Змінити себе на краще за 21 день

В основі нашого характеру лежать наші звички. Протягом життя кожен набуває нових звичок, а також позбавляється непотрібних. Тому не варто шукати винних в своїх проблемах, що завжди легко зробити. А ось змінити себе, своє ставлення – складніше.

Що ж таке звичка? Звичка – це певна модель автоматичної поведінки, здійснення якої переростає з часом в потребу. Від виконання цієї дії залежить емоційний, психологічний і навіть фізичний стан.

Звички бувають шкідливими і корисними. Шкідливі звички дуже легко купуються, але корисні вимагають подолання психологічних і фізичних бар’єрів. Якщо звичка стає рефлексом, змушує організм перебудовуватися. Без певних установок складно будь-яку дію перетворити на звичку. Але якщо дотримуватися певних правил протягом 21 дня, то це може стати початком для змін на краще, що обумовлено психологічними і фізіологічними факторами. Змініть себе і ви помітите, як змінюється світ навколо вас і з’являються нові можливості.

Стати щасливими за 21 день – це модний флешмоб. Кілька років тому був популярним такий міжконтинентальний флешмоб. Всі бажаючі могли взяти в ньому участь. Кожен учасник одягав на зап’ясті фіолетовий браслет, після чого йому не дозволялося ні на що скаржитися протягом 21 дня. Якщо смутні думки його все ж таки відвідували, він повинен був зняти браслет і надіти на іншу руку, після чого експеримент починався спочатку.

Метою проведення цієї акції було навчити людей бути оптимістами і перестати скаржитися на життя. Учасники проекту відзначали, що цей флешмоб допоміг їм змінитися в кращу сторону. Вони почали по-іншому дивитися на життя.

Як працює правило двадцяти одного дня? Щодня мільйони людей намагаються виробити в собі найрізноманітніші навички, але не у кожного це виходить. Психологи вивели одне просте правило, яке, на їхню думку, допоможе досягти бажаної мети. Якщо щодня протягом 21 дня повторювати одну і ту саму дію, що впливає на підсвідомість, і ми починаємо робити це несвідомо, тобто автоматично. Тобто щоденна робота протягом цього періоду відкладає в підсвідомості установку, завдяки якій і виробляється звичка. Звичка згодом трансформується в потребу. Яким чином? Розглянемо цікавий приклад. Маленьку дитину батьки змушують справляти нужду в відведеному для цього місці. Згодом до підсвідомості дитини «доходить» важливість цього процесу і вона починає проситися на горщик. Звичка ходити на дитячий горщик, протягом декількох років, переростає в потребу відвідувати туалет.

Чому звичка формується саме 21 день? Першим, хто висунув теорію «21 дня» був пластичний хірург Максвелл Мальц. В 1950 доктор помітив, що його пацієнти, після проведеної операції звикають до свого вигляду протягом 21 дня. Свою гіпотезу він описав у книзі «Психокібернетика». Після того як з працею лікаря ознайомилося суспільство, про теорію заговорили. Але через 20 років психологи з Лондона поставили під сумнів твердження, що звичка виробляється за 21 день. Вони провели своє дослідження, в якому брали участь 96 добровольців. Тривав експеримент 12 тижнів. Кожному було дано завдання, регулярно виконувати якусь певну дію. Після закінчення експерименту, проаналізувавши всі результати, науковці з’ясували, що період формування звички у кожної людини різний. Це обумовлюється індивідуальністю кожної особистості. Звикання до виконання певної дії настає протягом 18-254 днів.

Американські вчені проводили дослідження на астронавтах. В експерименті брало участь 20 чоловік. Кожному з них видали окуляри, які піддослідні не повинні були знімати протягом 30 днів. Ці окуляри були особливими. Секрет полягав в лінзах. Одягаючи їх, світ перевертався догори ногами (в прямому сенсі слова), тобто астронавти бачили перевернуте зображення.

Вчені помітили, що саме через 21 день мозок кожного з учасників експерименту адаптувався. Якщо ж окуляри знімалися на 10 або 19 день, то експеримент доводилося починати заново, ефект пропадав. Після того як добровольці звикли бачити перевернутий світ, їм дозволили зняти окуляри. Після чого їх мозок знову перебудовувався 21 день.

Багато хто вважає результати вчених США недостовірними, бо астронавти окуляри не знімали протягом усього експерименту, який тривав близько 300 годин. Якщо спиратися на цей результат, то для того щоб привчити себе до щоденних пробіжок доведеться бігати 21 день, перериваючись тільки на сон.

Вивчивши результати всіх проведених досліджень, можна сказати, що звичка виробляється мінімум за 21 день, максимум за 254. На це впливає багато чинників, про які ми зараз розповімо.

Якщо ви вирішили обзавестися якою-небудь корисною звичкою, як змусити себе рухатися вперед? Наприклад, ви вирішили читати книги перед сном і таким чином розвиватися, але не знаєте, на скільки вас вистачить. Поставтеся до формування звички як до 21-денного експерименту. Цього часу буде досить, щоб ви зрозуміли, чи потрібна вона вам взагалі. Головне, почати діяти. Зробіть це один раз, і завтра просто повторіть, тобто день за днем. Треба знати, що з роками ви будете шкодувати, що не поміняли щось у своєму житті, що могли б бути більш рішучими! Думайте про це, коли буде важко відірватися від дивана і піти зробити заплановане. І перша чудова звичка в списку – доводити справи до кінця. Протримайтеся 21 день. Доведіть собі, що ви це можете.

Для того щоб звичка стала частиною вашого життя, вона повинна приносити радість, гармонію і почуття самозадоволення. Тому не бійтеся експериментувати і дійте. Візьміть аркуш паперу і напишіть 10 звичок, які зроблять ваше життя краще. Потім виберіть найбажанішу. Дайте собі слово, що ви будете виконувати дію щоденно протягом 21 дня. Візьміть календар і обведіть кружечками ці дні. Навпроти кожної дати намалюйте плюс, якщо завдання сьогодні виконали, або мінус, якщо ні. Така наочність допоможе контролювати виконання дій і змусить вас пишатися собою.
Якщо після закінчення експерименту, ви зрозуміли, що звичка вам так і не знадобилася, киньте її і починайте експеримент з новим завданням. Наприклад, якщо ви щодня протягом 3 тижнів перед сном читали наукову літературу, а після закінчення цього терміну не відчуваєте задоволення, перестаньте себе мучити. У разі якщо вам все ж хочеться розширювати свій кругозір, спробуйте читати більш легкі до сприйняття книги, поезію, класику і т. д. Перебираючи, ви обов’язково знайдете улюблені твори і зможете за 21 день придбати корисну звичку.

Покрокові етапи формування звички. Формування звички – це досить відповідальний процес, що складається з кількох етапів:
1. Прийняття рішення. Щоб виробити звичку, потрібно зрозуміти, що вона дійсно необхідна. Крім цього, ви ще повинні хотіти її дістати. Ваше бажання контролюватиме ваші дії, що допоможе подолати нелегкий період протягом 21 дня. Наприклад, ви вирішили вживати тільки здорову та корисну їжу для того, щоб схуднути, відчувати себе здоровим і бадьорим. В такому випадку, коли вам захочеться з’їсти ковбаски, саме ваша підсвідомість має вас зупинити.
2. Старт. Якщо у вас є мета, починайте діяти. Не відкладайте таку важливу мрію на «потім». Не чекайте настання нового тижня, місяця або гарного настрою, адже необхідна звичка в цей час вже може супроводжувати вас.
3. Повторення протягом перших двох днів. Після того як ви приступили до активних дій, вам необхідно протриматися перші 2 дні. Це первісна дистанція, яку доведеться подолати.
4. Повторення протягом тижня – це друга дистанція, яку потрібно подолати. Щодня, незважаючи ні на що, виконуйте намічену дію. Формування звички не передбачає наявність вихідних і свят.
5. Повторення протягом 21 дня. Роблячи дію протягом цього відрізку часу, ви відчуєте, що процес формування звички, вже приносить перші успіхи.
6. 40-денне повторення. Необхідно продовжувати контролювати вироблення звички і через 21 день. Адже трьох тижнів може виявитися недостатньо. Це залежить від складності звички, мотивації і індивідуальних особливостей людини.
7. Повторення протягом 90 днів. Після того як ви зробите дії саме 90 днів, можна з великою впевненістю сказати, що у вас сформувалася стійка звичка.

Як не зірватися? Всі ми люди і нам властиво сумніватися. Це стосується і звичок. Іноді людині, в залежності від його вольових здібностей, дуже важко не зійти з наміченого шляху. Зараз ми поділимося маленькими секретами, які не тільки допоможуть виробити нову звичку за 21 день, а й загартують вашу силу волі.
– Придумайте собі винагороду, яке ви зможете собі дозволити, якщо не будите халявити і виконайте все в строк.
– Використовуйте позитивні підкріплення: самонавіювання, наслідування кому-небудь, в загальному все що завгодно, лише б це допомогло вам не зійти з наміченого шляху.
– Постійно мотивуйте себе. Без належного самонавіювання, ви не досягнете бажаного результату і не зрозумієте, що звичка вам дійсно необхідна. Зверніться за допомогою до рідних і близьких, які в вас вірять. Вони зарядять вас позитивними емоціями і повернуть на шлях істинний. Позитивні відгуки друзів і колег це теж відмінне мотивуючий засіб. Наприклад, якщо ви вирішили відвідувати спортзал, то вже через пару тижнів ви помітите, як змінюється ваше тіло, що не можуть не помітити оточуючі. Вони обов’язково будуть позитивно відгукуватися про вашу звичку, а рідні будуть заохочувати ваше починання. Саме це буде змушувати вас рухатися вперед, не зупиняючись на досягнутому.
– Слідкуйте за регулярністю виконання дій. Формування звички не терпить навіть самих коротких перерв. У разі зривів доведеться починати все заново. Тільки щоденна робота над собою гарантує позитивний результат. Це як прийом таблеток: якщо лікар сказати пити їх 3 рази на день, 4 тижні, значить так і треба робити, інакше хвороба повернеться, а результат лікування буде безглуздим. Для того щоб це було простіше зробити, ведіть щоденник своїх успіхів і щодня записуйте, що дія виконана, які емоції це у вас викликало, хто оцінив ваше починання. У період, коли захочеться «опустити руки», переглядайте свої записи. Вони не дадуть зупинитися на півдорозі. Сьогодні модно вести Блог, так чому б не почати саме зараз. Почуття відповідальності перед великою аудиторією читачів не дозволить вам зійти з наміченого шляху. А люди, до речі, дуже люблять подібні експерименти і з задоволенням стежать за цим.
– Прикладайте достатньо зусиль. Легко звикають тільки до шкідливих звичок, корисні – дістаються важким і копіткою працею. Пам’ятайте це і постійно працюйте над собою. Якщо захочеться все кинути, подумайте про те, як багато ви вже зробили, щоб звичка була частиною вас. Після того як ви зрозумієте, який великий шлях пройшли і скільки всього витримали, вам не захочеться зупинятися.

Поради успішних людей, які допоможуть сформувати звичку. Успішні і самодостатні люди стали такими, завдяки правильним звичкам. Виробивши їх в собі, вони змогли досягти бажаного. Ось кілька секретів, які допоможуть виробити бажану звичку:
1. Плануйте кожен свій день. Прописуйте всі свої дії, які потрібно виконати протягом дня. Шляхом деяких експериментальних досліджень було доведено, що на день потрібно робити 6 пунктів в списку. Саме таку кількість реально виконати, незалежно від їх обсягу. Не забувайте про звичку. Виконуючи її в запланований час, ви не зможете ухилитися від її виконання.
2. Виробляйте відразу кілька звичок. Наприклад, якщо ви вирішили вести здоровий спосіб життя, тоді відвідуйте спортзал, пийте необхідну кількість води, правильно харчуйтеся і т. п.
3. Перевірте себе на «слабо». Простіше кажучи, зробіть собі виклик, змінитися за 21 день. Наприклад, стоячи перед дзеркалом, скажіть своєму відображенню «слабо тобі 21 день не вживати їжу з фастфудів?». Ваша підсвідомість збунтується, а це дозволить протриматися заповітні 3 тижні.
4. Саморозвиток. Завжди розвивайтеся, прагніть пізнавати щось нове, розширюйте кругозір. Чим більше корисної інформації ви дізнаєтеся, тим мудріше стаєте. А знання, набуті протягом життя, допомагають в багатьох ситуаціях, в тому числі і впливають на процес формування звичок.
5. Регулярно займайтеся фізичними вправами. Це корисно для фізичного, психологічного та морального стану людини.
6. Посміхайтеся, незважаючи ні на що. Якщо ви не знаходите приводів для радості, все одно посміхайтеся. Згодом ви зрозумієте, що вам дійсно подобається цей стан.

Всі рекомендації працюють і в зворотному порядку. Також ви можете зайнятися як саморозвитком, так і, наприклад, виробленням позитивних звичок у ваших дітей. Діти, у яких більш усвідомлені, закорінені й основані регулярні звички більш успішні як серед однолітків, так і в дорослому житті. В основі формування звички лежить дисципліна. Дисциплінуйте своє чадо на своєму власному прикладі.

Кожна людина має велику кількість звичок. Деякі з них хороші, а деякі не дуже, але всі вони впливають на формування характеру. Якщо вам щось в собі не подобається, то виправити ситуацію допоможуть знову ті ж звички – сформовані протягом 3 тижнів прості дії, які через 3 місяці трансформуються в потребу. Виробити звички за 21 день зовсім нескладно, головне повірити в себе і йти до поставленої мети.