Знайдено тисячі споруд цивілізації Майя

Знайдено тисячі споруд цивілізації Майя
Джунглі Гватемали

У розташованому на півночі Гватемали департаменті Петен в джунглях вчені виявили понад 60 тисяч раніше невідомих споруд цивілізації Майя. Цивілізація Майя досягла свого розквіту в 300-900 роках н.е. Міста і поселення Майя перебували на територіях теперішнього Белізу, Гондурасу, Гватемали, Мексики і Сальвадору. З середини X століття цивілізація Майя почала занепадати і в XVI столітті була майже повністю знищена іспанськими конкістадорами.

З допомогою оптичного локатора LiDAR (Light Detection And Ranging – світлове виявлення і визначення відстані) вчені прибрали зображення крон дерев з цифрових знімків ландшафту, розкриваючи руїни розгалуженої мережі доколумбової цивілізації, яка була, як з’ясувалося, набагато складнішою і взаємопов’язаною, ніж до цього вважала більшість дослідників цивілізації Майя. Лазерні сканери виявили понад 60 тисяч раніше невідомих споруд, будинків, палаців, укріплень, ферм та магістралей, які входили до великої мережі поселень.

Знайдено тисячі споруд цивілізації Майя
Мапа сканування міст цивілізації Майя

Перед археологами постали приховані руїни стародавніх поселень з великими площами і пірамідами, тераси, площі для сільськогосподарських культур із зрошувальними каналами, резервуари для збору води, укріплені поселення, а також безліч широких доріг. За попередніми даними вчених, на обжитій території могло мешкати до 10 мільйонів людей.

«Зображення з лідарів дають зрозуміти, що весь цей регіон був системою розселення, чия масштабність і щільність населення раніше були значно недооцінені», – сказав Томас Гаррісон, археолог з коледжів Ітаки та National Geographic Explorer, який спеціалізується на використанні цифрових технологій для археологічних досліджень. Гаррісон є членом консорціуму дослідників, які беруть участь у проекті, який очолював Фонд PACUNAM (неприбуткова організація в Гватемалі), яка сприяє науковим дослідженням, сталого розвитку та збереженню культурної спадщини.

Знайдено тисячі споруд цивілізації Майя
Мегаполіс майя у Гватемалі

За проектом досліджувалося понад 800 квадратних миль (2100 квадратних кілометрів) біосферного заповідника «Майя» в регіоні Петен (Гватемала), було зібрано найбільший набір даних LiDAR, який коли-небудь отримували для археологічних досліджень.

Результати свідчать про те, що Центральна Америка підтримувала розвинену цивілізацію, яка на самому піку (приблизно 1200 років тому) була більш порівнянна з витонченими культурами, такими як Древня Греція чи Китай.

Знайдено тисячі споруд цивілізації Майя
Сканування в джунглях Гватемали

На додаток до сотень раніше невідомих структур, у зображеннях з лідарів видні підняті магістралі, що з’єднують міські центри та кар’єри. Комплексні системи зрошення та тераси, як доказ існування інтенсивного сільського господарства, здатного годувати маси робітників, які кардинально змінили ландшафт.

Древня Майя ніколи не використовувала колесо чи тварину в якості тягаря, але «це була цивілізація, яка буквально рухала гори», – сказав Марчелло Кануто, археолог університету Тулан та Національний географічний провідник, який брав участь у проекті.

«У нас домінувала ця західна думка про те, що складні цивілізації не можуть процвітати в тропіках, що тропіки – це місце, де цивілізації вмирають», – сказав Кануто, який проводить археологічні дослідження на території Гватемали, відомий як Ла-Корон. «Але з новими доказами, отриманими за допомогою лідарів в Центральній Америці та Камбоджі (Ангкор-Ват), ми тепер можемо вважати, що складні суспільства, можливо, сформувалися в тропіках і вийшли звідти».

Залишити коментар