Змієголовник чагарниковий

Змієголовник чагарниковий
Dracocephalum fruticulosum Steph. - рослина є гарним медоносом і активно висаджується в межах пасік або на дачах, де розміщують вулики.

Хімічний склад змієголовнику чагарникового,
Дія змієголовнику чагарникового,
Способи застосування змієголовнику чагарникового.

Змієголовник чагарниковий (Dracocephalum fruticulosum Steph.) – багаторічний напівчагарник родини Lamiaceae Lindl. (Labiatae Juss.) – губоцвіті. Кореневище рослини товсте, 5-10 мм завтовшки, темно-буре, дерев’янисте. Стебла численні, прямі, 15-30 см заввишки. Листя яйцеподібне або ланцетоподібно-яйцеподібне. Квітки (1-3 см завдовжки і 1,5-2 см завширшки) на коротких квітконіжках, зібрані на кінцях стебел в щільні короткі суцвіття. Чашечка квітки фіолетова, близько 10 мм завдовжки. Цвіте рослина в липні-серпні.

Поширений змієголовник чагарниковий в Західному Сибіру (Алтай), Східному Сибіру (Ангаро-Саянський, Даурський райони). Зростає на кам’янистих схилах, осипах до середнього поясу.

З лікувальною метою використовують лікарську сировину (траву, листя, квіти) змієголовнику чагарникового.

Хімічний склад змієголовнику чагарникового. В наземній частині виявлено ефірну олію. Склад ефірної олії, %: лімонен + 1,8-цинеол – 62,0; ліналоол – 8,0–11,0; транс-пінокамфон – 8,0–10,0; α-пінен, β-пінен, мірцен, карвон, α-терпенеол.

Дія змієголовнику чагарникового. В народній медицині настій змієголовнику чагарникового застосовується при хворобах печінки (гепатит, цироз), а настій квіток, листя використовується як кровоспинний і ранозагоювальний засіб. Порошок квіток – це седативний і протипроносний засіб, використовують в зборах при шлункових кольках.

Способи застосування змієголовнику чагарникового:

– при гепатиті і цирозі печінки приймати по 0,4-0,3 склянки 3 рази на день настій: 1 ст.л. подрібненої трави змієголовнику чагарникового на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. Приймати по 0,4-0,3 склянки 3 рази на день при гепатиті, цирозі печінки;

– як ранозагоювальний у вигляді примочок і як кровоспинний засіб приймати настій: 1 ч.л. сухих квіток змієголовнику чагарникового на 1 склянку окропу, настоювати 1 годину, процідити. Приймати по 0,3-0,5 склянки 3 рази на день;

– як ранозагоювальний у вигляді примочок і як кровоспинний засіб приймати настій: 1 ст.л. подрібненого сухого листя на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. Приймати по 0,4-0,3 склянки 3 рази на день як кровоспинний і у вигляді примочок для загоєння ран;

– застосування змієголовнику чагарникового при проносі: порошок трави по 1-2 г 3 рази на день.

Залишити коментар