Категорії
Плодові та ягідні Природа

Яловець звичайний

Хімічний склад ялівцю звичайного,
Дія ялівцю звичайного,
Способи застосування ялівцю звичайного.

Яловець звичайний (Juniperus communis L.) – вічнозелена хвойна дводомна рослина, рідше однодомна, родини Cupressaceae (кипарисові).

Яловець звичайний
Яловець звичайний, склад рослини

Найчастіше яловець – це чагарник висотою 1-5 м, з прямими або розпростертими на поверхні ґрунту гілками, рідше – невелике дерево з зеленим стовбуром висотою до 12 м. Кора сірувато-бура або темно-сіра, лущиться і розтріскується. Молоді гілки ялівцю жовтуваті, лискучі, 3-гранні. Листя сидяче, жорстке, шиповидно-загострене, колюче, майже 3-гранне, зверху жолобчасте або плоске, знизу тупокілевидне, розташоване колотівками по 3 голки в кожній.

Мікростробіли складаються з мікроспорофілів, які з нижньої сторони несуть по 3-5 мікроспорангій (пиляків). Жіночі шишки ялівцю звичайного складаються з декількох мутівок, лусок, на поверхні яких сидять сім’язародки. Після запліднення луски розбухають, стають м’ясистими і, зростаючись між собою, утворюють соковиту шишкоягоду, спочатку зелену, при дозріванні на другий-третій рік чорно-синю, з сизим нальотом і 1-3 твердим насінням. Цвіте в травні, шишкоягоди достигають у вересні-жовтні на другий-третій рік.

Яловець звичайний
Яловець звичайний, шишкоплоди рослини

Зростає яловець звичайний в підлісках, в листяних і змішаних лісах, в борах, на піщаних ґрунтах, по гірських схилах, на сухих горбах, по берегах річок, озер, часто утворює великі зарості на вирубках і узліссях, зустрічаються на вапняках, болотах, заболочених місцях. Поширений яловець звичайний майже повсюдно, особливо рясний в лісовій і лісостеповій зонах. Іноді культивується як декоративна рослина.

Яловець звичайний
Яловець звичайний, шишкоягоди

Для лікування використовують зрілі плоди ялівцю звичайного. Заготовляють їх у вересні – жовтні. Під кущем або деревом розстеляють полотно або рогожу і струшують на них стиглі плоди, потім очищають їх від сміття і хвої і сушать під навісами, на горищах з хорошою вентиляцією. Не можна сушити в печах, сушарках та на сонці, так як псується сировина. Вихід сухої сировини 40-45%. Готову сировину ялівцю звичайного пакують у мішки по 45 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях в групі ефіроолійної сировини. Термін зберігання до 3 років.

Не слід заготовляти плоди ялівцю сибірського (Juniperus sibirica Burgsd.) і ялівцю козацького (Juniperus Sabina L.) зважаючи на сильну їх отруйність.

Яловець
Яловець козацький, склад рослини
Яловець
Яловець сибірський

Хімічний склад ялівцю звичайного. Плоди ялівцю звичайного містять до 2% ефірної олії, до складу якої входять пінен, кадинен, терпинеол, терпинолен, дитерпени, сабінен, борнеол, ізоборнеол, юнеол, юніпер, камфора, цедрол, камфен, фелландрен. Крім того, в плодах є до 40% цукрів (головним чином глюкоза і фруктоза), близько 9,5% смол, барвник юніперин, жирна олія, гіркі і пектинові речовини, віск, мурашина, оцтова і яблучна кислоти, флавоновий глюкозид, спирт, інозит. Хвоя містить близько 266 мг / 100 г вітаміну C, кора – до 8% дубильних речовин і ефірну олію. З деревини виділені дитерпенові спирти.

Дія ялівцю звичайного. Ефірна олія в травному тракті, подразнюючи слизові оболонки, активізує моторну і секреторну функції кишечника, пригнічує бродильні процеси, знімає спазми сфінктерів, підсилює секрецію бронхіальних і потових залоз, а також розрідження мокроти і сприяє кращому відділенню мокротиння, помірно подразнює нирки і збільшує діурез. Настій і відвар шишкоягід ялівцю звичайного збуджують апетит, поліпшують травлення, посилюють перистальтику кишечника, видаляють гази з шлунково-кишкового тракту, посилюють секрецію залоз, дезінфікують сечові шляхи, діють як відхаркувальний, протизапальний, знеболювальний засіб.

У медицині найбільше застосування мають плоди ялівцю як сечогінний, жовчогінний, дезинфікуючий сечогінні шляхи при хворобах нирок, каменях і піску в нирках і печінці, при хворобах печінки, а також як відхаркувальний і засіб, що поліпшує травлення.

Ефірна олія з хвої ялівцю звичайного володіє сильними дезинфікуючими властивостями, її застосовують для лікування трихомонадного кольпіту. Шишкоягоди входять до складу мікстури за прописом М. Н. Здренка, яку вживають для лікування папіломатозу сечового міхура, анацидного гастриту і виразкової хвороби шлунка. З деревини шляхом сухої перегонки отримують пригорілу ялівцеву олію («ялівцевий дьоготь»), рекомендовану як зовнішній болезаспокійливий і відволікаючий засіб при ревматичних болях в суглобах і м’язах.

У народній медицині настій плодів ялівцю і ялівцеву олію вживають при водянці, хворобах нирок, хронічних запаленнях нирок і сечового міхура, хворобах печінки шлунка, утворенні каменів в печінці, при подагрі, ревматизмі і як кровоочисний засіб при різних шкірних захворюваннях – дерматитах, золотусі, корості, лишаях, шкірних висипах, при недокрів’ї, а також для збільшення відділення молока у жінок, що годують грудьми, а також при цинзі.

Зовнішньо ялівцеву олію і настоянку плодів застосовують для втирання як болезаспокійливий і відволікаючий засіб при подагричних і ревматичних болях. Відвар плодів використовують для полоскання ротової порожнини при запаленні ясен, а також для ванн і обмивань.

Ягоди ялівцю використовують як сурогат кави, прянощі до рибних, м’ясних страв і кислої капусти. З плодів отримують ялівцевий цукор, який застосовують для ароматизації напоїв і приготування морсу, пива.

Способи застосування ялівцю звичайного:

– як сечогінний і жовчогінний засіб приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день настій (2 чайні ложки плодів ялівцю звичайного настоювати 2 години в 1 склянці холодної кип’яченої води);

– як сечогінний засіб і при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, для збудження апетиту приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день до їжі сироп (50 г сухих плодів ялівцю звичайного кип’ятити в 1 склянці води до м’якості, процідити, додати цукор і згустити до сиропу);

– як сечогінний засіб і при захворюваннях шлунково-кишкового тракту приймати по 10-15 крапель з водою настій ялівцю звичайного 3 рази на день до їжі настоянку (1 столову ложку плодів ялівцю залити 10 ложками 70% спирту, настоювати 8 днів, процідити);

– свіжі ягоди ялівцю звичайного: навесні для поліпшення складу крові, при цинзі і всіх згаданих хворобах замість настою рекомендується щодня жувати натщесерце 1 ягоду, на інший день – 2 і дійти на 15 день до 15 ягід, потім дозу знижувати до 1 ягоди. Це найефективніший метод лікування.

Залишити відповідь