Категорії
Різне

Як довго їжа залишається в шлунку?

Що відбувається з їжею після того, як її проковтнули?
Категорії їжі за часом її перетравлення в шлунку,
Час перетравлення деяких видів продуктів в шлунку,
Таблиця: Час знаходження продуктів в шлунку здорової людини.

Харчування – процес вживання їжі для підтримки нормального перебігу фізіологічних процесів життєдіяльності, поповнення запасу енергії і реалізації процесів росту і розвитку. Їжа необхідна для підтримки життя і здоров’я живого організму.

Нормальний перебіг процесів життєдіяльності в організмі багато в чому залежить від того, як організовано харчування людини з перших днів її життя. Їжа повинна містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінеральні речовини, а також в необхідних кількостях воду. При цьому потреба в загальній кількості і балансі окремих компонентів харчування в першу чергу залежить від віку, виду трудової діяльності та умов життя. Під фізіологічним (раціональним) харчуванням зазвичай розуміють норми, що повністю покривають всі енерговитрати організму, а для дітей ще й забезпечують процеси росту і розвитку. Кількість енергії, що виділяється при засвоєнні організмом тої чи іншої речовини називається калорійністю продукту. Засвоюваність поживних речовин різна. Зі змішаної їжі білки засвоюються на 92%, жири – 95%, вуглеводи – 98%.

Що відбувається з їжею після того, як її проковтнули? Щоб їжа принесла людині користь і дала необхідну енергію, вона повинна перетворитися на хімічні елементи, які потім тіло вбере в себе. Цей процес починається ще в роті, коли зуби подрібнюють їжу, і вона змочується слиною. Слина – це прозора безбарвна рідина, що виділяється в порожнину рота трьома парами великих слинних залоз (підщелепні, привушні, під’язикові) і безліччю дрібних слинних залоз порожнини рота. Слиновиділення знаходиться під контролем вегетативної нервової системи. Центри слиновиділення розташовані в довгастому мозку. У порожнині рота утворюється змішана слина (ротова рідина), склад якої відрізняється від складу суміші секретів залоз через присутність в ротовій рідині мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності, а також різних компонентів їжі, зубного нальоту і зубного каменю. В середньому за добу виділяється 1-2,5 л слини. Ідеальний рівень pH для ротової порожнини – вище 7. Чим вища кислотність, тим більш сприятливе середовище для розвитку патогенної мікрофлори в порожнині рота. Присутня в слині амілаза бере участь у розщепленні полісахаридів і утворенні болюса (харчової грудки), що полегшує проходження їжі по стравоходу. Роздратування рецепторів слизової оболонки глотки викликає ковтальний рефлекс, завдяки чому болюс опиняється в стравоході.

Проходячи через кардіальний сфінктер, їжа потрапляє в шлунок, де змішується з шлунковим соком, активними компонентами якого є соляна кислота і травні ферменти. Парієтальні клітини фундальних залоз шлунка секретують соляну кислоту – найважливішу складову шлункового соку. Основні її функції: підтримка певного рівня кислотності в шлунку, що забезпечує перетворення пепсиногену в пепсин, перешкоджання проникненню в організм хвороботворних бактерій і мікробів, сприяння набуханню білкових компонентів їжі, її гідроліз, стимулює вироблення секрету підшлункової залози. Соляна кислота, що продукуються парієтальними клітинами, має концентрацію: 0,3-0,5%. Пепсин є основним ферментом, за допомогою якого відбувається розщеплення білків. Існує кілька ізоформ пепсину, кожна з яких впливає на свій клас білків.

Слиз – найважливіший фактор для захисту слизової оболонки шлунка. Слиз, яка продукується поверхневими додатковими клітинами, формує шар гелю, товщиною близько 0,6 мм, що концентрує бікарбонати, які нейтралізують кислоту і цим самим захищають слизову оболонку шлунка від шкідливої дії соляної кислоти і пепсину.

Вийшовши зі шлунка, їжа через пілоричний сфінктер потрапляє в кишечник і ще продовжує взаємодіяти з шлунковим соком. Перший відділ тонкої кишки – дванадцятипала кишка, де відбувається змішування їжі з жовчю, яка забезпечує емульгування жирів ферментами підшлункової залози і тонкої кишки, що розщеплюють вуглеводи (мальтозу, лактозу, сахарозу), білки. У тонкій кишці відбувається всмоктування основного обсягу поживних речовин і вітамінів через капіляри кишкової стінки в кров, яка проходить через печінку. Тисячі ферментів, що розташовані там, знезаражують і знешкоджують токсини (наприклад, алкоголь), зберігаючи при цьому корисні залізо, вітаміни, глюкозу.

Категорії їжі за часом її перетравлення в шлунку. Якщо говорити більш конкретно, то всю їжу за часом її перетравлення в нашому шлунку можна умовно розділити на 4 категорії:
– їжа, що швидко засвоюється (в основному це вуглеводна їжа);
– середній час засвоєння (в основному це білкова їжа);
– їжа тривалого засвоєння (до неї відноситься жирна їжа і поєднання жирної з білковою);
– надмірно довге засвоєння їжі, яка практично не перетравлюється.

До першої категорії можна віднести: майже всі фрукти (за винятком бананів, авокадо і їм подібних), овочеві і фруктові соки (не змішані), ягоди, кефір. Всі вищеназвані продукти не затримуються у в шлунку більш ніж на 1 годину. Наприклад, фрукти проходять в кишечник зі шлунка вже через 35-45 хвилин.

До другої категорії можна віднести: овочі, зелень, молочну продукцію (за винятком сиру), проростки, замочені горіхи і насіннячка, всі сухофрукти. Всі вони потрапляють в наш кишечник приблизно через 1,5-2 години.

Третя категорія – каші, крупи, горіхи і насіння, яке до вживання не замочують у воді, м’який і твердий сир, всі види грибів, бобові (якщо вони відварені), хлібобулочні вироби з борошна вищих сортів. Їх час перебування в шлунку – від 2-3 годин з моменту надходження.

І, нарешті, до 4 групи належать: чай з молоком, кава з молоком, м’ясо (включаючи птицю, а також рибу), макарони (за винятком зроблених з цільнозернового борошна або борошна з твердих сортів пшениці), всі види консервів. Всі продукти 4 категорії перетравлюються дуже проблематично.

Отже, якщо ви хочете зберегти своє здоров’я, уникайте або їжте по мінімуму ту їжу, яка належить до 4 категорії. Не рекомендується поєднувати між собою продукти і їжу, які мають різний час засвоєння. Якщо вже є проблеми зі шлунком або кишечником, їжте тільки їжу з 1 і 2 категорії. Увечері також краще вживати їжу з 1 і 2 категорії.

Час перетравлення деяких видів продуктів в шлунку

Після обіду їжа знаходиться в шлунку від двох до чотирьох годин, потім потрапляє в тонку кишку, де процес перетравлення триває ще від чотирьох до шести годин. В товстому кишечнику час перебування їжі може тривати до п’ятнадцяти годин.

Вказані норми часу перебування продуктів саме в шлунку людини зі здоровою травною системою при одноразовому вживанні в їжу тільки одного зазначеного продукту:

1. Вода – якщо ви п’єте воду на порожній шлунок, вода в кишечник проходить відразу.

2. Соки і салати:
– фруктові, овочеві соки – від 15-20 хвилин;
– напіврідка їжа (протертий салат, овочі або фрукти) – 20-30 хвилин.

3. Фрукти та баштанні:
– кавун засвоюється протягом 20 хвилин;
– диня – 30 хвилин;
– апельсини, грейпфрути, виноград – 30 хвилин;
– яблука, груші, персики, вишні та інші напівсолодкі фрукти – до 40 хвилин.

4. Овочі:
– змішані салати (овочі і фрукти) перетравлюються протягом 20-30 хвилин;
– сирі змішані овочеві салати – томати, листовий салат («роман», бостонський, червоний, листовий, садовий), огірки, селера, зелений або червоний перець, інші соковиті овочі перетравлюються протягом 30-40 хвилин;
– якщо в салат додано рослинну олію, то час перетравлення збільшується до години і більше;
– овочі, зварені на пару або у воді, а також листові овочі (шпинат, цикорій, листова капуста) залишаються у шлунку майже до 40 хвилин;
– кабачки, броколі, кольорова капуста, стручкова квасоля, гарбуз, кукурудза в качанах – 45 хвилин;
– коренеплоди (ріпа, морква, буряк, пастернак, турнепс та ін.) – до 50 хвилин.

5. Напівконцентровані вуглеводи – крохмалі:
– артишок, жолудеві, кукурудза, картопля, топінамбур, ямс, каштани – майже 60 хвилин;

– крохмалиста їжа на зразок очищеного рису, гречки, пшона, кукурудзяного борошна, вівсянки, лободи, метлички абісинської, перловки – в середньому до 60-90 хвилин;

– крупи: рис бурий, пшоно, гречка, пластівці кукурудзяні, овес – 60-90 хвилин;

6. Квасоля і бобові (крохмаль і протеїни):
– сочевиця, квасоля лима, горох, нут, квасоля і боби – від 1,5-2 до 3-х годин;
– соєві боби – від 120 хвилин.

7. Горіхи і насіння:
– насіння соняшника, гарбуза, кабачків, кунжутне – близько 2-3 годин;
– горіхи – мигдаль, фундук, арахіс (сирий), кеш’ю, бразильський горіх, волоський горіх, горіх пекан – 2,5-3 години.

8. Молочні продукти:
– зняте молоко, знежирений домашній сир, сир рікотта, нежирний м’який сир або крем-сир близько 90 хвилин;
– сир з незбираного молока – 120 хвилин;
– твердий сир з цільного молока – 4-5 годин.

9. Тваринні білки:
– яєчний жовток – 30 хвилин;
– яйце ціле – 45 хвилин;
– риба – тріска, scrod, морський язик, камбала та інші камбалоподібні – до 30 хвилин;
– риба – лосось, форель, оселедець та більш жирна риба – до 45-60 хвилин;
– курка (без шкірки) – 1-2 години;
– індичка (без шкірки) – до 2 годин;
– яловичина та баранина – 3-4 години;
– свинина – 4-5 годин.

Сирі тваринні білки перетравлюються за більш короткий час, ніж перелічені вище приготовані або нагріті продукти на тваринних жирах.

Тепла їжа знаходиться в шлунку приблизно 2-3 години, після чого потрапляє в тонкий кишечник, де відбувається наступний етап розщеплення продуктів харчування. Дві-три години – оптимальний час для перетравлення їжі в шлунку і розщеплення білків. Це норма.

Холодна їжа залишає шлунок набагато швидше – білки не встигають нормально перетравитися і відправляються в тонкий кишечник, функція якого більше ґрунтується на розщепленні і всмоктуванні вуглеводів. В результаті попадання неперетравленої їжі з шлунку в тонкий кишечник, білки, звичайно ж, нормально не засвоюються. Бактерії, що живуть в м’ясних продуктах, одразу починають розмножуватися, що призводить до різних видів дискомфорту в шлунково-кишковому тракті (бродіння, здуття і т. п.).

Під час прийому їжі не рекомендується пити воду і напої – вони розбавляють шлунковий сік і час перетравлення їжі збільшується або їжа перетравлюється не повністю.

Багато продуктів після термічної обробки (варіння, смаження, тушкування) засвоюються в організмі людини значно довше.

Їжа, яку вживають в обід, перетравлюється швидше, ніж їжа, з’їдена вранці і ввечері.

На швидкість перетравлення в шлунку і засвоєння в організмі впливає вид і кількість їжі. Різні продукти харчування засвоюються з різною швидкістю, тому при їх змішуванні час перетравлення зазвичай збільшується. Корисніше одночасно вживати продукти, які мають однаковий час перетравлення.

Горіхи і насіння краще засвоюються, якщо їх попередньо замочити на ніч у воді, а потім потовкти.

Овочі більше приносять користі організму, якщо їх не заправляти рослинними оліями, які заважають їм розщеплюватися в шлунку.

Таблиця: Час знаходження продуктів в шлунку здорової людини

Назва продукту Час перетравлення
Вода і напої
Вода (випита натщесерце) відразу надходить в кишечник
Овочеві та фруктові соки 15 – 30 хвилин
Чай близько 60 хвилин
Бульйон (овочевий, курячий, м’ясний) 20 – 40 хвилин
Овочі та зелень
Топінамбур (земляна груша) 1,5 – 2 години
Картопля (молода) 2 години
Картопля варена 2 – 3 години
Картопля смажена 3-4 години
Морква (свіжа) 50 – 60 хвилин
Капуста білокачанна 3 години
Капуста квашена 4 години
Буряк варений 45 – 55 хвилин
Помідор 30 – 40 хвилин
Огірок 30 – 40 хвилин
Перець болгарський 30 – 40 хвилин
Салат 30 – 40 хвилин
Зелень 30 – 40 хвилин
Кабачки (варені) 40 – 50 хвилин
Кукурудза (варена) 40 – 50 хвилин
Кукурудза (консервована) частково кілька годин
Салати з рослинною олією 50 – 60 хвилин
Гриби 5-6 годин
Фрукти і ягоди
Апельсин 30 хвилин
Грейпфрут 30 хвилин
Виноград 30 хвилин
Вишня 40 хвилин
Персик 40 хвилин
Груша 40 хвилин
Яблуко 40 хвилин
Ківі 20 – 30 хвилин
Банан 45 – 50 хвилин
Ананас 40 – 60 хвилин
Манго 1,5 – 2 години
Бобові
Сочевиця З години
Горох 2 – 2,5 години
Горошок зелений 2 – 2,5 години
Квасоля З години
Соя 2 години
Сухофрукти і горіхи
Фініки 2 години
Родзинки 2 години
Чорнослив 3 години
Горіхи (волоські, кедрові, лісові, арахіс) 3 години
Насіння (соняшникове, гарбузове, кунжут) 3 години
Крупи і каші
Пшоно 60 – 80 хвилин
Рис 60 – 80 хвилин
Гречана каша 60 – 80 хвилин
Перлова каша 60 – 80 хвилин
Вівсяна каша 60 – 80 хвилин

Залишити відповідь