Як вивчають Сонце?

Як вивчають Сонце?
Перигелій орбіти Землі знаходиться на відстані майже на 2,5 млн км менше середньої відстані до Сонця.

Зонд Solar Orbiter зробив найдрібніші фотографії Сонця за всю історію спостережень.

Автоматичний космічний прилад NASA та ESA Solar Orbiter 15 червня завершив перше зближення з Сонцем, наблизившись на відстань 77 млн кілометрів (це майже половина відстані між Сонцем і Землею). Це важлива віха космічної місії, оскільки зонд, який запустили ще в лютому, перейшов на наступний після запуску етап своєї дослідницької експедиції. Протягом наступних п’яти місяців вчені будуть спостерігати за бортовими приладами, після того як отримають знімки рідної зірки з точки перигелію – найближчої до Сонця точки з орбіти планети. Раніше астрономи ще ніколи не робили знімки Сонця з такої близької відстані.

Сонце – це активна зірка, магнітне поле якої – переносимі постійним потоком речовини (сонячним вітром) – поширюється по всій Сонячній системі. Сонячний вітер впливає на космічні апарати і формує навколишнє середовище по всій системі.

В 2018 році відбувся запуск зонда NASA Parker Solar Probe (Паркер), який, як планують, пролетить на відстані приблизно 6,16 мільйонів кілометрів від видимої поверхні Сонця.

Як повідомляється на офіційному сайті NASA, під час останнього (четвертого) зіткнення з Сонцем, яке відбулося у другій половині січня і в лютому 2020 року, космічний апарат пройшов безпосередньо між Сонцем і Землею. Сонячний вітер, який вимірював Паркер, перебуваючи на найближчій відстані до Сонця, через кілька днів прибуде на Землю, де також буде досліджений як космічними апаратами, так і в наземних обсерваторіях. В результаті науковці планують отримати більш чітке уявлення про динаміку виникнення сонячного вітру.

Дослідницькі місії зондів Паркера і Solar Orbiter відрізняються. І, незважаючи на гадану схожість, плутати місію Паркера і Solar Orbiter не варто – перший апарат не оснащений камерами, а другий в кінцевому підсумку наблизиться до Сонця на відстань 42 млн км.

За раніше отриманими даними, на поверхні Сонця або поблизу неї існують певні структури. Щоб зрозуміти як саме вони формуються, розвиваються і впливають на динаміку плазми в сонячному вітрі, необхідно подивитися на вихідні області цих структур. Всі космічні місії, включаючи Solar Orbiter, допомагають вченим скласти повну картину того, що відбувається на поверхні зірки.

Що відомо про Solar Orbiter? Розроблений інженерами Європейського космічного агентства (ESA) за допомогою NASA, Solar Orbiter оснащений 10 різними бортовими приладами, більшість з яких доповнюють один одного. Так, шість різних камер забезпечують безпрецедентний вигляд Сонця крупним планом, а основна мета місії полягає в дослідженні того, як саме створюється і контролюється динамічне середовище всередині Сонячної системи. Як повідомляють автори наукової роботи в офіційному прес-релізі дослідження, на фотографіях Сонця, зроблених з поверхні Землі, можна побачити лише малу частину сонячного спектра.

У свою чергу з Космосу можна побачити куди більш детальну картину. Нинішнє становище Solar Orbiter є першим випадком за всю історію спостережень, коли всі бортові прилади апарату працюють на такій близькій відстані від Сонця. Це дає дослідникам унікальне уявлення про структуру та склад сонячного вітру.

Нагадаємо, що сонячний вітер – це потік іонізованих частинок гелієво-водневої плазми, який утворюється в результаті термоядерних реакцій на Сонці. Зірка викидає ці частинки і вони поширюються по всій Сонячній системі. Саме сонячний вітер провокує магнітні бурі і полярні сяйва.

Як вивчають Сонце?
Це не розпечений поп-корн або гречана каша. Так виглядає поверхня Сонця

Найближчими місяцями бортові прилади апарату збиратимуть дані про сонячну корону, поверхню зірки, геліосферу, магнітне поле і частинки всередині сонячного вітру. Перші знімки, отримані Орбітером, побачить світ не раніше липня.

Як пише New Atlas, завдяки визначеній траєкторії Solar Orbiter зможе дослідити сонячні полюса, які не бувають спрямованими на Землю. Цей етап місії апарату триватиме до листопада 2021 року. Наступним етапом, як сказано вище, стане наближення до зірки на відстань 42 млн км.

І незважаючи на те, що детальні результати будуть відомі лише через деякий час, робота цих космічних апаратів допоможе значно поліпшити розуміння космічної погоди і, можливо, сприяє здатності передбачати потенційно небезпечні спалахи на Сонці.

Залишити коментар