Який ви лідер?

Який ви лідер?
Гіперопіка - це надмірна турбота одного або обох батьків про дитину, при якій в стосунках «дитина-батько» дитині надається мінімум самостійності і особистого психологічного простору, а батьківський контроль здійснюється навіть у тоді, коли він не потрібен. Основні види гіперопіки: домінуюча, потураюча, демонстраційна, інертна.

В більшості випадків причини невпевненості формуються ще в дитинстві, коли люблячі батьки з найкращими на те намірами практикують гіперопікунство. Але не все так безнадійно.

Далеко не всі на керівних ролях почуваються як риба у воді. Вони ніяковіють, коли віддають накази, постійні сумніви затьмарюють кожне їхнє рішення. Але є й такі, хто навпаки впевнено роздають завдання та сміливо беруть на себе відповідальність. Якщо ви впізнаєте себе в одній з груп, можливо, вам цікаво, чому саме так відбувається.

Чому у деяких одна лише думка про лідерство викликає відчуття жаху? Це, як і багато інших рис нашої особистості, пов’язане, насамперед, з нашою генетикою. Тобто, якщо ваші батьки були сором’язливими, в більшості випадків ви будете таким же.

Втім, це не все. Психологи дедалі і все частіше відмічають важливість впливу раннього виховання на подальшу поведінку. І найголовніше в цьому, як саме ваші батьки поводилися з вами. Надмірне батьківське піклування насамперед підриває в характері здатність до лідерства. Люблячі батьки, вочевидь, з найкращими намірами оберігали свою крихітку від жорстокого світу, але, на жаль, такий стиль виховання часто робить людину менш упевненою в собі та менш здатною вирішувати складні життєві ситуації.

«А це важливі вміння для лідера», – вважає психолог Джудіт Локк.

З висновків із досліджень психологом Локк теми «гелікоптерного» батьківства та надмірної опіки, в цьому підході поєднуються деякі фактори: люблячі батьки намагаються задовольнити будь-яку потребу дитини, батьки невимогливі до своєї дитини в одних ситуаціях і надзвичайно вимогливі в інших. Вони роблять все замість дитини, навіть те, з чим вона могла б впоратися сама, і очікують, що вчителі та однолітки так само будуть підлаштовуватися під її потреби. Але водночас батьки очікують від своєї дитини значних досягнень, вони завантажують її час додатковими заняттями і вимагають, щоб дитина залишалась завжди поруч.

Контроль і придушення. Дослідження підтверджують згубний вплив гіперопіки на лідерські якості. Підлітки, які в анкеті обирали твердження «мої батьки контролюють кожен мій крок» та «мої батьки часто вирішують мої життєві проблеми», мали нижчу самооцінку і менше впевненості, щоб бути лідером.

Як пояснюють автори дослідження, проведеного в Пекінському університеті, «дитині шкодить як відсутність належного піклування, так і гіперопіка. Якщо батьки обмежують самостійність і не дають дитині вирішувати самостійно проблеми, це негативно впливає на її психосоціальний розвиток».

Надмірна опіка підсвідомо сигналізує дитині, що вона не здатна до самостійності і що батьки не довіряють їй. Якщо такий вихованець не може взяти відповідальність за себе, то за інших і поготів.

Ваше лідерське майбутнє. Навіть, якщо усе вищезгадане можна сказати про вас, ця ситуація не є безнадійною. По-перше, пам’ятайте, що ваші батьки хотіли для вас найкращого, тому не варто ображатися на них, це не принесе користі. Тепер ви контролюєте своє життя, і, якщо докладете зусиль, то зможете змінити свій характер та життєві погляди.

Професор Локк (авторка книги по вихованню самостійності у дітей «Дитина-бонсай») радить для початку стати більш незалежним, зокрема фінансово. Локк пропонує уникати спокуси одразу телефонувати батькам, коли виникає проблема.

«Схильні до гіперопіки батьки будуть продовжувати брати активну участь у житті своїх вже дорослих дітей, тому навчіться керувати своїм життям самостійно», – зазначає психолог.

Звичайно, ці зміни одразу не перетворять вас на лідера, але вони допоможуть побачити себе незалежним і самостійним, а це стане вам у нагоді, коли наступить час для кар’єрного лідерства. Сприймайте критику відкрито і намагайтеся отримати відгук про свою роботу.

«Мої дослідження свідчать, що ті, кого в дитинстві від усього захищали і багато хвалили, не вміють приймати конструктивну критику, – зазначає професор Локк. – Щоби рухатися вперед, ви маєте відкрито сприймати пропозиції того, що вам потрібно зробити для успіху».

Зміни не відбуваються за одну ніч. При наполегливому намаганні бути більш незалежним, розвиваючи в собі навички ухвалення рішень, ви побачите, що впевненість в своїх силах поступово зростає. А згодом і роль керівника не буде здаватися чимось фантастичним.