Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Жостір проносний

Хімічний склад жостеру проносного,
Дія жостеру проносного,
Способи застосування жостеру проносного.

Жостір проносний (Rhamnus cathartica L.) – рослина родини Rhamnaceae (жостерові).

Жостір проносний
Жостір проносний, склад рослини

Жостір проносний – невелике дерево або високий чагарник висотою до 8 м, з майже чорною корою, що розтріскується, та колючими супротивними гілками з червоно-коричневою корою.

Листя супротивні, черешкові, цільні, еліптичні або округло-яєчні, з пилочкою по краю, з 3-4 парами бічних жилок.

Квітки жостеру проносного дрібні, жовто-зелені, одностатеві, з 4-роздільним вінчиком, зібрані пучками по 10-15 в пазухах листя. Плоди – дрібні чорні гіркі кістянки з 4-5 кісточками.

Жостір проносний
Жостір проносний, квітка рослини

Цвіте жостір в травні – червень, плоди дозрівають в серпні-вересні.

Жостір проносний – медонос.

Росте жостір в лісах, серед чагарників, по берегах річок та луків, в балках, у степу на пагорбах і кам’яних сонячних схилах. Поширений повсюдно, особливо багато його в Україні, Білорусі, на Кавказі, в Середній Азії, в Сибіру, ​​у Воронезькій області.

Жостір проносний
Жостір проносний, плоди рослини

Для лікування використовують плоди жостеру проносного.

Заготовляють в серпні – жовтні чорні зрілі плоди без плодоніжок. Сушать плоди жостеру проносного в добре натоплених приміщеннях, в нежарких печах або сушарках при температурі 50-60 °C, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на листах, не допускаючи приготування плодів.

Сухі плоди жостеру проносного не утворюють грудок, розсипаються. Вихід готової сировини 17%. Сухі ягоди пакують в мішки та зберігають в сухому, добре провітрюваному приміщенні на стелажах. Термін зберігання 2 роки.

Жостір проносний
Жостір проносний, листя рослини

Хімічний склад жостеру проносного. Фрукти жостеру проносного містять антраглікозиди (що складаються з глюкофрангуліну, франгуліну, франгулоемодину) і їх похідні (рамносантин, рамнокатартин, рамноемодин, жостерин), а також з флавоноїди (кверцетин, кемпферол, ксанторамнетин, рамнетин), органічні кислоти (винну, яблучну, саліцилову), камедь, пектинові, фарбувальні і гіркі речовини, цукри (глюкоза, фруктоза, сахароза).

Кора жостеру містить багато дубильних речовин, рамнікозид, хризофанову кислоту, листя – дубильні речовини (до 14%), флавоноїди, органічні кислоти, ефірну олію.

Жостір проносний
Жостір проносний, кущ рослини

Дія жостеру проносного. Антраглікозиди та продукти їх розщеплення подразнюють ділянки товстої кишки і є ніжним послаблювальним засобом при атонічних та спастичних запорах.

В медицині плоди жостеру використовують як легкий послаблювальний засіб при хронічних запорах у вигляді настоїв, відварів, сиропів, рідкого або сухого екстрактів.

Способи застосування жостеру проносного:

– настій (1 столову ложку плодів жостеру проносного настоюють 12 годин в 1 склянці холодної кип’яченої води, процідити) приймають по ½ склянки вранці і вночі при запорах;

– настій (1 столову ложку плодів жостеру проносного залити 1 склянкою окропу, настояти 2 години, процідити) приймають по ½ склянки на ніч (слабке);

– відвар (1 столову ложку плодів жостеру проносного залити 1 склянкою окропу, закип’ятити, настоювати 2 години, процідити) призначають по ¼ – ½ склянки вранці і вночі залежно від віку і стану хворого при атонії кишечника;

– сухий екстракт жостеру проносного в таблетках по 0,24 г приймають по 1-2 таблетки на ніч при запорах;

– сироп жостеру пити дітям по 0,5-1, дорослим по 2-4 чайних ложки на ніч при запорах.

Залишити відповідь