Категорії
Природа Тварини

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)

Морських корівок (лат. Uranoscopidae – Uranoscopus sulphureus) відносять до ряду окунеподібних сімейства зіркоглядові, яке містить 8 (у деяких системах 9 – 10) родів і близько 50 видів, яких важко розрізнити. Свою назву зіркоглядові отримали за направлення очей вгору.

Це придонний хижак (придонні види риб мешкають поблизу океанічного дна, мають світле м’ясо), що живе в морях, іноді в естуаріях (воронкоподібні гирла річок, що затоплюються і розширюються при впадінні в море або океан).

Морська корівка досліджена слабо. Промислового значення не має.

Зіркоглядові з роду Astroscopus – єдині окунеподібні, які здатні виробляти сильні (до 50 В) електричні розряди. Довжина тіла – до 90 см, у Kathetostoma giganteum менша.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Риби зіркоглядові, Очі знаходяться на верхній частині голови і направлені трохи вбік

Плоска зверху голова у зіркоглядових велика, збоку і зверху на голові плоскі горбкуваті кістки. Очі знаходяться на верхній частині голови і направлені трохи вбік, зір бінокулярний. Рот великий, спрямований вгору.

На щелепах на сошнику або передсошнику і на піднебінних кістках є зуби. Губи, іноді тільки нижня, покриті бахромою, відфільтровують пісок під час дихання. Ніздрі відкриваються в ротову порожнину, що дає змогу засмоктувати відносно чисту воду.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Риба Звіздар

Черевні плавці знаходяться під головою, на горлі перед грудними, містять по одному прихованому колючому променю і п’ять м’яких променів. Грудні плавники широкі, з 13-25 променями.

Перший спинний плавник короткий (у багатьох видів іноді зовсім відсутній), має 3-5 колючих променів. Другий спинний плавець довше, містить від 12 до 20 м’яких променів; у анального плавця 12-19 м’яких променів; у хвостового – 10-12 розгалужених променів.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Північноамериканський звіздар (Northern Stargazer)

Перетинки грудних, черевних і анального плавників м’ясисті. Луска іноді відсутня або дрібна, гладка, циклоїдна, майже занурена в шкіру. Забарвлення зазвичай коричнювате з темними або світлими плямами. Бічна лінія простежується уздовж верхньої частини боків і майже до кінця хвостового плавця. Хребців – 24-29.

З обох сторін тіла у деяких зіркоглядових за зябровою кришкою, вище основи грудного плавця, є шип. Цей шип пов’язаний з отруйною залозою і має подвійні борозенки для проведення отрути. Є інформація про смертельні випадки від уколів зіркоглядових в районі Середземного моря.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Зіркоглядові

Деякі автори висловлюють сумніви з наявності отруйного апарату у зіркоглядових і відзначають, що відомо тільки про один випадок, описаний у 1889 році. Причому укол японських представників роду зіркоглядових був нешкідливий.

Представники роду Astroscopus і Uranoscopus – єдині відомі окунеподібні, які мають електричні органи, вони розвинені з різних м’язів.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Зіркоглядові, риба Uranoscopus sulphureus

Із костистих риб відомо вісім видів з незалежними електричними органами. А серед морських кісткових риб, крім зіркоглядових, вони виявлені тільки у вугрехвостого сома Plotosus lineatus.

У Astroscopus електричні органи утворені з очних м’язів, знаходяться на голові позаду очей і дають напругу до 50 В (A. y-graecum). Позитивний полюс знаходиться знизу, негативний – зверху.

У Uranoscopus ці органи сформовані з м’язів плавального міхура, напруга складає соту частку вольта, «плюс» розташований ззаду, «мінус» – спереду.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Зіркоглядові, риба Uranoscopus scaber

Astroscopus і Uranoscopus генерують електричні імпульси в основному під час добування їжі і при неспокої.

Серед електричних риб морські корівки унікальні тим, що не здатні до електрорецепції (здатність приймати електричні сигнали з навколишнього середовища).

Таким чином, вони не можуть зондувати розрядами околиці, а для знерухомлення їх розряди, принаймні у Uranoscopus, занадто слабкі. Це робить незрозумілим призначення цих електричних органів.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Зіркоглядові, риба Kathetostoma albigutta

Розряди Uranoscopus scaber схожі на розряди ромбових скатів Raja clavata. Причому зіркоглядові зариваються в пісок і дають розряд кожного разу, коли зверху пропливає скат. Існує припущення, що вони, повідомляють скатам про зайняте на дні місце.

Зіркоглядові живуть в морях, рідше в естуаріях. Зустрічаються на малих і на глибинах до 400 м. Поширені в теплих і помірних зонах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів. У Європі один вид – європейський зіркоглядовий (Uranoscopus scaber) зустрічається на мілководді Чорного і Середземного морів та прилеглих областей Атлантичного океану.

Зіркоглядові або морські корівки (Uranoscopidae)
Зіркоглядові риби

Зіркоглядові вибрали нічний спосіб життя, більш активні вночі. Вдень майже цілком зариваються в ґрунт на дні (видно тільки очі і рот) і підстерігають здобич. Деякі Uranoscopus і молодь Genyagnus приманюють здобич спеціальним червоподібним відростком на дні ротової порожнини. Харчуються зіркоглядові рибою і безхребетними.

Залишити відповідь