Вирощування полуниці з насіння

Вирощування полуниці з насіння
Розсада полуниці

Терміни посіву,
Підготовка насіння,
Підготовка землі,
Посів в контейнер,
Посів в торф’яні таблетки,
Пікірування розсади полуниці,
Як отримати сортову полуницю?
Своє насіння полуниці.

Вирощування полуниці великоплідної і ремонтантної (дрібної) майже не відрізняється один від одного, тільки великоплідні сорти зазвичай дорожчі, а для ремонтантної полуниці характерним є більша схожість. Сіють полуницю в невеликі контейнери з кришечкою, потім молоді рослини пікірують в окремі стаканчики, але можна посадити відразу в окремі ємності або в торф’яні таблетки. Щоб поліпшити схожість насіння полуниці його перед висіванням потрібно замочити і провести стратифікацію.

Терміни посіву. Зазвичай посів проводять в кінці лютого – березні. Якщо у вас мета виростити більш ранні саджанці на продаж, то можна посіяти і в більш ранні терміни, але з обов’язковим підсвічуванням. Якщо ж ви не плануєте досвічувати свою розсаду, то раніше березня не сійте, інакше від нестачі сонячного світла вона може загинути.

Підготовка насіння. Насіння великоплідних сортів полуниць дуже повільно проростає. Тому для прискорення проростання насіння перед сіянням ліпше замочити:
– приготувати прозорий пластиковий контейнер з кришкою і ватяні диски або ганчірочки;
– в кришці пластикового контейнера проткнути голкою дірочки для дихання;
– диски змочити водою – на один диск кладуть одне насіння, другим вологим диском накривають;
– різні сорти краще підписати, щоб потім не переплутати;
– насіння закрити підготовленою кришкою і поставити в тепле місце на 2 дні, після чого прибрати в холодильник на 2 тижні для стратифікації. Під час стратифікації стежте, щоб диски не висохли, при потребі змочуйте їх і кожен день провітрюйте контейнер.

Що робити, коли пройде два тижні? Залежить від того, куди ви будете сіяти насіння. Можна сіяти в контейнер або в торф’яні стаканчики.

Для контейнера потрібно приготувати ґрунт.

Підготовка землі. Земля має бути легкою і розсипчастою. Найкраще змішати городню і лісову землю і додати піску. Для знезараження її можна 15-20 хвилин прогріти в духовці – молоді сходи полуниці дуже вразливі і їх люблять різні мушки та інші комахи, які можуть бути в землі. Але щоб в землі знову з’явилися корисні бактерії, дайте їй полежати два – три тижні після прогрівання, тим часом насіння пройде стратифікацію.

Посів в контейнер. При такому способі можна сіяти насіння з холодильника одразу після двох тижнів стратифікації:
– ємність заповніть землею, трохи утрамбуйте і змочіть добре водою з пульверизатора;
– насіння зубочисткою або заточеним сірником акуратно розкладіть на землю і тихенько притисніть до землі, засипати насіння не потрібно – насіння полуниці добре проростає і на світлі;
– контейнер закрити кришкою і поставити в тепле світле місце, але не на сонячне підвіконня, інакше насіння може висохнути, не встигши прорости;
– у кришці зробити дірочки для провітрювання і перший час (до проростання) краще кришку не відкривати – там створюється вологий теплий мікроклімат, вода збирається на кришці і капає назад, поливаючи насіння.

При посіві в контейнер можна провести стратифікацію насіння прямо в землі. Для цього контейнер заповнити в повному обсязі вологою землею (до верху 2-3 см можна залишити), укласти туди сніг і притиснути, на снігу розкласти замочене насіння. Потім кришку закрити і поставити в холодильник на два тижні для стратифікації. Сніг потихеньку сам розтане і насіння злегка затягне в землю. Вологи від снігу повинно вистачити на два тижні. Але все одно потрібно стежити, провітрювати і зволожувати при потребі. Через два тижні контейнер дістати з холодильника і продовжити пророщувати насіння в теплому місці, як описано вище.

Пікірування розсади полуниці в окремі стаканчики. Коли у молодих рослин з’являться по три справжніх листочки, то прийшов час розсадити їх в окремі стаканчики (бажано не менше 5 на 5 см) – це можуть бути торф’яні або пластикові горщики. В пакетах з-під соку будь-яка розсада росте гірше, ніж в пластмасовій посудині. Можна скористатися стаканчиками з-під йогурту або сметани, дно яких обов’язково має бути з дірочками. Щоб вода не застоювалася, на дно стаканчика покласти дренаж (камінці, шкаралупу горіхів, річковий пісок) і вже потім насипати ґрунт.

В землі роблять невелику ямку і акуратно сірником або зубочисткою висаджують полунички. При посадці в ґрунт паростки глибоко не закопуйте – сердечко з листочками має бути над землею.

Виникає питання – навіщо морочитися з пересадкою, може насіння одразу посадити в окремі стаканчики? Насіння полуниці відрізняється довгим і важким проростанням, але насіння ремонтантної полуниці можна посіяти по 2-3 насінини відразу, без пікіровки.

Для полуниці є ще спосіб вирощування в торф’яних таблетках.

Посів в торф’яні таблетки. По одному насінню можна посіяти відразу в торф’яні таблетки. Щоб бути впевненим, чи буде паросток, в таблетки садять вже проросле насіння за тією ж схемою: після двотижневої стратифікації в холодильнику поставте насіння полуниці в тепле місце з температурою близько 20 °C і кожного дня перевіряйте насіння, провітрюйте і знову закривайте кришку контейнера, поки не проклюнуться паростки.

Торф’яні таблетки потрібно залити водою, щоб вона вся увібралася, поставити їх на піддон або в коробку від торта і покласти в поглиблення в таблетці по одному насінню і трохи притиснути. Піддон закрити прозорою клейонкою і прибрати в тепле світле місце.

Стежте за вологістю. Якщо таблетки підсихають, долийте води, як вберуть воду, зайву воду злийте. Слідкуйте, щоб насіння було вологим, але не залитим, що теж є недобрим.

Після появи сходів (при всіх способах вирощування), коли насіння проросте, не поспішайте знімати кришку і одразу виставляти на світло. Спочатку посуньте кришечку або зробіть невеликий отвір, нехай рослини адаптуються. Якщо відкрити відразу, то з дуже вологого клімату міні-теплички молоді рослини одразу потраплять в сухе повітря кімнати і можуть загинути. Потроху виставляйте на сонце, спочатку на пару годин, потім можна залишити на підвіконні.

В деяких випадках рослини занадто високо опиняються над землею, так що видно тоненький корінець, через що під тяжкістю стеблинки з листочком паросток може також загинути – акуратно прикрийте корінці землею, щоб вони не висохли.

Може з’явитися цвіль (біла або зелена), яку потрібно обережно прибрати сірником, провітрити і підсушити сходи, після чого землю або торф бажано обробити протигрибковим препаратом.

Для насіння використовують крапельний полив, що не є добрим для зелених паростків полуниці, які краще поливати з ложечки акуратно під корінець, а клейонку або кришку протирайте від конденсату.

У квітні розсаду починають загартовувати: виносьте рослини в теплицю або на засклену веранду. Починати треба поступово з декількох годин. Потім можна залишати і на ніч. При теплій погоді коротке зниження температури вночі до + 5 + 7 °C навіть добре для загартування. Висаджувати у відкритий ґрунт розсаду полуниці можна в кінці травня – червні.

Для кращого розвитку міцного куща перші квіточки обривають, щоб рослина зміцніла і наростила листя, що набере сили для успішної зимівлі і закладе урожай на наступний рік.

Як отримати сортову полуницю? При вирощування полуниці великоплідної є ризик отримати зовсім не той результат, що намальований на пакетику. І проблема не в несумлінності виробників, а в тому, що полуниця постійно запилюється. І якщо насіння, зібране з рослини, на яку потрапив пилок іншого сорту (вітер, бджоли, інші комахи), то, ймовірно, відбулося змішання цих сортів.

Часто таким шляхом отримують нові сорти і гібриди, найкращі з яких розмножуються вусами або діленням куща.

Своє насіння полуниці. Якщо ви хочете виростити полуницю зі свого насіння, то потрібно його правильно зібрати. Виберіть красиву ягоду і дайте їй трохи перезріти. Потім зніміть з неї верхній шар з насінням, а м’якоть можна з’їсти. Насіння покладіть на шматочок тканини і закрийте тканиною зверху і тихенько перетріть, розриваючи плівку від ягоди, але, щоб насіння не порушити. Потім насіння полуниці промийте у теплій воді і підсушіть. Висушене насіння добре зберігається кілька років, навесні їх стратифікують і проводять посів.

Також треба бути готовим, що сортові властивості можуть змінитися. Якщо ви хочете отримати суміш якихось особливих сортів, то потрібно створити особливі умови, щоб навіть бджілка не підлетіла до вашої рослинки, квіточку полуниці, яка подарує вам насіння, запилювати акуратно пензликом пилком іншого сорту.

Залишити коментар