Категорії
Психологія

Як сказати «ні»

Не завжди нам вдається відповісти «ні» правильно. Зазвичай думка про те, щоб вчинити не так, як від тебе очікують, викликає великий дискомфорт. Як же відмовляти твердо, але елегантно.

Іноді ми говоримо «так» і потім мучаємося днями і місяцями, замість того щоб, відчувши короткочасну незручність, сказати «ні». Потрібно вміти відповідати «ні», але робити це треба витончено.

У книзі Грега Маккеон «Есенціалізм. Шлях до простоти» перераховані деякі принципи – поради:

1) Відокремте своє рішення від відносин з людиною: кажучи «ні», ми відмовляємо не співрозмовнику, а його ідеї.

2) Покличте на допомогу красномовство: у відмові не обов’язково використовувати слово «ні». Можна сказати, наприклад, так: «Боюся, справи не дозволяють мені цього зробити». Також в таких випадках психологи вважають, що найкращою є відмова по-японськи: «так, і тому…». Тобто ви не говорите клієнтові або партнерові «ні», а погоджуєтеся з його пропозицією і при цьому ставите умову, яка зробить пропозицію вигідною для вас. Якщо він погодиться на умови, ви залишитеся у виграші. Якщо ні – то це «ні» скажете не ви.

3) Зосередьтеся на тому, щоб запропонувати компроміс. Не забувайте, що людина, яка зробила пропозицію, також в тій чи іншій мірі в першу чергу переслідує свої, а не ваші інтереси.

4) Пам’ятайте, що в будь-якому випадку рішуче «ні» ввічливіше, ніж ухильне «так».

Фрази, які дозволять витончено відмовитись від непотрібного спору.

Бувають ситуації, коли з вами намагаються посперечатися з питань, які для вас неважливі, нецікаві, віднімають багато часу або зовсім не потрібні. – Відмовтеся від такого спору.

Щоб не здатися неввічливим і зберегти добрі відносини, автор книги «Мистецтво полеміки» Джонатан Херрінг пропонує використовувати такі фрази, які допоможуть завершити розмову: «Це можна обговорювати до ранку» або «Це дійсно дуже складне питання для недовгого обговорення». І самий витончений варіант відходу від непотрібного спору – «Нещодавно прочитав по цій темі дуже цікаву статтю, я перешлю її вам по електронній пошті».

Методи вирішення конфліктів або як придушити суперечку, не придушивши при цьому один одного. Як сказати «ні» непотрібним зобов’язанням?

Багатьом з нас притаманне психологічне явище – схильність до безповоротних витрат. Це такий тип поведінки, коли ми вкладаємо енергію і час в нерентабельний проект тільки через те, що початкові витрати на нього вже неможливо повернути. Так, наприклад, ми продовжуємо дивитися нецікавий фільм в кінотеатрі, тому що гроші за квиток ніхто вже не поверне, або вкладаємо все нові і нові гроші в довготривалий ремонт. З подібного замкнутого кола подій дуже складно вибратися. Щоб не потрапити в пастку зобов’язань, не піддавайтеся ефекту володіння (схильність занадто високо оцінювати речі, що належать вам) і позбудьтеся страху здатися марнотратним. Визнайте свою помилку.

У майбутньому не намагайтеся догодити всім: не погоджуйтеся на що попало і робіть паузу, перш ніж щось сказати. Відмова від зобов’язань – досить складне завдання, сполучене з конфліктами інтересів. Набагато простіше спочатку нічого не обіцяти. Вчіться відмовлятися від зобов’язань таким чином, щоб оточуючі поважали вас за цілеспрямованість і дисципліну.

Залишити відповідь