Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Заманиха висока

Хімічний склад заманихи високої,
Дія заманихи високої,
Способи застосування заманихи високої.

Заманиха висока або ехінопанакс високий (Oplopanax elatus Nakai або Echinopanax elatum Nakai) – чагарник родини Araliaceae (аралієві).

Стебло рослини пряме, з голчастими ламкими колючками, слабо розгалужене, світло-сіре, висотою 50-150 см.

Кореневище заманихи високої поверхневе, товсте, довге, з тонкими коріннями. Листя чергове, довгочерешкове, велике, округле, з серцеподібною основою, 5-7 – лопатне, зверху темно-зелене, знизу світле.

Заманиха висока
Заманиха висока, склад рослини

Черешки листя, осі суцвіть і квітконіжки з шипами. Квітки заманихи високої дрібні, з 5 зеленими пелюстками, зібрані в довгасту китицю. Плоди – помаранчеві м’ясисті кістянки.

Цвіте заманиха в червні – липні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Заманиха висока
Заманиха висока, квітка рослини

Зростає на крутих північних схилах плато і гір, на кам’янистій осипі, в підлісках пихто-ялинових, ялицевих, березових лісів, в ялинниках. Поширена заманиха на Далекому Сході, в південній частині Приморського краю.

Для лікування використовують кореневище і коріння. Заготовляють їх у вересні – жовтні або навесні. Вириті кореневища і коріння заманихи високої обтрушують від землі, миють у холодній воді, ріжуть на шматки довжиною 10-15 см і сушать в тіні, на повітрі або в сушарках.

Готову сировину пакують у мішки і зберігають в ящиках з кришкою. Термін зберігання – 3 роки.

Заманиха висока
Заманиха висока, плоди рослини

Хімічний склад заманихи високої. Коріння і кореневища заманихи містять 2,7% ефірної олії, 0,2% кумаринів, 0,9% флавоноїдів, 11,5% смолистих речовин, алкалоїд аралін, сапоніни – ехіноксозиди, глікозиди серцевої дії. До складу ефірної олії входять альдегіди, вільні кислоти, спирти, вуглеводні, феноли.

Заманиха висока
Заманиха висока, молода рослина

Дія заманихи високої. Настоянка заманихи подібна женьшеню, стимулює центральну нервову систему, знижує підвищений рівень цукру в крові в початкових стадіях цукрового діабету, в малих дозах підвищує, в великих знижує рівень артеріального тиску, покращує діурез.

В медицині настоянку коренів заманихи застосовують при астенічному і депресивному станах, серцевій недостатності, при гіпотонії, як засіб, що стимулює центральну нервову систему, при цукровому діабеті 1-ої стадії, при фізичному і нервовому стомленні, зниженій працездатності, почутті втоми.

У народній медицині заманиха відома з давніх-давен і широко використовується як тонізуючий засіб.

Настоянку коріння заманихи високої використовують при загальній слабкості організму, зниженні кров’яного тиску, серцевій недостатності, фізичній і нервовій перевтомі, статевому безсиллі, при нервових і психічних захворюваннях.

Способи застосування заманихи високої. Настоянку коріння заманихи (1 частину подрібнених коренів заманихи високої заливають 5 частинами 70% етилового спирту, настоюють 7-8 днів в щільно закритому скляному або керамічному посуді) приймають по 20-30 крапель на 50 мл води 2-3 рази на день до їжі. Курс лікування 30 днів при гіпотонії, швидкій стомлюваності.

Залишити відповідь