Категорії
Кухня країн світу Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Жимолость їстівна

Хімічний склад жимолості їстівної,
Дія жимолості їстівної,
Способи застосування жимолості їстівної,
Жимолость дроблена з цукром,
Компот з жимолості,
Варення з жимолості,
Сік з жимолості,
Джем з жимолості,
Начинка для пирогів з жимолості.

Жимолость їстівна (лат. Lonicera edulis) – невисокий (0,6-1,5 м) багаторічний чагарник з густою кроною, гілки прямі або злегка зігнуті. Рослина родини Caprifoliaceae (жимолостеві).

Листя жимолості на коротких черешках довжиною 2-3 мм, довгасте або лінійно-довгасте, завдовжки 1,5-5,5 см і шириною 0,6-1,7 см, цілісне, опушене волосками, нижня сторона більш бліда. Численні квіти розпускаються при ще не цілком розвиненому листі. Квіти жовтуваті або зеленуваті, віночок 8-13 мм довжиною, лійчастий, з короткою трубкою, зовні весь опушений. Цвіте рослина у другій половині травня-червня, плодоносить в кінці червня-липень.

Супліддя 9-12 мм довжиною, сильно подовжене. Плоди жимолості їстівної – темно-сині або чорні з характерним сизим нальотом ягоди, приємні на смак. Форма плодів різноманітна: веретеноподібна, бочко- або глечикоподібна, циліндрична. Ягоди цього виду жимолості за смаком нагадують лохину, їх вживають в свіжому і переробленому стані у вигляді киселів, соків, варення, начинки. Харчовий барвник червоного кольору з позитивною оцінкою апробований в кондитерській промисловості.

Жимолость їстівна – рослина сухостійка, тіньовитривала, невибаглива до ґрунтів, зимостійка, переносить морози до -50 °C. В природі росте одиночно або невеликими групами в чагарниковій тундрі, долинах річок, в підліску заплавних лісів, на приморських пісках, околицях боліт.

Загальне поширення: Корея, Китай, Японія. Поширена в Східному Сибіру (Лено-Колимський південь, Ангаро-Саянський і Даурський регіони), на Далекому Сході.

Жимолость їстівна
Жимолость їстівна, квітка рослини
Жимолость їстівна
Жимолость їстівна, плоди рослини

Жимолость їстівну вирощують в садах і як декоративну рослину в парках. Розмножується живцями і насінням. Для кращого запилення саджанці жимолості їстівної садять різних сортів, рядами або в міжряддях саду. Для отримання більш раннього врожаю кущі краще формувати на добре освітлених місцях, прополювати, підрізати. Для багатого врожаю також необхідний полив, рихлення і підгодівля.

Плодоносить жимолость на 3-й рік після посадки, врожаї стабільні протягом 15-20 років. З одного куща жимолості їстівної збирають до 2 кг ягід. Серед садівників популярні сорти: Васюганський, Синє веретено, Ленінградський, Павловський.

Рослина наділена сечогінною, протизапальною, ранозагоювальною і бактерицидною властивостями, виводить радіонукліди з організму. В лікарських цілях використовують листя, гілки, квіти і ягоди жимолості їстівної.

Не пожовклі, неушкоджені листя жимолості їстівної заготовляють в червні – липні, зривають їх разом з черешками, сушать в тіні на свіжому повітрі, на горищах, розкладаючи тонким шаром (до 2 см) на папері або тканині. Сухе листя жимолості їстівної пакують у мішки або тюки і зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях.

Хімічний склад жимолості їстівної. Плоди жимолості містять до 16% сухої речовини, 400-1200 мг% Р-активних речовин, до 1,5% пектинових речовин, до 6% цукрів, ефірну олію, в складі якої терпеноїди (ліналілацетат, ліналоол, альфа-терпенол, геранілацетат, гераніол, альфа-іонон), карбольні сполуки (оцтовий альдегід, пропаналь, діацетил, гексаналь, гептаналь, октаналь, саліциловий альдегід), спирти (етанол, ізобутанол, ізопентанол, п-пентанол, гексанол, гептанол, деканол, октанол, нонанол, бензиловий), ефіри (етилформіат, етилацетат, пропілацетат, гексилацетат, етілкапронат, ізоамілвалерат, етиленантат, октилацетат, етилкапринат, етилбензилацетат, бензилбутират), жирні кислоти (ізомасляна, енангова, капрінова, лауринова), бетаїн, вітаміни C (50-90 мг%), B2, B6, P, до 3% каротиноїдів, провітамін A, фолієву кислоту, дубильні речовини, катехіни, антоціани, лейкоантоціани, йод, марганець, залізо, мідь та ін. У бруньках і листі жимолості їстівної виявлено крохмаль.

Дія жимолості їстівної. Плоди жимолості їстівної наділені загальнозміцнювальною, жарознижувальною, потогінною, сечогінною, легкою проносною дією. Сушені плоди – це джерело природних антибіотиків. Бетаїн знижує вміст холестерину в крові.

В народній медицині плоди, сік жимолості їстівної призначають при захворюваннях печінки, цукровому діабеті, ожирінні, гастриті зі зниженою кислотністю, простудних захворюваннях, занепаді сил, авітамінозах, гіпертонічній хворобі, брадикардії.

Соком жимолості лікують виразки, лишаї, водянку, дерматози.

При асциті і набряках будь-якого походження як сечогінний засіб використовують відвар гілок жимолості їстівної. Для промивання очей і при ангінах для полоскання носоглотки як антисептичний засіб призначають відвар листя. Подрібнене листя – ранозагоювальний засіб, застосовують місцево.

Кислувато-солодкі ягоди жимолості їстівної вживають у свіжому і переробленому вигляді: перетирають з цукром, готують варення, сік, киселі, начинку для пиріжків і вареників.

Способи застосування жимолості їстівної:

– для полоскань порожнини рота при ангіні: 3 столові ложки подрібненого сухого листя жимолості їстівної залити 200 мл окропу, кип’ятити 3-4 хвилини, настоювати 2 години, процідити;

– при дерматозах вживають свіжий сік жимолості їстівної по 1 столовій ложці 3 рази на день.

Жимолость їстівна
Жимолость дроблена з цукром

Жимолость дроблена з цукром

Складові для жимолості дробленої з цукром:
– 1 кг жимолості,
– 0,5-0,7 кг цукру.

Приготування жимолості дробленої з цукром. Ягоди промити, підсушити. Злегка розчавити, підігріти до 70 °C при постійному помішуванні, розфасувати. Жимолость дроблена з цукром стерилізують на водяній бані: 0,5-літрові банки – 15-20 хвилин, літрові – 25 хвилин.

Жимолость їстівна
Компот із жимолості

Компот з жимолості

Складові для компоту з жимолості:
– 1 л води або соку жимолості,
– 200-300 г цукру.

Приготування компоту з жимолості. Ягоди промити, видалити плодоніжки, укласти в чисті банки до «плічок», залити гарячим сиропом або соком з цукром. Накрити стерильними кришками і пастеризувати при 85-90 °C: 0,5-літрові банки – 10 хвилин, одно-літрові – 15 хвилин. Закатати і перевернути до охолодження.

Жимолость їстівна
Варення з жимолості

Варення з жимолості

Складові для варення з жимолості:
– 1 кг жимолості,
– 1,2 кг цукру.

Приготування варення з жимолості. Ягоди засипати цукром. Через 12 годин варити в 2-3 прийоми (довести до кипіння, залишити на 15 хвилин відстоятися, потім доварити).

Жимолость їстівна
Джем з жимолості

Джем з жимолості

Складові для джему з жимолості:
– 1 кг жимолості,
– 250 г суниці,
– 1,2 цукру,
– 0,5 л води.

Приготування джему з жимолості. Плоди промити і опустити в киплячу воду на 1-2 хвилини – воду не виливати. Підготовлені ягоди засипати цукром, залити водою, в якій бланшували ягоди, варити до готовності.

Жимолость їстівна
Сік з жимолості

Сік з жимолості

Складові для начинки з жимолості:
– 1 л соку жимолості,
– 100-200 г цукру.

Консервування соку з жимолості. Ягоди пропустити через соковижималку, прес або соковарку. Отриманий сік профільтрувати через марлю. Додати цукор і підігріти до 85-90 °C. Розлити в банки або пляшки. Стерилізувати в киплячій воді: 0,5 літрові – 10 хвилин, літрові – 15 хвилин.

Жимолость їстівна
Начинка для пирогів з жимолості

Начинка для пирогів з жимолості

Складові для начинки з жимолості:
-1 кг ягід жимолості,
-200-300 г цукру.

Приготування начинки з жимолості. Підготовлені ягоди підігріти з невеликою кількістю води. Додати цукор, помішуючи, довести до кипіння. Пастеризувати при 95-100 °C: 0,5-літрові – 10 хвилин, літрові – 15-20 хвилин.

Див. також: Варення з жимолості

Залишити відповідь