Як виглядали найперші маски?

Як виглядали найперші маски?
Одна з масок, знайдених в Юдейській печері.

Маска – накладка на обличчя, яка захищає, приховує особистість. Слово «маска» є предком латинського mascus (або mascaо), що означає «привид». Своєю формою маска зазвичай повторює людське обличчя – має прорізи для очей, рота та носа.

Обрядам з найдавніших часів приділялось дуже багато уваги. Учасники різних обрядів (культових, магічних танців та інших) надягали ритуальні маски. Широко відомі вони у багатьох племен і народів світу (в Африці, Північній і Південній Америці, Азії, Океанії) і тепер. Виготовляли такі маски з деревної кори, дерева, трави, шкіри, матерії, кістки та інших матеріалів. Зображували вони людські обличчя, голови тварин або якихось фантастичних чи міфологічних істот. На масках у формі людського обличчя іноді можна побачити певні людські емоції на кшталт страху, злості, радості і так далі.

За всю відому історію досліджень вченими було виявлено велику кількість масок різних часів і народів. Але цій знахідці, про яку піде нижче, треба приділити окрему увагу.

В 2014 році американські дослідники в розташованій на території Ізраїлю пустелі Мідбар Ехуда знайшли закриту печеру. Усередині цієї печери були маски кам’яного віку. За припущеннями науковців, вік знайдених артефактів становить понад 9000 років, тобто ці маски – найдавніші серед усіх раніше знайдених.

Як виглядали найперші маски?
Маски кам’яного віку

Страшні на вигляд маски зроблені були ще печерними людьми. До такого висновку прийшли вчені, що знайшли частинку невідомої раніше людської історії усередині печери, яку назвали Нахаль Хемар, в пустелі Мідбар Ехуда (більше відома як Іудейська пустеля). Дослідники вважають, що це було культове місце, про що свідчать знайдені крім масок намистини, ножі з кременю, вирізані з каменів фігурки і людські черепи. Печера була запечатана, тому припустили, що стародавні люди так собі уяввляли вхід в «потойбічний світ», духам якого не можна було виходити назовні. З огляду на те, що більшість масок протягом своєї історії переважно виготовлялися з більш податливого матеріалу (з дерева або вапняку), артефакти не збереглися до наших часів. А ось маски та інші об’єкти печери Нахаль Хемар практично не зазнали пошкоджень – вони були залиті клейкою речовиною.

Як виглядали найперші маски?
Юдейська пустеля – найменша пустеля у світі

Спочатку дослідники подумали, що хтось до них уже встиг побувати в печері і для чогось залив артефакти будівельними відходами. Але склад речовини виявився ідентичним з клеєм, який вміли виготовляти стародавні люди. Тобто маски та інші предмети старовини таким чином були захищені від руйнування часом. У виявлених масках, як і в багатьох інших, є отвори для очей, носа і рота. Але виглядають вони дуже моторошно і зображують різні емоції. Вчені вважають, що таким чином древні люди хотіли зобразити відмітні риси тих чи інших людей або навіть своїх богів, яким вони вклонялися. Зрозуміло, ніяких документів, в яких говорилося о важливих особистостях настільки далеких часів, не збереглося. Вченим також невідомо, в яких саме богів могли вірити люди тисячі років тому.

Як виглядали найперші маски?
Стародавні маски

Подібні маски були виявлені не тільки в печері Нахаль Хемар, але і в інших печерах, розташованих в 30-кілометровому радіусі від неї. Чи були вони таким же чином запечатані, видання The Times of Israel не повідомляє.

Як виглядали найперші маски?
Маска виготовлена ​​з рожево-жовтого вапняку

Інформація, отримана в підрозділі по запобіганню розкрадань Ізраїльського управління старожитностей на початку 2018 року, допомогла врятувати цю вражаючу знахідку. Начальник штабу археологічного відділу цивільної адміністрації в Юдеї та Самарії Ананія Хізмі була проінформована про археологічний об’єкт в районі Пнів-Хевер (на південь від Хевронського нагір’я), в якому маску знайшли грабіжники. Характеристики артефакту, на додаток до інших масок з цієї місцевості, свідчать про те, що вік маски становить 9000 років – період до керамічного неоліту.

В цей період вже практикувалося поклоніння предкам. Роніт Лупу з підрозділу По запобіганню розкрадання старовини Ізраїльського Управління старовини і Геологічної служби Ізраїлю каже: «Ми знаходимо черепа, поховані під підлогами будинків, а також різні методи догляду за черепами мертвих – покриття штукатуркою, зображення рис обличчя і штучних очей. Кам’яні маски цього періоду за розміром дорівнюють людським обличчям, тому вчені схильні пов’язувати їх з таким поклонінням».

За словами Роніт Лупу, «це унікальне відкриття для археологічного світу. Ще більш незвичним є й те, що ми остаточно знаємо її (маски) географічне походження, і це робить знахідку набагато більш важливою, ніж інші схожі знахідки».

Маска виготовлена ​​з рожево-жовтого вапняку, ретельно оброблена з використанням кам’яних інструментів і зображує людське обличчя. Чотири отвори були просвердлені по периметру маски, можливо, щоб прив’язувати її на обличчя живої людини, до жердини або до чогось іншого. За словами Лупу, «відкриття маски з каменю з таким високим рівнем обробки дуже цікаве. Камінь професійно відполірований, а риси обличчя виконані точно і з дотриманням симетрії, окреслені вилиці, ніс і навіть зроблені зуби в роті».

Рожева маска належить до того ж періоду, що й інші маски, виявлені в південних регіонах Хевронських пагорбів Юдейської пустелі. Знахідка зміцнює припущення, що південна область Хевронських пагорбів була центром виробництва масок і ритуальних заходів в період до керамічного неоліту.