Як правильно пірнати

Підшукайте глибокий басейн, щоб не вдаритися і не отримати травму голови або спини. Глибина басейну за мірками Червоного Хреста повинна бути 2,7 м, це гарна глибина для пірнання. В багатьох басейнах глибина зони для пірнання – 2,4 м.

Ніколи не пірнайте в басейн, глибина якого менше 2,4 м. На око дуже складно визначити глибину басейну. Знайдіть басейн, в якому чітко позначена глибина. У більшості випадків повинен висіти знак, який позначає, що пірнати дозволено. Не пірнайте в озеро або ставок, коли ці місця не були перевірені і розчищені для пірнання. Глибина в природних водоймах дуже непостійна. У воді може бути каміння, яке ви не зможете побачити з берега.

Звикніть до думки, що пірнати потрібно головою вниз. Багато новачків, особливо діти, бояться пірнати головою вниз. Якщо ви нервуєте через пірнання, то, щоб відчувати себе більш впевненим, спробуйте таку техніку: спочатку, щоб звикнути до відчуття занурення у воду, з висоти стрибайте у воду вперед ногами.

Іноді діти думають, що вода жорстка, тому, щоб зрозуміти, що вона м’яка, потрібно дозволити їм похлюпатися в ній. Коли ви у воді, тренуйтеся падати. Встаньте на ноги і потім дайте собі впасти вперед, а потім назад. Подивіться, як вода «ловить» вас і не дає вдаритися.

Для новачків пірнання може бути страшним. Перед тим як пірнати, допомагає потренуватися на березі. Уявіть собі, що ви пірнаєте, згрупуйтеся: станьте рівно, руки над головою, плечі повинні притискати ваші вуха, руки тримайте рівними, покладіть одну долоню на іншу, опустіть підборіддя.

Знайдіть трав’яну галявину або тренуйтеся в приміщенні на м’якому килимі. Встаньте на одне коліно і нахиліть руки і пальці до землі. Нахиліться вперед так, щоб пальцями, а потім і руками торкнутися землі.

Продовжуйте нахилятися, поки не ляжете на живіт. Не забувайте тримати руки рівними і покласти їх одна на одну (в замок не замикайте). Також важливо притиснути підборіддя до грудей. Ці дії допоможуть зробити ваше тіло обтічним і м’яко прослизнути в воду.

У воду пірнайте плавно. Спочатку тренуйтеся пірнати присідаючи. Поки не будете повністю впевненим, не пірнайте у воду з позиції стоячи. Встаньте так, щоб пальці трохи звисали з бортика басейну і присядьте. Руки випряміть над головою, не забудьте притиснути підборіддя! Руки направте до води. Нахиліть корпус вперед. Саме входження у воду робіть прослизаючи, головою вперед. Під час стрибка ноги випряміть. Перед зануренням у воду вдихніть і затримайте дихання. З часом затримувати дихання під час пірнання стане природним для вас.

Коли будете готові пірнати з позиції стоячи, підійдіть до краю басейну так, щоб пальці були біля бортика. Поставте руки і плечі в позу для ниряння, прогніться через поперек і направте пальці до води. Притисніть підборіддя. Потім нахиляйтеся вперед до води. Ноги під час стрибка тримайте разом і прямими. Краще, щоб кілька перших стрибків хтось допоміг: помічник повинен встати за вами і покласти одну руку вам на живіт, а іншу на спину, щоб допомогти направити вас в воду.

Коли ви навчитеся без допомоги пірнати з позиції стоячи, ви зможете навчитися більш складної техніки пірнання.

Пірнаємо з технікою.

1) Поставте вашу сильну ногу на бортик басейну. Опорну ногу висуньте трохи далі другої ноги, так, щоб пальці злегка звисали з бортика. Другою ногою ви повинні твердо стояти на землі, вагу потрібно рівномірно розподілити на дві ноги. Це стартова позиція для пірнання.

Відпрацьовуючи техніку, намагайтеся постійно починати з однакової позиції ніг. Якщо ви стрибаєте з трампліну, ви можете зробити собі відмітку, куди ставати ногами.
Коли ви навчилися спокійно стрибати зі стартової позиції, ви можете тренуватися пірнати з кроку або з розбігу, тобто робити три – п’ять кроків, відштовхуючись сильною ногою під час стрибка.

2) Підніміть руки над головою так, як ви це робили, коли тренувалися на березі. Підніміть руки вгору над головою і випряміть лікті. Плечі притисніть до вух. Долоні тримайте відкритими, поклавши одну руку на іншу. Тримайте руки і долоні так, поки не будете готові пірнати. Не забувайте притискати підборіддя до грудей!

Якщо ви робите нирок з кроку або з розбігу, то спочатку ваші руки будуть з боків, але перед входженням у воду руки завжди повинні бути піднятими догори.

3) Відштовхніться і пірніть в басейн (потрібно відштовхнутися і пірнути, а не нахилитися і впасти у воду). Заходьте у воду спочатку кінчиками пальців. Під час пірнання тіло повинно бути рівним, ноги разом, носочки витягнуті. Коли ви повністю занурилися у воду починайте пливти або відразу спливати, щоб вдихнути повітря. Не забувайте вдихнути перед стрибком і затримати подих, коли занурюєтеся в воду.

Перед тим як спливти на поверхню, ви повинні проплисти декілька секунд. Якщо хочете пірнати швидше або далі, спробуйте пірнати з кроку або з розгону. Не важливо, як ви починаєте стрибок, ви повинні входити у воду в одному і тому ж положенні, під одним і тим же кутом.

Складне пірнання.

– Пірнання з тумбочки. У змаганнях з плавання заплив починають зі стрибка з тумбочки, яка трохи вище бортиків басейну. Щоб стрибнути з такого положення, присядьте і візьміться руками за тумбочку, пальці ніг притисніть до тумбочки. Коли звучить сигнал або стартовий постріл, пірнайте не надто глибоко і, як опинитеся у воді, починайте одразу пливти.

Під час пірнання з тумбочки важливо згрупуватися так, щоб тіло було обтічним, з мінімальною кількістю бризок, коли входите у воду. Тіло тримайте рівним, а носки ніг витягнутими. Так вода мінімально загальмує вас, і ви не втратите дорогоцінні для запливу секунди.

– Пірнання з високої тумбочки. Коли ви будете почувати себе вільно, під час пірнання з бортика басейну, ви можете спробувати попірнати з тумбочки. Пірнати з бортика і з низькою тумбочки майже одне і теж. Але пірнання з високою тумбочки, це зовсім інша справа. Її висота зазвичай 10 метрів і, щоб забратися на верх, потрібно підніматися по сходах.

Перевірте, щоб пірнання з висоти відбувалось в найглибше місце, так ви будете швидше занурюватися у воду. Щоб було безпечно, глибина повинна бути мінімум 3.6 м. Для пірнання ви можете використовувати основну техніку, якою пірнали раніше. Найголовніше під час пірнання з високої тумбочки, пірнати під таким кутом, щоб максимально гладко увійти в воду. Якщо ви стрибнете плазом, то все закінчиться болючим ударом по животу.

– Навчіться підстрибувати з трампліну (так правильно називається стрибок з кроку або з розбігу). Потрібно зробити 3 – 5 кроків і підстрибнути, відштовхуючись ногами від дошки. Стрибок робиться перед будь-яким складним пірнанням. Щоб правильно підстрибнути, робіть наступне: з кінця трампліну зробіть 3 – 5 кроків. Достатньо три кроки, щоб добре стрибнути, але якщо у вас короткі ноги або вам так зручніше, можете зробити більше кроків.
На останньому кроці ви повинні бути біля краю трампліну. Зробіть випад і стрибніть, одночасно піднімаючи руки вгору. Стрибайте прямо в повітря. Приземліться двома ногами на трамплін в позі готовності до пірнання і з руками над головою.

– Стрибок зігнувшись. Цей вид пірнання виглядає дуже витончено і це хороший крок вперед, коли ви освоїли основну техніку. Ви підстрибуєте з дошки, тіло притиснете до стегон, а потім ви випрямляєтеся і пірнаєте. Щоб зробити стрибок зігнувшись, почніть зі стрибка з трампліна. Зробіть три – п’ять кроків, відштовхніться і стрибніть.

Приземліться на край трампліну з руками, піднятими над головою.
Відштовхніться і трохи відскочте вперед від трампліну. Коли зістрибуєте з трампліну, підіймайте стегна вище рівня плечей. Руками потягніться до носків ніг. Ваше тіло повинно нагадувати перевернуту V. Щоб завершити пірнання, тіло випряміть.

Див. також: Чудо дихання,
Правильно дихати.

Залишити відповідь