Залізо в мозку і хвороба Паркінсона

Нова МРТ-методика з виявлення депо заліза в мозку, розроблена в UCL і дозволяє виявити ознаки порушення когнітивних та моторних функцій у пацієнтів з хворобою Паркінсона.

Результати дослідження були опубліковані в Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. В результаті було зроблено висновок, що вимірювання рівня заліза в мозку можуть прогнозувати ймовірність розвитку деменції у людей з хворобою Паркінсона.

У дослідженні брало участь 97 людей з хворобою Паркінсона, у яких діагноз протягом останніх 10 років був підтверджений, і 37 осіб без цього захворювання, в якості контрольної групи. В обох групах були проведені тести на когнітивні і моторні функції.

Хвороба Паркінсона – це прогресуюча дегенерація мозку, що проявляється тремором, скутістю і сповільненістю рухів. Майже у 50% людей з хворобою Паркінсона розвивається деменція, але терміни розвитку і ступінь порушення когнітивних функцій істотно різняться.

Сьогодні не існує об’єктивних методів контролю прогресування хвороби Паркінсона в головному мозку, і лікарі орієнтуються тільки на симптоматику. Стандартна МРТ-візуалізація не дозволяє відстежувати розвиток патологічних змін в мозку і виявляє тільки великі пошкодження структур головного мозку.

В ході старіння людини частково підвищується проникність гематоенцефалічного бар’єру (фізіологічний бар’єр, що відмежовує кров від цереброспінальної рідини та внутрішнього середовища центральної нервової системи), що може призвести до накопичення заліза в мозку. Надлишок рівнів заліза надає токсичну дію на білки і призводить до їхньої незворотної модифікації.

Як показали дослідження, при хворобі Альцгеймера також відбувається накопичення заліза в зонах пошкодження мозку.

У проведеному дослідженні вчені використовували нову МРТ-методику кількісного картування сприйнятливості для визначення рівнів заліза в мозку. Було виявлено, що існує чітка кореляція між накопиченням заліза в областях мозку гіпокампу і таламуса і когнітивними порушеннями. Накопичення заліза в області шкаралупи було асоційоване з порушеннями моторних функцій, що було показником пізньої стадії захворювання.

Отримані в результаті дослідження дані дозволять розраховувати на те, що вимір заліза можна буде використовувати в якості інструменту для визначення прогнозу захворювання конкретної людини.

В даний час вчені продовжують спостерігати за учасниками дослідження і планують з часом знайти певну кореляцію між ступенем деменції і рівнем заліза в мозку.