Категорії
Різне

Знайдено змія з ногами

Палеонтологи з Аргентини і Канади вивчили скам’янілі останки стародавньої змієподібної істоти, знайденої на території сучасної Північної Патагонії. Вона мала ноги і унікальну будову черепа.

Про відкриття повідомляється на сайті канадського Університету Альберти, а повністю дослідження опубліковано в журналі Science Advances. Йдеться про скам’янілості, знайдені на території Аргентини ще 13 років тому, але тільки тепер дослідники завершили її аналіз.

Змієподібна істота, яку назвали Najash rionegrina, що нагадує біблійного змія-спокусника, відноситься до стародавнього і раніше невідомого виду змій. Вік скам’янілості становить близько 100 мільйонів років.

Аналіз показав, що ці давні істоти помітно відрізняються від сучасних змій наявністю кінцівок, за допомогою яких вони пересувалися (добре збереглися задні ноги) і будовою черепа. Яремна кістка черепа давніх змієподібних у сучасних змій майже не спостерігається. Встановити це допомогла проведена комп’ютерна томографія скам’янілого черепа.

До речі, вивчення яремної кістки дозволило палеонтологам виправити помилку, допущену ще 160 років тому. Протягом півтора століть вчені неправильно описували еволюцію змій і змієподібних ящірок. Втім, попередні дослідження базувалися на здогадах, а нове засноване на вперше отриманих емпіричних даних.

«Результати підтверджують гіпотезу, що предки сучасних змій мали дуже великі тіла і великі пащі, – говорить провідний автор дослідження Фернандо Гарберольо з Фонду Азара в Буенос-Айресі. – До сих пір вважалося, що вони були невеликими і жили в норах».

За його словами, дослідження також показали, що ранні змії протягом ще досить тривалого періоду часу мали кінцівки. Що стосується конкретно виду Najash rionegrina, то його представники мешкали на зниклому суперконтиненті Гондвана.
Також дослідники вважають, що якщо у них і залишилися нащадки на Землі, то їхня кількість дуже мала.