Категорії
Психологія

Як програмується наш мозок? 10 цитат психолога Еріка Берна

Ерік Берн – автор концепції сценарного програмування і теорії ігор, в основі яких лежить трансактний аналіз, який зараз вивчають у всьому світі. Берн впевнений, що життя кожної людини програмується до п’ятирічного віку, і всі ми потім живемо за цим сценарієм. У цьому матеріалі добірка цитат психолога Еріка Берна про те, як програмується наш мозок.

1. Сценарій – це поступовий життєвий план, що формується ще в ранньому дитинстві в основному під впливом батьків. Цей психологічний імпульс з великою силою штовхає людину вперед, назустріч своїй долі, і дуже часто незалежно від вільного вибору.

2. У перші два роки поведінка і думки дитини програмуються в основному матір’ю. Ця програма і формує початковий каркас сценарію, такий собі «первинний протокол» щодо того, за яким йому потім бути, тобто бути йому «молотом» або «ковадлом».

3. Коли дитині виповнюється шість років, її життєвий план вже готовий. Це добре знали священики і вчителі середньовіччя, які говорили: «Залиште мені дитину до шести років, а потім беріть назад». Хороший дошкільний вихователь може навіть передбачити, яке життя чекає дитину, чи буде вона щасливою або нещасною, чи стане переможцем або буде невдахою.

4. План на майбутнє в основному складається за сімейною інструкцією. Деякі з найбільш важливих моментів можна виявити досить швидко, вже під час першої розмови, коли психотерапевт запитує: «Що батьки говорили вам про життя, коли ви були маленьким?»

5. З кожної вказівки, в якій би непрямій формі вона не була сформульована, дитина намагається витягти імперативне ядро. Так програмується її життєвий план. Ми називаємо це програмуванням, оскільки вплив вказівки набуває характеру сталості. Дитина сприймає бажання батьків як команду, з якою вона може залишитися на все подальше життя, якщо в її житті не станеться якогось непередбачуваного драматичного перевороту або події. Тільки великі переживання (наприклад, війна або несхвалення батьками обраної любові) можуть сприяти миттєвому вивільненню. Спостереження показують, що життєвий досвід або психотерапія можуть також давати звільнення, але значно повільніше. Смерть батьків не завжди знімає закляття. Навпаки, в більшості випадків вона робить його міцнішим.

6. Найчастіше рішення дитини, а не свідоме планування в зрілому віці визначають наступну долю людини. Чого б люди не думали чи не казали про своє життя, нерідко створюється враження, ніби якийсь потужний потяг змушує їх кудись прагнути, дуже часто зовсім не у відповідності з тим, про що пишеться в їх автобіографіях або трудових книжках. Ті, хто хоче заробити великі гроші, втрачають їх, тоді як інші нестримно багатіють. Ті, хто заявляє, що шукає любові, пробуджує тільки ненависть навіть у тих, кого любить.

7. У житті людини сценарний підсумок передбачається, прописується батьками, однак він буде нездійснений до тих пір, поки не буде прийнятий дитиною. Звичайно, прийняття не супроводжується фанфарами і урочистою ходою, але тим не менше одного разу дитина може заявити про це з усією можливою відвертістю: «Коли я виросту, я буду такою ж, як матуся» (що відповідає: «Вийду заміж і понароджую стільки ж дітей») або «Коли я стану великою, я буду як тато» (що може відповідати: «буду убитий на війні»).

8. Програмування в основному відбувається в негативній формі. Батьки забивають голови дітей обмеженнями, але іноді дають і дозволи. Заборони ускладнюють пристосування до обставин (вони неадекватні), тоді як дозволи надають свободу вибору. Дозволи не призводять до біди, якщо не супроводжуються примусом. Справжня роздільна здатність – це просте «можна», як, наприклад, ліцензія на рибну ловлю: хлопця ніхто не змушує ловити рибу. Хоче – ловить, хоче – ні. І йде з вудками, коли йому подобається і коли йому дозволяють обставини.

9. Дозвіл не має нічого спільного з вихованням вседозволеністю. Найважливіші дозволи – це дозвіл любити, змінюватися, успішно справлятися зі своїми завданнями. Людину, що володіє такими дозволами, видно відразу, так само як і того, хто пов’язаний всілякими заборонами: «Йому, звичайно, дозволили думати», «Їй дозволили бути красивою», «Їм дозволено радіти».

10. Потрібно ще раз підкреслити: бути красивою, так само як мати успіх. Це питання не анатомії, а батьківського дозволу. Анатомія, звичайно, впливає на миловидність особи, однак лише у відповідь на усмішку батька або матері може розквітнути справжньою красою обличчя дочки. Якщо батьки бачили у своєму синові дурну, слабку й незграбну дитину, а в дочці – потворну і дурну дівчинку, то вони такими і будуть.

Залишити відповідь