Категорії
Міста, країни, люди

Як майя очищали воду

Стародавні майя очищали воду цеолітом і кварцом.

Цеоліт – це нетоксичний пористий кристалічний алюмосилікатний мінерал з природними адсорбентними і іонообмінними властивостями, які видаляють шкідливі мікроби і токсини з питної води.

Приблизно 2700 років тому грецькі і римські інженери використовували цеоліт вулканічного походження в складі цементу для будівництва великих гідротехнічних споруд, як-от акведуки, мости, дамби і гавані. Науковці вважали, що цей мінерал не застосовувався для очищення води до початку 20 століття. Також припускали, що питну воду вперше почали фільтрувати в Європі і Південній Азії.

Група археологів з університету Цинциннаті (США) виявила, що приблизно 2200 – 1000 років тому систему фільтрації води використовували в стародавньому місті Тікаль, що на території сучасної Гватемали.

Тікаль був найбільшим центром доколумбової цивілізації майя. Велике водосховище, зване резервуаром Корієнталь, було важливим джерелом питної води для давнього міста. Вода в цьому місті фільтрувалася через суміш цеоліту і великого кристалічного кварцу. Стародавні майя створили свою систему фільтрації майже за 2000 років до того, як аналогічні рішення стали використовуватися в Європі, що зробило її однією з найстаріших систем очищення води такого типу. Раніше традиційно вважали, що корінні американці не володіли такими інженерними і технологічними потужностями як Стародавня Греція, Рим, Індія або Китай. Але, як тепер з’ясувалося, в питаннях управління давніми ресурсами майя випередили старий світ на тисячоліття.

Керівник досліджень водного резервуару Коррієнталь Кеннет Барнетт Танкерслі пояснив, що сконструйовані майя фільтри очищали воду від домішок, мікробів і навіть важких металів, таких як ртуть.

«Цікаво, що ця система ефективна і сьогодні, хоча майя спорудили її більше 2000 років тому», – стверджує Танкерслі, додаючи, що аналогічні системи в Європі спорудили і стали використовуватися набагато пізніше.

Примітний і той факт, що для фільтрів майя застосовували кристалічний кварц і цеоліт, яких немає в районі Тікаля. Це означає, що древнім племенам доводилося його імпортувати. Вчені припустили, що майя привозили його з гірського району Бахо-де-Асукар, розташованого приблизно в 24 км на північний схід від цього міста.

Залишити відповідь