Женьшень (Panax ginseng)

Хімічний склад женьшеню,
Дія женьшеню,
Способи застосування женьшеню.

Женьшень (Panax ginseng C. A. Mey) – багаторічна трав’яниста рослина, висотою з кореневищем 30-50 см. Належить до родини Araliaceae (аралієві). Народні назви: корінь-життя, людина-корінь.

Корінь женьшеню потовщений, ароматний, сірувато-жовтий, складається з головки, шийки і веретеноподібного кореня, який розділяється внизу на два кореня (часто нагадує фігуру людини).

Женьшень (Panax ginseng)
Женьшень (Panax ginseng), склад рослини

Стебло одиночне, іноді зустрічається женьшень з 2-5 стеблами. Листя п’ятипальчате, довжиною до 40 см. Черешки довгі, розташовані розеткою зверху стебла рослини.

Квітки женьшеню білі або рожеві, дрібні, самозапилюються, зібрані в просту парасольку по 8 – 20 штук. Цвіте рослина у червні – липні. Плоди – червоні ягоди, насіння біле, дозріває у серпні – вересні.

Поширений женьшень на Далекому Сході, в Приморському, Хабаровському краї, на півночі Корейського півострова і в трьох провінціях Північно-Східного Китаю. Широко культивують на плантаціях як лікарську рослину.

Воліє рости на багатих перегноєм пухких схилах в змішаних і хвойних, грабових, ялицевих, кедрових лісах, в заростях чагарників, папороті.

Женьшень (Panax ginseng)
Женьшень (Panax ginseng), корінь рослини
Женьшень (Panax ginseng)
Женьшень (Panax ginseng), насіння рослини

Хімічний склад женьшеню. Корінь женьшеню містить тритерпенові глюкозиди – панаксозиди A, B, C, D, E, F, G, панаксову кислоту – суміш лінолевої, олеїнової, пальмітинової і стеаринової кислот, слизові і смолисті речовини, фітостерини, вітаміни B1, B2, C, алюміній, барій, залізо, кремній, марганець, стронцій, фосфор, крохмаль, олію ефірну – панацен та ін.

Женьшень (Panax ginseng)
Женьшень (Panax ginseng), квітка рослини

Дія женьшеню. Женьшень збуджує центральну нервову систему, підсилює обмін речовин, знімає втому, відновлює сили і працездатність. Стимулює ендокринну систему, регулює артеріальний тиск, збільшує амплітуду скорочень серця, зменшує ритм серця, збільшує газообмін, підвищує стійкість до променевої хвороби.

Глікозид панаксопонин збуджує нервову систему, підвищує тонус судин. Панацен діє заспокійливо і болезаспокійливо. Кислота панаксова стимулює обмін речовин. Панаквілон впливає на ендокринний апарат. Гінзенин сприяє зниженню рівня цукру в крові і стимулює утворення глікогену, регулює вуглеводний обмін.

Застосовують препарати женьшеню як тонізуючий засіб при гіпотонії, фізичній та розумовій втомі, при функціональних серцево-судинних порушеннях, при гіпофункції статевих залоз, діабеті, нервово-психічних розладах. Сприяє швидкому відновленню печінки. Женьшень корисний літнім людям як тонізуючий і стимулювальний засіб.

У народній медицині застосовують женьшень при атеросклерозі, пороках серця, цукровому діабеті, недокрів’ї, при гіпотонії, статевому безсиллі, нервовому та психічному виснаженні, зовнішньо при ранах і ударах.

Для лікування використовують коріння і кореневища женьшеню. Заготовляють коріння на 5-6 році життя наприкінці вегетаційного періоду. Корінь женьшеню повинен бути цілим, неушкодженим і свіжим. Рослину акуратно обкопують по колу. Корінь викопують спеціальними лопатками, від землі обтрушують м’якими щіточками.

Коріння женьшеню пересипають помірно вологим ґрунтом і поміщають в дерев’яні пакети. Перед сушінням відрізують залишки стебла, в’ялять коріння на відкритому сонці, потім сушать при 50 – 60° C. Зберігати треба в добре закритих банках.

Женьшень (Panax ginseng)
Женьшень (Panax ginseng), плоди рослини

Способи застосування женьшеню:

– настоянка женьшеню: 1 частину коренів женьшеню і 10 частин 70%-го спирту настоюють 7 – 8 днів, приймають по 20 – 25 крапель три рази на день до їжі при неврастенії і хронічній втомі;

– порошок кореня женьшеню приймають по 0,3 г три рази на день за 30 хвилин до їжі при головному болю, безсонні;

– екстракт женьшеню по 5-15 крапель два рази на день до їжі приймають при серцево-судинних порушеннях;

– з женьшенем рекомендують приймати пантокрин по 20-30 крапель три рази на день.

Залишити відповідь