Знайшли солоні озера на Марсі

Знайшли солоні озера на Марсі
На Марсі є приховані під льодом солоні озера.

Ще два роки тому дослідники Червоної планети повідомили про відкриття Великого солоного озера під кригою на Південному полюсі Марса. Тепер доказова база значно збільшилася (до цього моменту вже провели 134 спостереження) і планетологи підтвердили наявність цього озера, і до того ж знайшли ще три (ширина найбільшого з них – 30 км), про що йдеться в науковій публікації журналу Nature Astronomy.

Результати досліджень на Марсі 2012-2015 років, висновок яких про Велике Солоне марсіанське озеро базувався на 29 спостереженнях, викликав запеклі суперечки в науковому співтоваристві.

Відкриття зроблене з використанням радіолокаційних даних з орбітального космічного апарату Європейського космічного агентства Mars Express. Цей дослідницький апарат масою близько тонни запустили на Марс з космодрому Байконур на ракеті «Союз-ФГ» 2 червня 2003 року. 20 грудня Mars Express виконав гальмування, погасивши надлишок швидкості, і вийшов на орбіту навколо Марса. За 17 років спостережень за допомогою радарів, спектрометрів і фотокамер були отримані найважливіші наукові дані про Марс і його супутник Фобос.

28 вересня група фахівців, що працюють з даними радара, повідомила про відкриття під льодом ще трьох озер меншого розміру, неподалік від виявленого. Водойми під кригою розміром кілька кілометрів кожна, розташовані на площі близько 75 тисяч квадратних кілометрів. Вони оточують центральне озеро шириною 30 кілометрів. Учені поки не прийшли до однозначного висновку про можливість існування життя в знайдених водоймах. Якщо вода в них занадто солона, то вона цілком може виявитися стерильною. Навіть сама 100% наявність рідкої води ще залишається під питанням.

Вчені відправили на Марс радіолокаційний зонд MARSIS, який посилає радіохвилі в поверхню планети, довжина і характер яких дає можливість визначити твердий ґрунт, лід або воду. MARSIS виявив деякі області з характером хвиль, що вказує на наявність рідини, захованої під кілометровим шаром марсіанського льоду.

На поверхні Марса низький тиск, тобто відсутність на планеті щільної атмосфери унеможливлює присутність рідкої води в звичній нам іпостасі. Але вчені все одно припускають, що під поверхнею Марса може бути вода, що залишилися з того часу, коли на Червоній планеті мільярди років тому були моря і озера.

Такі резервуари можуть бути потенційними місцями марсіанського життя. У вчених вже є численні докази можливого існування організмів в дуже холодних місцях: на Землі, наприклад, є життя в підльодовикових озерах Антарктиди.

Але сумніви залишаються: щоб вода знаходилася в рідкому стані на Марсі, вона повинна бути дуже солоною. А в дуже солоній воді мікроорганізми мають низьку активність або взагалі не живуть. Тому вчені ще й досі сперечаються щодо інтерпретації цих досліджень. Деякі з них зберігають надію, що їм вдасться довести наявність рідкої марсіанської води, а отже і самого життя на Червоній планеті.

Тепер залишається тільки чекати нових даних від Китайської міжпланетної станції «Тяньвень-1» (українською це називається «Питання до Неба»), яку планують вивести на орбіту Марса в лютому 2021 року.

Раніше NASA успішно запустило ракету Atlas V 541 з марсоходом Perseverance, який буде досліджувати планету Марс. Він теж шукає життя на Марсі.

Залишити коментар