кротон. Є думка, що ця назва походить від назви міста, розташованого в південній Італії, в якому Піфагор свого часу заснував власну школу, також припускають, що на одному з діалектів дане слово перекладається, як «чагарник»…

Кротон – рослина родом з островів Тихого океану і Північної Австралії, зустрічається на Мадагаскарі, в Південно-Східній Азії та Індії. За інформацією, взятої з різних джерел, даний рід об’єднує до 1200 видів, проте в домашніх умовах вирощують лише кротон строкатий, а також його гібриди. Ця квітка є найбільш красивою із всіх декоративно-листяних кімнатних рослин, здатна бути головною прикрасою будь-якої кімнати, при цьому завдяки своїй компактності, не займає багато місця. У деяких країнах ця домашня квітка є хранителем домашнього вогнища і захищає житло від негативної енергетики.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Особливості кротона

В умовах нашого клімату, кротон є декоративно-листяною рослиною, любить сонячні промені, при чому у другій половині дня йому не зашкодить невелике затінення або розсіяне яскраве світло. Температурний режим у літню пору – від 20 до 22 градусів, в зимовий – не нижче 16 градусів. Поливати рослину треба регулярно і помірно. Вологість повітря має бути підвищеною. Кущ необхідно регулярно зволожувати з обприскувача і промивати листя, а ще 1 або 2 рази на місяць йому треба влаштовувати душ.

З квітня по листопад кущ треба удобрювати комплексним мінеральним добривом для декоративно-листяних рослин, роблять це 1 раз на 2 тижні. В інший час підгодівлю проводять 1 раз на 4 тижні. Взимку – період спокою.

Молоденькі кущики пересаджують двічі на рік, а дорослі екземпляри – 1 раз на пару років. Розмножувати рослину можна насінням, стебловим способом, а також листовими живцями. Основні шкідники кротона – борошнистий червець, щитівка, нематоди, павутинні кліщі. Основні захворювання – сіра гниль і грибок сажі.

Властивості – рослина отруйна.

Рослина кротон, що вирощується в домашніх умовах, є кущиком з шкірястими листовими пластинами, форма яких може бути самою різною: довгасто-ланцетною, асиметричною, загостреною або тупокінцевою, трилопатевою, широкояйцеподібною, з цілим краєм, виїмчастою та ін. Молоді листочки зазвичай пофарбовані в блідіший зеленувато-жовтий колір, через час забарвлення стає яскравішим, бордового і зеленого кольору, в зв’язку з цим така рослина виглядає немов ошатне деревце восени. Для всіх різновидів та сортів загальною ознакою для листових пластин є чітко виражене жилкування.

Цвіте кротон не надто ефектно – під час цвітіння у нього формуються в пазухах звислі китиці, що складаються з непримітних квіток кремового кольору.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Кротон Маммі (Codiaeum mammi) – популярний серед флористів сорт, завдяки формі листя. Листя у квітки вузьке, закручується в спіраль, і створює кучеряву крону.

Догляд за кротоном в домашніх умовах. Кімнатний кротон відноситься до найбільш примхливих рослин, за якими досить складно доглядати. Особливості догляду:
– сік цієї рослини містить сильну отруту, яка здатна викликати блювоту, діарею і контактний дерматит, тому під час роботи з кущем треба обов’язково надягати рукавички;
– кротон потребує підвищеної вологості повітря, тому потрібно систематично зволожувати кущ з пульверизатора, протирати листові пластини зволоженою м’якою ганчіркою або губкою, влітку забезпечити теплий душ один раз на 4 тижні;
– рослина вкрай негативно реагує на протяги і холодну воду для поливу;
– у деяких випадках на початку вегетаційного періоду було помічено, що листя у куща набуває різноманітної незвичної форми – з чим це пов’язано, вчені ще не можуть дати відповіді. Але слід враховувати, що ця культура відрізняється дуже високим ступенем мутацій, саме тому селекціонерам вдалося вивести так багато різноманітних гібридних форм і сортів;
– цвітіння кротона є малопривабливим, але забирає у куща сили, тому, якщо не плануєте збирати насіння, то обривайте квіткові бруньки і квітконоси відразу ж після формування.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Освітлення кротона

Освітленість. Кротон – рослина, що потребує яскравого сонячного світла. Прямі сонячні промені не нашкодять рослині в ранковий або вечірній час, тому влітку горщик з кущем рекомендується ставити на вікно північної сторони квартири, а взимку кротону більше сподобається південне підвіконня. Фахівці рекомендують, якщо у вас є така можливість, то влітку можна кущ винести на вулицю, при цьому бажано вибрати місце з яскравим розсіяним світлом.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Як правильно поливати кротон

Температурний режим і як правильно поливати. У теплу пору року кротон найкраще себе почуває при температурі повітря 20 – 22 градуси, взимку вона не повинна опускатися нижче 16 градусів. Також необхідно вибрати правильний режим поливу, щоб при збереженні вологого ґрунту, не допустити застоювання води – земля в горщику повинна бути постійно трохи вологою, але при цьому не можна допускати, щоб в кореневій системі застоювалася вода, що може викликати появу гнилі. Воду для поливу використовують добре відстояну, але краще фільтровану, при цьому вона не повинна бути холодною.

Вологість повітря. Щоб ваша рослина нормально розвивалася, кротону необхідна висока вологість повітря. У зв’язку з цим потрібно систематично зволожувати з обприскувача або протирати листя вологою губкою. Влітку потрібно забезпечити рослині регулярний теплий душ, проте під час проведення даної процедури треба стежити за тим, щоб вода не потрапляла в ємність з субстратом.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Підживлення кротона

Підживлення. З квітня по листопад підгодівлю проводять 1 раз на 2 тижні. Роблять це по попередньо зволоженому субстрату, використовуючи для цього розчин комплексного мінерального добрива. У зимовий час квітку удобрюють лише раз на 4 тижні.

Надлишок азотних добрив в поєднанні з недоліком світла здатний привести до зникнення строкатого забарвлення рослини.

Обрізка. Для того щоб крона кротона була охайною і ефектною, у молодих кущів треба регулярно проводити прищіпку і обрізку більш дорослих гілок. Першу прищіпку проводять, коли висота кущика дорівнює 15 сантиметрам, а наступні – кожен раз, як гілки будуть відростати на 20 сантиметрів. Місця зрізів гілки потрібно присипати сірчаним порошком або подрібненим деревним вугіллям. Квіткові бруньки або молоденькі квітконоси обрізають відразу як вони утворюються – квітки кротона не мають ніякої декоративної цінності, проте сам процес цвітіння відбирає у рослини сили і негативно відбивається на ефектності листових пластин.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Пересаджування кротона

Поки кущі кротона молоді, пересадку потрібно проводити один раз на півроку. Дорослі екземпляри пересаджують рідше – раз на 2 роки. Вибираючи новий горщик для пересадки, слід враховувати, що він повинен бути в поперечнику більше старого всього на 2 см. Після того як кущ кротона буде висаджено в горщик з діаметром 25 сантиметрів, пересаджувати його вже непотрібно, натомість регулярно, 1 раз на рік, треба замінювати верхній шар субстрату на новий.

Для пересадки і посадки потрібно використовувати ґрунтосуміш, яка складається з річкового піску, торф’яної, дернової і листової землі (1: 1: 1: 1). Пересадку рекомендується проводити методом перевалки. Для цього квітку акуратно витягують зі старої ємності разом з грудкою землі і поміщають в новий горщик. Постарайтеся при цьому зберегти цілісність земляного кома. Не забудьте в новому горщику зробити хороший дренаж, який повинен займати не менше 1/4 частини ємності.

Як пересадити кротон, зимівля. З настанням осені рослину переносять з вікна північної сторони квартири на південне підвіконня. Також потрібно скоротити полив, але субстрат в горщику все одно повинен бути постійно трохи вологим. У холодну пору року так само потрібно зволожувати листя з обприскувача і протирати його зволоженою м’якою ганчіркою або губкою, але при цьому кількість даних процедур необхідно скоротити. Душ взимку такій рослині влаштовувати не потрібно. Підживлення в цей час року проводять 1 раз в 4 тижні, однак деякі квітникарі впевнені, що взимку кротон може обійтися і зовсім без нього.

Способи розмноження.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Вирощування кротона з насіння

При вирощуванні кротона в кімнатних умовах для його розмноження використовують насіння, але тільки в тому випадку, якщо мова йде про гібриди рослини. Для посіву використовують свіжозібраний посівний матеріал – насіння кротона швидко втрачає свою схожість. Якщо ви все ж таки наважилися виростити кротон з насіння, то треба знати, що цей процес довгий і рослинка, що у вас виросте, не буде мати сортових ознак.

Насіння кротона потребує передпосівної підготовки, для цього його 30 хвилин витримують в гарячій воді (близько 60 градусів), а потім залишають на 24 години для набухання. Заглиблювати насіння в субстрат слід на 10 мм, після посіву ємність прибирають в тепле місце (близько 22 градусів), до моменту поки не з’являться перші сіянці, субстрат в ємності слід зволожувати виключно нижнім поливом. Коли у сходів сформується третя листова пластина, їх пікірують в індивідуальні горщики, діаметром до 7 см. Доглядають за сіянцями так само, як і за дорослими рослинами.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Розмноження кротона живцюванням

Розмножити цю рослину можна і живцюванням. Легше і швидше за все вкорінюється верхівкові пагони 6-10 см в довжину, або злегка задерев’янілі. У випадку, якщо потрібно отримати відразу кілька живців, пагін ділять на кілька частин, при цьому враховуючи, що на кожному черешку повинна бути одна здорова листова пластина, а також не менше одного міжвузля. Швидше виростає коріння молоді здерев’янілі живці. Місця зрізів на черешках треба промити проточною водою, щоб змити отруйний молочний сік, що виділяється. Після цього живці залишають на 3 години на відкритому повітрі, за цей час місця зрізів встигнуть підсохнути.

У верхівкового живця, в верхній його частині, листові пластини потрібно вкоротити наполовину паралельно жилам, при цьому з нижньої його частини все листя слід обірвати. Нижній зріз обробляють корневином, після чого поміщають його в посудину з водою, яка повинна весь час підігріватися до 23-30 градусів (для профілактики розвитку гнилі). Ємність з держаком прибирають під яскраве розсіяне світло і чекають, поки у нього відростуть корінці. Коли довжина відрослого коріння буде дорівнювати 20 мм, рослинку треба висадити в новий горщик, заповнений ґрунтосумішшю для кротона. Після висадки живця протягом першої декади близько кущика рослини підтримують підвищену вологість повітря, для чого проводять часте зволоження рослинки з пульверизатора. Коли живці візьмуться, їх листові пластини відновлять тургор.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Шкідники і хвороби кротона

Найчастіше кротон страждає від павутинних кліщів, нематод, борошнистого червця і щитівки. У деяких випадках, зазнавши невдачі в боротьбі з шкідниками, квітникар вирішує позбутися хворої рослини. Однак не треба забувати, якщо дотримуватися правильного догляду, на вашій рослині не поселятися шкідники. Найбільш частими причинами появи на рослині кліщів є нерегулярний полив, недостатньо висока вологість повітря, а також несистематичне протирання листових пластин. Щоб позбутися борошнистого червця, павутинного кліща або щитівки, використовують тютюновий розчин, в який додають мило, його застосовують для протирання надземних частин куща. Через 60-90 хвилин після обробки рослину треба обов’язково помити, слідкуйте, щоб розчин не потрапив в ґрунт.

Вирощування кротона в домашніх умовах
Помилки в догляді за кротоном

При помилках по догляду за кротоном можуть виникнути наступні проблеми:

– у куща опустилося листя – тобто рослина не може вбирати вологу – це відбувається, коли коренева система знаходиться в холоді. Кущ кротона необхідно перенести в добре освітлене і тепле місце. Поливають його лише після того, як верхній шар ґрунтосуміші просохне вглиб на кілька сантиметрів, підгодівлю слід на якийсь час припинити. Після того як листя буде добре зволожено з обприскувача, на кущ треба надіти прозорий ковпак або пакет.

– кущ засихає – якщо у квітки засихають лише нижні листові пластини, то це цілком природний процес, в результаті якого спостерігається оголення нижньої частини стовбура. Якщо вологість повітря недостатньо висока, то у кротона спостерігається засихання кінчиків листя, слід враховувати, що оптимальний рівень вологості для нього близько 70 відсотків. Якщо на листі утворюються коричневі плями і спостерігається засихання країв, то це означає, що в кімнаті холодно і кущик мерзне. Засихання і облітання листя пов’язане з нечастим і мізерним поливом.

– облітання листя – вище вже зазначалося, що опадання листових пластин може бути пов’язано з неправильним поливом або з надмірно низькою вологістю повітря. Кущ може скинути листя, якщо в приміщенні холодно або через різку зміну температур, чи просто стоїть на протязі. Якщо кущ почав скидати листя, треба згадати правила догляду за рослиною і виправити помилку.

Види кротона з фото і назвами. В домашніх умовах культивується кротон строкатий. Відрізняється він тим, що може змінювати забарвлення і форму листя в залежності від умов, в яких він росте. Завдяки цьому саме цей вид найчастіше використовують селекціонери для своєї роботи, в результаті якої з’явилася велика кількість гібридів, сортів і різновидів.

Кротон строкатий в диких умовах можна зустріти на території Китаю і Пакистану. Висота куща близько 3 м, його прикрашають коричнево-зелені листові пластини з короткими черешками. У такого виду є кілька є кілька форм, які різняться обрисом листових пластин: придаткова, лопатева, плеската і прикрашена, завдяки якій з’явилося безліч різновидів:

Вирощування кротона в домашніх умовах
Місіс Айстон – великий кущ або дерево з листям насиченого темно-бордового забарвлення і яскраво-рожевими цятками. Є різновид з золотистим листям і чорними цятками, а ще сорт в рожево-жовтій гамі.
Вирощування кротона в домашніх умовах
Петра – гіллястий кущ, в диких умовах росте до 4 метрів у висоту, листя може бути лопатеве, овальне або загострене, пофарбоване в темно-зелений колір і має насичено-жовту облямівку і цього ж відтінку крапки і прожилки.
Вирощування кротона в домашніх умовах
Чорний принц – плоскі листові пластини широкоовальної форми, мають зеленувато-чорне забарвлення з великою кількістю червоних, жовтих і оранжевих цяток.
kroton-v-domashnih-umovah
Дізраелі – лопатеві листя квітки в верхній частині з зеленим забарвленням і жовтими прожилками, в нижній – пофарбована в цегляно-бурий колір.
kroton-v-domashnih-umovah
Екселлент – листя має форму схожу з листям дуба форму, у верхній частині зеленувато-жовте, в нижній – бордово-червоне.

Крім перелічених різновидів кротона строкатого у квітникарів найбільш популярними є наступні: кротон молуккський, «мінус», генуінний, овальнолистяний, черепаховий, кучерявий і спіральний.