Категорії

Жаботікаба

Жаботікаба (лат. Myrciaria caulifloria) – бразильське виноградне дерево, належить до покритонасінних класу дводольних родини миртових роду Мірціарія. Поширені назви: бразильське Grape Tree, Guaperu, Guapuru, Jaboticaba, Jabotica, Jabuticabeira, Hivapuru, Sabará and Ybapuru (Guarani).

Жаботікаба, плоди

Назва жаботікаба (португальською Jabuticaba) походить від Jabuti (черепаха) і Caba (місце), тобто місце, де ви знайдете черепах Guarani (від «Yvapuru», де «Yva» означає «плоди», а «puru» – звукоподібне слово від хрусткіту, який виробляє плід, якщо його вкусити).

Традиційна пісня східних районів Болівії, в якій молода жінка має очі як «guapuru» (м’якої чорноти) і вуста як «солодкий achachairu».

Формування плодів на дереві жаботікаба

Жаботікаба (порт. Jabuticaba) – вічнозелене дерево, зростає повільно, висотою від 5 до 12 м, з овальним ланцетоподібним глянцевим шкірястим листям завдовжки 2,5-10 см і шириною 1,25-2 см.

Жаботікаба, стовбур дерева

Молоде листя жаботікаби оранжево-рожеве, стає зеленим у міру дорослішання. Квітки білі 4-охпелюсткові, з шістдесятьма тичинками чотирьох міліметрової довжини.

Листя дерева жаботікаби

Плід жаботікаби – кругла або еліптична товстошкіра кістянка, діаметром від 0,5 до 4 см, глянцева, бордово-фіолетова, із залишками чашолистків. М’якоть плодів жаботікаби напівпрозора, соковита, білувата або рожево желеподібна. Ковзання шкірки плоду нагадує виноград. Відношення розміру насіння до плоду становить 3:59. Насіння жаботікаби розрізняється за формою залежно від виду.

Розташування плодів на стовбурі дерева жаботікаби
Розмір плоду жаботікаби біля 0,5-4см
Нерівномірність дозрівання плодів жаботікаби
Плід-кістянка жаботікаби

Плоди жаботікаби ростуть гронами – кауліфлоріями (cauliflorous) на стовбурах і на головних гілках.

В недоглянутому стані дерево жаботікаба може цвісти і плодоносити лише один або два рази на рік. При постійному зрошуванні рослини в тропічних регіонах свіжі фрукти жаботікаби можуть бути доступними цілий рік.

Плоди жаботікаби можна їсти в сирому вигляді або використовувати їх для приготування желе і напоїв (соку або вина).

Свіжі фрукти можуть забродити на 3 – 4 день після збору врожаю.

Плід жаботікаби в розрізі
Квітки рослини жаботікаби
Желеподібна м’якоть плоду жаботікаби

З плодів жаботікаби готують варення, пироги, кріплені вина, лікери. Через надзвичайно короткий термін зберігання свіжі фрукти жаботікаби за межами районів культивування на ринках зустрічаються дуже рідко.

Традиційно використовують в’яжучий відвар із висушених на сонці шкірки плодів жаботікаби для лікування кровохаркання, астми, діареї і для полоскання при хронічному запаленні мигдалин.

Дерево жаботікаба – потужний антиоксидант, має протизапальні і протиракові властивості.

Квітуча жаботікаба

В дикому і в культурному вигляді жаботікаба зустрічається в Південній Бразилії, Болівії, Парагваї і Північній Аргентині. Вирощують її в Уругваї, Колумбії, Панамі, Перу, на Кубі і на Філіппінах. У Бразилії плід жаботікаби представлений кількома спорідненими видами, а саме Myrciaria tenella і М. trunciflora.

Жаботікаба, кауліфлорія

Дерево жаботікаби воліє до вологих, злегка кислих ґрунтів. Має широкі адаптаційні можливості, може рости навіть на лужних ґрунтах типу пляж-пісок або на багатому ґрунті. Жаботікаба нетерпима лише до засолених ґрунтів.

Плоди на стовбурах і на гілках дерева жаботікаби

Деякі субтропічні види жаботікаби стійкі до м’яких коротких морозів. Легко переносить рослина м’яку посуху, хоча урожай може бути зменшеним. Але під час сильної посухи необхідне обов’язкове зрошення.

Комерційне вирощування плодів у Північній півкулі обмежене вкрай повільним зростанням і коротким терміном зберігання.

Джаботікаба- бонсай

Щеплені рослини жаботікаби плодоносять вже на 5 році свого життя. Дерево, вирощене з насіння, дає плоди тільки через 10 – 20 років, тому повільне зростання і малий розмір зробили жаботікабу популярною декоративною рослиною в регіонах з помірним кліматом.

Жаботікаба широко використовується в мистецтві бонсай особливо на Тайвані і в країнах Карибського моря. В Бразилії жаботікабу вважають унікальним для своєї країни деревом, тому дерево Jabuticaba розмістили на гербі Contagem Мінас-Жерайс (Бразилія).

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

4 дні ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago