Категорії
Дикорослі Культивовані Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Жаботікаба

Жаботікаба (лат. Myrciaria caulifloria) – бразильське виноградне дерево, належить до покритонасінних класу дводольних родини миртових роду Мірціарія. Поширені назви: бразильське Grape Tree, Guaperu, Guapuru, Jaboticaba, Jabotica, Jabuticabeira, Hivapuru, Sabará and Ybapuru (Guarani).

Жаботікаба
Жаботікаба, плоди

Назва жаботікаба (португальською Jabuticaba) походить від Jabuti (черепаха) і Caba (місце), тобто місце, де ви знайдете черепах Guarani (від «Yvapuru», де «Yva» означає «плоди», а «puru» – звукоподібне слово від хрусткіту, який виробляє плід, якщо його вкусити).

Традиційна пісня східних районів Болівії, в якій молода жінка має очі як «guapuru» (м’якої чорноти) і вуста як «солодкий achachairu».

Жаботікаба
Формування плодів на дереві жаботікаба

Жаботікаба (порт. Jabuticaba) – вічнозелене дерево, зростає повільно, висотою від 5 до 12 м, з овальним ланцетоподібним глянцевим шкірястим листям завдовжки 2,5-10 см і шириною 1,25-2 см.

Жаботікаба
Жаботікаба, стовбур дерева

Молоде листя жаботікаби оранжево-рожеве, стає зеленим у міру дорослішання. Квітки білі 4-охпелюсткові, з шістдесятьма тичинками чотирьох міліметрової довжини.

Жаботікаба
Листя дерева жаботікаби

Плід жаботікаби – кругла або еліптична товстошкіра кістянка, діаметром від 0,5 до 4 см, глянцева, бордово-фіолетова, із залишками чашолистків. М’якоть плодів жаботікаби напівпрозора, соковита, білувата або рожево желеподібна. Ковзання шкірки плоду нагадує виноград. Відношення розміру насіння до плоду становить 3:59. Насіння жаботікаби розрізняється за формою залежно від виду.

Жаботікаба
Розташування плодів на стовбурі дерева жаботікаби
Жаботікаба
Розмір плоду жаботікаби біля 0,5-4см
Жаботікаба
Нерівномірність дозрівання плодів жаботікаби
Жаботікаба
Плід-кістянка жаботікаби

Плоди жаботікаби ростуть гронами – кауліфлоріями (cauliflorous) на стовбурах і на головних гілках.

В недоглянутому стані дерево жаботікаба може цвісти і плодоносити лише один або два рази на рік. При постійному зрошуванні рослини в тропічних регіонах свіжі фрукти жаботікаби можуть бути доступними цілий рік.

Плоди жаботікаби можна їсти в сирому вигляді або використовувати їх для приготування желе і напоїв (соку або вина).

Свіжі фрукти можуть забродити на 3 – 4 день після збору врожаю.

Жаботікаба
Плід жаботікаби в розрізі
Жаботікаба
Квітки рослини жаботікаби
Жаботікаба
Желеподібна м’якоть плоду жаботікаби

З плодів жаботікаби готують варення, пироги, кріплені вина, лікери. Через надзвичайно короткий термін зберігання свіжі фрукти жаботікаби за межами районів культивування на ринках зустрічаються дуже рідко.

Традиційно використовують в’яжучий відвар із висушених на сонці шкірки плодів жаботікаби для лікування кровохаркання, астми, діареї і для полоскання при хронічному запаленні мигдалин.

Дерево жаботікаба – потужний антиоксидант, має протизапальні і протиракові властивості.

Жаботікаба
Квітуча жаботікаба

В дикому і в культурному вигляді жаботікаба зустрічається в Південній Бразилії, Болівії, Парагваї і Північній Аргентині. Вирощують її в Уругваї, Колумбії, Панамі, Перу, на Кубі і на Філіппінах. У Бразилії плід жаботікаби представлений кількома спорідненими видами, а саме Myrciaria tenella і М. trunciflora.

Жаботікаба (лат. Myrciaria caulifloria)
Жаботікаба, кауліфлорія

Дерево жаботікаби воліє до вологих, злегка кислих ґрунтів. Має широкі адаптаційні можливості, може рости навіть на лужних ґрунтах типу пляж-пісок або на багатому ґрунті. Жаботікаба нетерпима лише до засолених ґрунтів.

Жаботікаба
Плоди на стовбурах і на гілках дерева жаботікаби

Деякі субтропічні види жаботікаби стійкі до м’яких коротких морозів. Легко переносить рослина м’яку посуху, хоча урожай може бути зменшеним. Але під час сильної посухи необхідне обов’язкове зрошення.

Комерційне вирощування плодів у Північній півкулі обмежене вкрай повільним зростанням і коротким терміном зберігання.

Жаботікаба
Джаботікаба- бонсай

Щеплені рослини жаботікаби плодоносять вже на 5 році свого життя. Дерево, вирощене з насіння, дає плоди тільки через 10 – 20 років, тому повільне зростання і малий розмір зробили жаботікабу популярною декоративною рослиною в регіонах з помірним кліматом.

Жаботікаба широко використовується в мистецтві бонсай особливо на Тайвані і в країнах Карибського моря. В Бразилії жаботікабу вважають унікальним для своєї країни деревом, тому дерево Jabuticaba розмістили на гербі Contagem Мінас-Жерайс (Бразилія).

Залишити відповідь