Запуск Falcon Heavy перенесли

Falcon Heavy – американська ракета-носій надважкого класу з можливістю повторного використання першого ступеня. Спроектована і розроблена компанією SpaceX. Це перша з ракет-носіїв нового покоління, яка зможе часто і відносно недорого доставляти величезні цінні вантажі в космос. 9 квітня в 6:36 вечора за часом EDT Falcon Heavy виведе Arabsat-6A в космос. Чому це має когось здивувати?

Запуск Falcon Heavy перенесли
Запуск Falcon Heavy

У цей день Falcon Heavy вперше після вдалого випробувального тесту в лютому минулого року, коли ця ракета-носій підняла авто Tesla Roadster на навколоземну орбіту, злетить в космос. Цей запуск виведе побудований на базі космічної платформи A2100 американською компанією Lockheed Martin геостаціонарний супутник зв’язку Arabsat 6A (призначений для забезпечення широкосмугового інтернету, теле- і радіомовлення, мобільного зв’язку та інших телекомунікаційних послуг для Середнього Сходу, Африки та Європи) на синхронну геоперехідну орбіту.

Попередній статичний прогрів пройшов успішно, проте запуск перенесли «на наступний тиждень» – попередньо, на 8-14 квітня. CEO SpaceX Ілон Маск зазначив в Твіттері, що Block 5 Falcon Heavy (тобто вже виробнича, а не тестова версія) має на 10% більше тяги, ніж раніше, що також призводить до підвищення безпеки.

Чому цей запуск Falcon Heavy такий важливий? Зрештою, ракети-носії, які були здатні вивести сто тонн вантажу на орбіту або за її межі, існували з часів «Аполлона». Якщо коротко: справа в ціні питання.

Вивести що завгодно в космос досить складно. І чим більше вантаж, тим складніше його підняти. Рівняння, які ми знаємо вже сто років, визначають, що чим більше маса, тим більше палива потрібно, щоб створити тягу і вивести потрібний вантаж на орбіту.

У міру прогресу в області матеріалів і ракетних двигунів, непропорційно велику перевагу мали малі і середні ракети. У поєднанні зі зменшенням розміру супутників, все це вилилося в цілу епоху малих апаратів, які можна запускати в великій кількості – і тому ми бачимо стільки обіцянок розгорнути мережі з тисяч супутників. Ефективні одноразові Electron від Rocket Lab і багаторазові ракети, на кшталт Falcon 9, запустили процес зниження цін на малі і середні запуски в рази.

Але важкі і надважкі ракети-носії залишалися феноменально дорогими через принципово складну природу створення цих фізично неслухняних монстрів. Таким чином, якщо вивід 10 тонн на орбіту став досить дешевим, щоб стартапи могли цим скористатися, то запуск 100 тонн залишився справою світових наддержав.

Falcon Heavy – по суті, перший проект, який впливає на цінові зрушення в цій категорії, скорочуючи вартість запуску великих вантажів на великий відсоток. І хоча вартість все ще складає значні 100 мільйонів доларів, це набагато менше ніж 350-500 мільйонів доларів за запуск Delta IV.

Ринок важких запусків, як і малих, дуже обмежений. Великі корпорації вишикуються в багаторічну чергу, щоб вивести великі вантажі на орбіту або за її межі. SpaceX буде продавати місце на Falcon Heavy відразу ж, як тільки добудує. І оскільки її ступені багаторазового використання, компанія зможе робити це швидше за інших. Це колосальна економія, яка буде здорово сприяти розвитку світового космічного співтовариства.

На полі запуску вантажів більше 50-тонного порога у Falcon Heavy практично немає конкурентів, але нижче цього порога стає вже тісно – ULA, Ariane Group, Китай і навіть Blue Origin готують більш дешеві платформи наступного покоління для участі в новій екосистемі.

На поточний момент зниження вартості і складності більш амбітних і далеких проектів – захоплювальна перспектива, яку всі вітають. Найближчий запуск ракети-важкоатлета Falcon Heavy повинен підтвердити, що світ змінюється. І ми тому свідки.

Залишити відповідь