Жовтушник

Жовтушник
Жовтушник лакфіолевидний

Хімічний склад жовтушника лакфіолевидного,
Хімічний склад жовтушника розлогого,
Дія жовтушника,
Способи застосування жовтушника,
Протипоказання для вживання жовтушника.

Жовтушник лакфіолевидний і жовтушник розлогий – рослини родини Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті, капустяні.

Жовтушник лакфіолевидний (Erysimum cheiranthoides L.) – однорічна або дворічна трав’яниста рослина. Стебло пряме, гіллясте, висотою 30-120 см, покрите 2-кінцевими волосками. Листя чергове, довгасте або ланцетоподібне, злегка зубчасте; нижнє – черешкове, верхнє – сидяче.

Жовтушник
Жовтушник лакфіолевидний, склад рослини

Квітки дрібні, яскраво-жовті, на квітконіжках, зібрані в китиці, що подовжуються після цвітіння до 15 см.

Плоди – довгі тонкі 4-гранні стручки. Насіння коричневе, довжиною 1,3 мм і шириною до 0,75 мм. Цвіте в травні – червні, плоди дозрівають в липні-серпні.

Зростає на сухих луках, берегах річок, узліссі, у ярах, серед чагарників, біля жител, серед пустирів, на городах.

Поширений жовтушник лакфіолевидний майже повсюдно, крім Криму та пустель Середньої Азії. Високоактивні сорти жовтушника культивують в Україні.

Жовтушник
Жовтушник лакфіолевидний, квітка рослини

Для лікування використовують надземну частину рослини – траву жовтушника лакфіолевидного. Заготовляють тільки верхню частину рослини в період бутонізації та цвітіння, без нижніх стебел, сушать в тіні, на горищах під залізним дахом або в сушарках при температурі 50 °C.

Готову упаковану в тюки сировину зберігають в сухому провітрюваному приміщенні. Термін зберігання до 6 місяців.

Хімічний склад жовтушника лакфіолевидного. Трава і насіння жовтушника лакфіолевидного містить 13 глікозидів серцевої дії – ерізимін, ерізимозід, корхорозід, ерікордін, ерізімотоксин, строфантидин та ін. У траві є флавоноїди рутин, сколімозид, лютеолін; в насінні, квітках, листках і стеблах – органічні кислоти (лимонна, яблучна).

Рослина отруйна.

Жовтушник розлогий (Erysimum diffusum Ehrh.) – дворічна трав’яниста сіро-зелена рослина з численними гіллястими стеблами заввишки 30-90 см. Листки лінійні, короткочерешкові, з дрібними зубцями або цільнокрайні. Квітки дрібні, жовті, суцвіття – китиця.

Жовтушник
Жовтушник розлогий, склад рослини

Плоди – довгі тонкі 4-гранні стручки. Цвіте в травні-липні.

Зростає невеликими групами на кам’янистих схилах, по степах, крейдяних горах, серед чагарників і рідких соснових лісах, на річкових долинах. Поширений в степовій і лісостеповій зонах європейської частини материка, в Сибіру і в Середній Азії.

Жовтушник
Жовтушник розлогий, квітка рослини

Культивується як лікарська рослина. Для лікування використовують надземну частину рослини (траву) жовтушника розлогого. Заготовляють траву на другий рік життя рослини, в період масового цвітіння.

Зрізану траву сушать в тіні, оберігають від дощів і роси. Висушену сировину очищають від домішок, пилу, упаковують в мішки і зберігають у приміщенні 3-6 місяців.

Хімічний склад жовтушника розлогого. Всі частини жовтушника розлогого містять ті ж серцеві глікозиди, що і жовтушника лакфіолевидного. Крім того, в насінні є до 40% жирної олії, до складу якої входять олеїнова, пальмітинова, ерукова та інші кислоти. Трава містить флавоноїди рутин, сколімозид, лютеолін та його глікозиди.

Дія жовтушника. Основною діючою речовиною жовтушника є глікозид ерізимін, який заспокійливо діє на центральну нервову систему, збільшує систолу, подовжує діастолу, знижує ритм серцевих скорочень, розширює периферичні судини, збільшує діурез.

Подібну дію на серце надає новогаленовий препарат жовтушника ерізид, який більш активний, ніж кристалічний строфантин, і менш токсичний.

Препарат кардіовален містить сік свіжої трави жовтушника розлогого, адонізид, рідкий екстракт глоду, камфору і сік зі свіжих коренів валеріани.

Застосовують його при ревматичних пороках серця, гіпертонічній хворобі, кардіосклерозі з явищами серцевої недостатності, порушення кровообігу, вегетативних неврозів.

Протипоказання. Жовтушник протипоказаний при атеросклерозі, кардіосклерозі, ендокардиті, гострому міокардиті. Користуватися ним можна тільки за призначенням лікаря.

У народній медицині жовтушник ще в глибоку давнину застосовували як серцевий і сечогінний засіб. Настій трави жовтушника – один з кращих засобів при водянці.

Способи застосування жовтушника:

– при серцевій недостатності, кардіосклерозі приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день настій (1 чайну ложку трави жовтушника залити 2 склянками окропу, настоювати 2 години, процідити);

– при кардіосклерозі приймати аптечні краплі кардіовалена (Cardiovaleni) по 15-20 крапель з водою 1-2 рази на день.

Залишити коментар