Категорії
Різне

Загадки Азовського моря

Багато легенд, гіпотез і оповідань складено про Азовське море лише на підставі переказів, які не підтверджені науковими фактами. Вчені припускають, що під водою Азовського моря поблизу Таганрога знаходиться затоплене давньогрецьке місто Кремні, згадуване ще в працях Геродота і інших древніх істориків.

Загадки Азовського моря
Скульптура Геродота, будинок Автрійського парламенту. Геродот Галікарнаський (484 р. до Різдва Христового, Галікарнас, Туреччина – 425 р. до Різдва Христового, Турій, Італія) – давньогрецький історик, автор трактату «Історія», в якому описує греко – перські війни і звичаї багатьох сучасних йому народів.

Довгий час дослідники вважали, що «батько історії» Геродот, який жив в V столітті до н. е., нерідко в своїх роботах в якості джерел використовував легенди. Але багато фактів, викладених Геродотом, що раніше вважалися фантастичними, згодом в результаті археологічних досліджень знайшли підтвердження.

З робіт Геродота про Кремні відомо, що була така гавань, до якої приставали кораблі з амазонками. Стародавнє місто було знайдено в 30-х роках минулого століття. Море постійно викидало на таганрізький пляж поруч з кам’яними сходами фрагменти давньогрецької іонійської кераміки, які датувалися кінцем VII початком VI століть до н. е.

За іншою версією Кремні (з грецької — кручі, урвища) — це гавань поблизу села Ботієве Запорізької області.

Як древнє місто опинилося під водою? Вся Ростовська область геологічно – це дно стародавнього моря, виняток складає лише Донецький кряж. 40 тисяч років тому древній Дон безпосередньо через Керченську затоку впадав в Чорне море, Азовського моря ще не було. Коли стародавні греки влаштувалися в гирловій частині стародавнього донського лиману, рівень води був нижче на 3 – 7 метрів.

Загадки Азовського моря
Фрагменти іонійської кераміки

Ці дані підтверджені спільними дослідженнями з німецькими колегами в комплексній експедиції, в якій брали участь не тільки археологи, а й палеогеографи, геологи, фахівці, які вивчають давні рослини по залишкам спор і пилку, що допомагає встановити датування і зміни клімату.

На жаль, пошуки на дні Азовського моря за геологічними умовами виявилися безуспішними. Таганрізький мис лежить в кам’яній чаші, основа якої заповнена глиною і піском. Коли море піднялося і стало розмивати пісок, стародавні міста розтанули як рафінад в склянці чаю. Тому на дні Таганрізької затоки не збереглися ніякі споруди невідомого науці поселення, тільки кераміка, яку викидає море на берег.

Але вченим вдалося знайти частину поселення останньої третини VII ст. до н. е. – першої половини VI ст. до н. е. Знайдено залишки бронзоливарного виробництва: шматки металургійного шлаку, бронзові наконечники стріл, відомих по скіфським старожитностям, які виробляли в цьому поселенні та постачалися в степ. Тобто це була не тільки гавань, але і колонія, в якій жили ремісники.

Поряд з давньогрецькою гончарною керамікою з розписаними сюжетами знайдена й місцева ліпнина – це грубо зліплена доморосла кераміка не могла бути предметом торгівлі та обміну. Шар аборигенної кераміки давніший за грецьку IX-VIII століття до н. е. Отже греки прийшли не на порожнє місце. Чи були то легендарні кімерійці, про яких пише Геродот, невідомо. Якщо вірити історії Геродота, це якраз той переломний момент, коли в ці степи прийшли скіфи і витіснили кімерійців.

Кожен вихід в Азовське море обіцяє підводникам нову чергову сенсацію. Два-три занурення і водолази повідомляють ще про одну знахідку. Учасники підводної пошукової експедиції «Невідомий Азов-2011» виявили на дні моря пароплав часів Великої Вітчизняної війни, що затонув в 41-му році. Пароплав «Піна» було побудовано ще в XIX столітті. Сімдесят років його доля була невідома. З дна підняли металеві предмети, сильно зіпсовані корозією, які все ж дозволили точно визначити, який саме корабель вдалося знайти.

5 вересня 2011 року відпочивальники на березі Азовського моря біля станиці Голубицька на Таманському півострові стали свідками виверження в море грязьового вулкана. За словами очевидців, висота викидів досягала 10 метрів. Грязьові вулкани є пам’яткою Азовського моря, основна маса яких розташована в районі Таманського півострова і в районі Арабатської стрілки.

Загадки Азовського моря
Грязьові вулкани в Азовському морі

Тектонічні плити рухаються, стикаються, наповзають одна на одну, що і викликає такі явища. Уже виявлено більше сотні грязьових вулканів. Вони досить спокійні, запевняють вчені, але час від часу активізуються, і викиди бувають суттєвими. Виверження зазвичай супроводжується потужним підземним гулом. Це явище відбувається досить часто. Так, свідками виверження грязьового вулкана стали туристи влітку 2014 року. Вони зняли це явище на відеокамери і виклали в мережу Інтернет.

Те, що відбувається нагадує фантастичний фільм про кінець світу: джерела скипають і б’ють струменем з-під землі, морське дно піднімається над поверхнею води. Буквально за кілька годин в Азовському морі утворився невеликий півострів. Шматок землі вагою в сотні тонн піднявся на п’ять метрів з дна. І це не поодинокий випадок. Азовське море продовжує зберігати ще чимало таємниць і відкривати їх нам явно не поспішає.

Залишити відповідь