Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Жито посівне

Хімічний склад жита посівного,
Дія жита посівного,
Способи застосування жита посівного.

Жито посівне (Secale cereale L.) – однорічна рослина родини Poaceae (Gramineae) – злакові.

Жито посівне
Жито посівне, склад рослини

Жито посівне – кущиста трав’яниста рослина з прямими вузлуватими стеблами висотою 50-150 см. Листки чергові, широколінійні, вагінальні, зверху шорсткі, з тупим язичком. Суцвіття жита – щільний дворядний остистий складний колос. Колоски розташовані на осі колоса по одному. Луски колосків жита лінійно-шиловидні, по краю шорсткі. Квіткові луски ланцетні, з довгою вістю. Зернівки жовтуваті або зеленуваті, подовжені. Цвіте жито посівне в червні – липні, зернівки дозрівають в липні – серпні.

Жито посівне
Житнє поле

Культивується жито на полях злакових рослин. Поширена рослина майже повсюдно, але переважно вирощують у лісовій і лісостеповій зонах.

Для лікування використовують зерно, борошно і висівки жита посівного. Заготовляють зріле зерно жита, скошують його комбайнами, відсівають від луски, провітрюють на свіжому повітрі і зберігають в зерносховищах. Зерно мелють на борошно і відсівають від борошна висівки. Жито широко використовують в хлібопекарському, харчовому, спиртогорілчаному виробництві, застосовують в лікувальних цілях.

Жито посівне
Жито посівне, зерно рослини

Хімічний склад жита посівного. Зерно жита посівного містить до 68% вуглеводів, в тому числі крохмаль, до 12% різних білків, до 4% клітковини, жир (2%), мінеральні речовини (кальцій, марганець, мідь, фосфор, фтор, цинк), ферменти, тіамін, нікотинову кислоту і жири, що складаються з тригліцеридів олеїнової, пальмітинової і стеаринової кислот.

Дія жита посівного. Зерна жита посівного мають обволікальну, пом’якшувальну, відхаркувальну, протизапальну, ранозагоювальну функцію, сприяють розсмоктуванню пухлин, наривів, фурункулів, добре регулюють діяльність шлунково-кишкового тракту.

У народній медицині жито давно і широко використовується для лікування багатьох хвороб. Відвар зерна або висівок приймають всередину як пом’якшувальний і відхаркувальний засіб при застарілому, наполегливому кашлі, бронхіті, катарах органів дихання, а також при проносах. Житній хліб вживають як легкий проносний при тривалих і постійних запорах, особливо у літніх людей, для нормалізації діяльності шлунка і кишечника. Житній хліб, розмочений у гарячому молоці, прикладають до наривів для їх швидкого дозрівання і загоєння. Тепле житнє тісто використовують у вигляді припарок для розм’якшення і розсмоктування твердих хворобливих пухлин, фурункулів, карбункулів.

Жито посівне
Жито озиме

Способи застосування жита посівного:

1) відвар: 2 столові ложки зерна жита або житніх висівок варити 5-10 хвилин в 2 склянках окропу, настоювати 30 хвилин. Приймати по ½ склянки невеликими ковтками в гарячому вигляді 4 рази на день при кашлі;

2) житній хліб вживати в їжу по 100-200 г 3 рази на день при запорах;

3) припарки:
а) житній хліб розмочити в гарячому молоці і прикладати до пухлини, наривів, фурункулів;
б) тепле житнє тісто прикладати до хворобливих пухлин.

Залишити відповідь