Категорії
Психологія

Як полюбити себе

Досить часто можна почути вислів «полюби себе і у тебе наладиться життя», але іноді не зовсім зрозуміло, до яких саме дій закликає це гасло. Для когось полюбити себе – це захоплюватися власною особистістю і вважати свої вчинки найправильнішими. Але насправді це поведінка побитої істоти, яка приходить до психолога жалітися на свою нещасну долю: на самотність, на погане ставлення до неї інших людей та їхню нелюбов. А причиною є небажання поставити свої потреби нижче інтересів інших, нікому не захочеться терпіти поруч із собою абсолютного власника.

Але є серед нас й такі люди, що живуть за принципом «я – остання буква в алфавіті». Такі особистості спочатку думають про інших, а вже потім про себе. І зазвичай на себе вже не залишається ні часу, ні енергії, ні сил. Такі люди теж дуже нещасні і, якщо самолюбні особистості лише помічають тільки свій ідеальний образ, вважаючи себе самими розумними, найталановитішими, найдобрішими, найкрасивішими і найкращими, а інших людей звинувачують у всіх своїх бідах, то в другому випадку переважає протилежна упевненість щодо себе: я нерозумний, недостойний, некрасивий та інше.

Як полюбити себе (поради психологів). Отже, як полюбити себе? Під цим простим виразом розуміють різні значення. Любити себе – це вміти піклуватися про себе і про свої потреби, внутрішньо прийняти своє тіло, характер, зовнішність, вміти захищати свої інтереси і права, це здатність усвідомлювати свої бажання і знаходити взаємовигідні компроміси з рідними та близькими…

Як полюбити себе і підвищити самооцінку? Дуже легко давати поради, але втілювати їх у життя вже важче. Відчайдушні психологи не рекомендують, а пропонують методи, які допоможуть полюбити себе і підняти самооцінку. Для початку потрібно перевірити рівень особистої самооцінки. Для цього слід на чистому листі паперу провести вертикальну лінію. Потім на цю лінію поставити точку там, де людина вважає за потрібне, але попередньо представивши себе цією точкою. Якщо точка, поставлена на лінію нижче середнього рівня, індивід себе не дуже любить. Якщо вище середини лінії, то людина себе обожнює. Самий оптимальний варіант – це точка, поставлена на середину лінії, оскільки в цьому випадку індивід відноситься до себе адекватно.

Якщо результат даного тесту не дуже сподобався, то слід перейти до занять для підняття самооцінки (активізуйте для цього своє терпіння):

Вправа № 1 – заняття спортом. Робота над тілом, фізичні навантаження піднімають самооцінку досить високо.

Вправа № 2 – коли ви проходите повз дзеркало, говоріть собі компліменти.

Вправа № 3 – знайдіть в собі щось хороше і зробіть на цьому акцент. Для цього потрібно взяти папірець і розділити його на дві частини. В першу частину впишіть всі свої позитивні якості, в другу – ті якості, які б ви хотіли змінити в собі. Потім в списку з негативними властивостями закресліть кожне слово, цю частину паперу зріжте і розірвіть на дрібні шматочки. І весь цей непотріб пустіть по вітру або спаліть.

Наступний крок – текст, що залишився, вивчити напам’ять і повторювати регулярно про себе кожного дня з формулюванням «я-…». Далі слід взяти за правило кожні три дні в цей список додавати одну нову позитивну якість.

Вправа № 4 – порівняння. Виконується кожного вечора, спостерігаючи за позитивною динамікою. Необхідно не порівнювати себе з іншими людьми, а почати порівнювати себе з собою, яким був вчора, підмічаючи в собі все те хороше, що вдалося зробити за минулий день, навіть якщо це будуть незначні дрібниці. Обов’язково слід хвалити себе і стежити за динамікою процесу.

Вправа № 5 – заміна негатива позитивом (виконується поетапно):

1 етап. Утворення я-позитивного образу. Необхідно представити образ самого себе. Для цього слід подумати про свій цілісний образ, що демонструє не тільки зовнішність, але й характер.

2 етап. Зміна настрою. Все, що в особистому образі виявляється негативним, слід змінити і представити ці елементи для себе у відповідному світлі. Наприклад, якщо людина бачить себе повільною і з трудом приступає до нової справи або взагалі відкладає справу на потім, то ця сама риса здатна оберігати її від імпульсивної поведінки і дозволить, перед тим як робити дії, все більш уважно врахувати. Психологи радять керуватися принципом, що особисті недоліки в дійсності є успіхами, просто людина дивиться на них не під тим кутом зору. Також дуже важливо представляти цільний і завершений образ самого себе у момент досягнення бажаної цілі.

3 етап. Перегляд кінофільму про свою особистість: я-образ, який стає більш досконалим. Цей фільм слід прокрутити у себе в голові.

4 етап. Порівняння відчуттів. Необхідно себе запитати, які зміни я відчуваю при порівнянні новоствореного я з тим образом, який представлявся на самому початку вправ. Для чого це потрібно? Самооцінка сильно впливає на зміст і форму я-образу.

Самооцінка підвищується, коли я-образ знаходить позитивний зміст і облачається в інтенсивні форми.

Як це зробити? Людині слід пам’ятати, що в світі обов’язково знайдуться люди, які потребують її з усіма її чеснотами та недоліками. В своїй практиці по підвищенню самооцінки слід використовувати вправи, які містять певні позитивні установки, що індивідуум вкушає собі самостійно. Найкращою порадою для придбання успіху, упевненості та для підвищення самооцінки є постійні тренування в самовдосконаленні. Навіть крихітні успіхи здатні забезпечити людині впевненість, розуміння, що вона рухається в потрібному напрямку. Необхідно завжди пам’ятати, що в своєму житті саме ти для себе є найголовнішою людиною і твоя думка для тебе є важливою. Тому необхідно прийняти себе, полюбити свою індивідуальність.

Як полюбити себе? По-перше, почніть піклуватися про себе. Що це означає? Обслуговуйте свій організм самостійно, підбадьорюйте себе при невдачах і не займайтеся самобичуванням. Наприклад, я помиляюсь, але постараюсь в подальшому уникнути таких помилок. Необхідно прислухатися до особистих потреб, бажань, емоцій та відчуттів, а також до вимог власного тіла. Здатність піклуватися про себе нерідко є складним процесом, і робити це самостійно іноді буває важко, тому що люди роками не чують себе і самі відтісняють, відштовхують свої думки і потреби.

Відносини з самим собою на перший погляд здаються незрозумілими, але чим краще вони складаються, тим більше шансів у людини у всьому добитися успіху. У людей є ілюзії, що вони живуть і будують відносини з чоловіками, жінками, коханцями, колегами, друзями, але насправді індивід живе сам з собою: я родився, я розлучився, я будую відносини і т.п. У багатьох це виходить погано, тому що нема любові до себе, а від відношення до себе напряму залежить і спілкування з оточуючими.

Якщо людина не влаштовує партнера по браку, то придумали шлюборозлучний процес. Якщо не влаштовує начальник, то можна змінити роботу або намагатися менше потрапляти йому на очі, але якщо індивіда не влаштовує своя ж особистість, від якої він не може піти, то тут починаються серйозні проблеми.

Але не потрібно бігти від себе, необхідно допомогти собі. Треба вчитися будувати з собою більш продуктивні та комфортні відносини так само, як і з іншою людиною.

Всемогутня і нескінченна універсальність може давати людині все те, що вона побажає, але чомусь кількість нещасних людей збільшується. Головною причиною проблеми всіх людей є обмежувальні переконання, які глибоко засіли в людській свідомості та ще й пустили коріння глибше, в підсвідомість. Наприклад: «Я не красивий», «мене не люблять і не розуміють», «мені не щастить», «я сам у всьому винуватий». Всі ці негативні установки закладаються в людину з самого дитинства і перетворюються в бар’єри та перешкоди на шляху до щастя. Тому необхідно змінити своє відношення через звільнення від вантажів минулого і зняття з себе постійного почуття вини. Врахувати все, що погане, скласти це в один «кошик» – і подумки викинути, таким чином звільнившись від вантажів минулого.

При цьому важно відмічати свою унікальність і гідність.

Життя людини змінюється тоді, коли вона усвідомлює свою унікальність, що інших таких особистостей немає, і думка про те, гірша вона або краща, – це світ тільки її власних представлень. Тому більшість людей, які в нашому особистому представленні є ідеальними, для нас становляться самими красивими, хоча це тільки в нашому представленні.

Отже, якщо у особистості є бажання бути комунікабельною, щасливою або відчувати себе привабливою, то треба поводитися так, ніби це вже сталося. Кожна людина прямо зараз вже може зробити свою власну переоцінку, поставити собі «плюс», виявити в собі добрі якості, похвалити себе за певні дії. І відразу розкрутиться все навколо, тому що людина почала любити себе.

Залишити відповідь