Ялина європейська

Ялина європейська
Ялина європейська, молоде дерево

Хімічний склад ялини європейської,
Дія ялини європейської,
Способи застосування ялини європейської.

Ялина європейська або ялина звичайна (Picea abies (L.) Karst., Picea excelsa Link) – вічнозелене дерево висотою 20-50 м з конусоподібною кроною і буро-сірою корою, що лущиться. Належить до родини Pinaceae (соснові).

Ялина європейська
Ялина європейська, плоди рослини

Хвоя темно-зелена, сплюснуто-чотиригранна, загострена. Чоловічі тичиночні шишки зеленувато-жовті, видовжені, циліндричні.

Жіночі шишки ялини європейської пурпурові, подовжено-циліндричні, потім зелені, зрілі – бурі, висячі.

Насінні луски опуклі, виїмчасто-зубчасті, дерев’янисті. Насіння темно-бурі, з довгими крильцями. Запилюється в травні-червні.

Ялина європейська
Ялина європейська, склад рослини

Зростає в чистих борах, змішаних лісах, в лісозахисних смугах. Вирощується як декоративна рослина в парках і садах.

Використовується ялина європейська для створення залізничних снігозахисних насаджень.

Поширена в північній і середній смузі європейської частини материка. Для лікування використовують молоді верхівки гілок з бруньками, смолу (каніфоль і скипидар).

Ялина європейська
Ялина європейська, молоді паростки

Заготовляють молоді верхівки гілок з бруньками в лютому – травні, зрізуючи їх секаторами, і сушать під навісами, на горищах, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (3-4 см) на папері або тканині, часто перемішують.

Не можна сушити бруньки ялини в печах і сушарках, бо смола плавиться і випаровується.

Вихід готової сировини 38-40%. Готову сировину пакують у фанерні ящики по 25 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях з хорошою вентиляцією на стелажах в групі ефіроолійної сировини. Термін зберігання – 2 роки.

Для отримання смоли-живиці, з якої отримують каніфоль і скипидар, проводять підсікання старих ялин в період вегетації за кілька років до рубки.

Хімічний склад ялини європейської. Гілки з хвоєю і шишки ялини європейської містять дубильні речовини, фітонциди, каротин, мінеральні солі, ефірну олію, вітамін C, скипидар, каніфоль; живиця – смоляні кислоти, мікроелементи (залізо, мідь, хром, марганець, алюміній), розчинені в ефірній олії (скипидарі).

Дія ялини європейської. Бруньки і хвоя ялини європейської мають відхаркувальну, бактерицидну, протимікробну, знеболювальну, протицинготну, жовчогінну, сечогінну, потогінну властивості.

У народній медицині відвар молодих гілок і шишок ялини застосовують для лікування цинги, туберкульозу легень, різних запальних захворювань органів дихання, подагри, ревматизму і шкірних висипів. Для загоєння гнійних ран і виразок вживають мазь зі смоли ялини. Сухою смолою – каніфоллю присипають рани і виразки.

Способи застосування ялини європейської:

– при різних захворюваннях органів дихання по 1 склянці протягом дня приймати в теплому вигляді відвар (30 г молодих пагонів або шишок ялини європейської залити 1 літром молока, прокип’ятити, процідити);

– як відхаркувальний, дезінфікуючий засіб по 1 столовій ложці через кожні 2-3 години приймати в теплому вигляді настій (1 столову ложку хвої або шишок ялини європейської залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити);

– при подряпинах, наривах, виразках застосовувати мазь (взяти по 1 ваговій частині смоли ялинової, воску, меду, соняшникової олії, суміш розігріти на вогні, остудити);

– при хронічному бронхіті (невідступному кашлі) шматочки суміші (по 1 ваговій частині смоли і воску жовтого розплавити, остудити) класти на розжарене вугілля і дихати димом, що виділяється.

Залишити коментар