Категорії
Різне

Як рівень CO2 впливає на утворення хмар

Згідно з новими дослідженнями учених з Каліфорнійського технологічного інституту, прес-реліз якого було опубліковано на сайті установи, а детальний аналіз – в журналі Nature Geoscience, наша планета може позбутися шарувато-купчастих морських хмар, якщо рівень вмісту вуглекислого газу в атмосфері досягне певної критичної точки. Як наслідок, це призведе до різкого потепління клімату і ускладнить ситуацію з глобальним потеплінням, що вже спостерігається.

Шарувато-купчасті хмари грають дуже важливу роль для нашої планети. Вони відображають сонячні промені назад в космос, не дозволяючи їм проникати на Землю. Сьогодні цей природний захист опинився під загрозою зникнення через активні зміни клімату на планеті.

Прийти до таких висновків вченим допомогли розроблені ними нові кліматичні моделі, за допомогою яких дослідники вирішили перевірити, як рівень CO2 вплине на утворення шарувато-купчастих хмар. Змоделював утворення таких хмар, вчені протягом двох років проводили комп’ютерні розрахунки. Результати цих розрахунків підвели дослідників до висновку, що стійке зростання вмісту CO2 в атмосфері може викликати раптовий стрибок температури, пов’язаний зі зникненням шарувато-купчастих хмар.

Як рівень CO2 впливає на утворення хмар
Рівень вмісту вуглекислого газу в атмосфері може позбавити планету хмар

У доповіді говориться, коли CO2 досягне 1300 ppm (частин на мільйон), глобальна температура атмосфери підніметься на вісім градусів Цельсія, що істотно вище, ніж рівень потепління, який вже викликано ефектами парникових газів. Для порівняння, сьогоднішній показник приблизно втричі нижчий і дорівнює 410 ppm. За прогнозами вчених, підвищення концентрації вуглекислого газу в атмосфері до критичної точки може відбутися протягом найближчого століття.

«Сподіваюся, що технологічні зміни приведуть до уповільнення темпів викидів CO2, і ми не досягнемо критично небезпечних високих концентрацій вуглекислого газу в атмосфері. Однак наші результати показують, що при зміні клімату існують небезпечні пороги, про які ми раніше не знали, – коментує провідний автор дослідження Тапіо Шнайдер. – Високо-купчасті хмари можуть просто перестати існувати. Потім вони зможуть сформуватися тільки після того, як концентрація CO2 впаде значно нижче того рівня, на якому вперше виникла нестабільність».

Дослідники пояснюють, що сьогодні немає можливості перевірити, чи будуть хмари дійсно поводитися передбаченим чином при такому високому рівні концентрації вуглекислого газу, оскільки їх утворення досить динамічне і дуже складно піддається оцінці іншими комп’ютерними моделями. Однак зростання середньої температури на 8 градусів Цельсія, як вказується в доповіді вчених, безумовно виявиться катастрофічним не тільки для людей, а й для тваринного і рослинного світу.

Залишити відповідь