Категорії
Різне

Як перетворити думку в усне мовлення?

Знайдено спосіб перетворювати думки в усне мовлення і тепер говорити для цього не обов’язково.
Параліч – патологічний стан, при якому частина, якщо можна так висловитися, «фізіологічних» функцій стає непідконтрольною і це при тому, що на рівні центральної нервової системи все може бути в порядку. Над лікуванням цього стану вчені б’ються вже не перший рік і, цілком можливо, рішення однієї з проблем, пов’язаної з втратою можливості говорити, знайдено. Адже нещодавно був розроблений спосіб перетворювати мозкові імпульси в мовні сигнали. І допоміг в цьому штучний інтелект.

Як повідомляє редакція журналу Science, дослідники з Нідерландів, Німеччини і США, використовуючи обчислювальні моделі на основі нейронних мереж, реконструювали слова і пропозиції, зчитуючи сигнали головного мозку. Для цього вони спостерігали за областями мозку в ті моменти, коли люди читали вголос, говорили слова або просто слухали записи. 

«Ми намагаємося розробити схему штучних нейронів, які включаються і вимикаються в різні моменти часу, відтворюючи звук. Те, як ці сигнали перетворюються в мову, індивідуальні для кожної людини, тому комп’ютерні алгоритми повинні вміти «розуміти», як це зробити», – розповіла Німа Месгарані з Колумбійського університету.

У своїй роботі експерти спиралися на дані, отримані від п’яти чоловік з епілепсією. Система аналізувала «поведінку» слухової кори (яка активна під час промови і під час прослуховування). Потім комп’ютер реконструював мовні дані з імпульсів, отриманих від цих людей. В результаті алгоритм впорався з точністю до 75%.

Інша команда вчених, очолювана нейробіологами Мігелем Ангріком з Бременського університету в Німеччині і Крістіаном Херфом з Маастрихтського університету в Нідерландах, спиралася на дані шести осіб, які перенесли операцію з видалення пухлини головного мозку. Мікрофон вловлював їхні голоси, коли вони читали вголос окремі слова. В цей час електроди записували інформацію з мовних центрів головного мозку. Система співставила свідчення електродів з аудіозаписами. В результаті близько 40% даних були розпізнані.

Третя команда з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско відтворила цілі речення на основі прочитаної мозкової активності від трьох пацієнтів з епілепсією, які читали певні пропозиції вголос. Деякі пропозиції більш ніж в 80% випадків визначені правильно.

Незважаючи на досить непогані результати, система все ще знаходиться на самому ранньому етапі і потребує додаткового доопрацювання.

Залишити відповідь