Знайшли зону стану занепокоєння

Знайшли зону стану занепокоєння
Оптогенетика - методика дослідження роботи нервових клітин, що грунтується на введенні в мембрану клітини спеціальних каналів - опсинів, що реагують на збудження світлом. Якщо на мозок впливати світлом з певною довжиною хвилі, то ті нейрони, які мають такі канали, будуть активуватися або, навпаки, не зможуть генерувати потенціали дії.

Вчені виявили в мозку мишей зону, що відповідає за стан занепокоєння.

Нейробіологи з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско досліджували мозок, щоб знайти в ньому зони, відповідальні за почуття тривоги. Для своїх дослідів науковці використовували спеціальний лабіринт для мишей. Деякі шляхи в лабіринті вели до відкритих платформ. Звичайно ж, на відкритому просторі у піддослідних гризунів виникав стан занепокоєння через їхню уразливість перед хижаками.

Дослідники виявили, що тривога викликала активацію частини нейронів в структурі мозку, званого гіпокампом. Чим сильніше нервували миші, тим вище ставала активність нейронів. Сигнал від цих клітин простежувався в гіпоталамусі – області мозку, яка крім іншого регулює гормони, які контролюють емоції.

Впливаючи на нейрони гіпокампа, що зайняті у формуванні неспокою і тривоги, вченим вдалося впливати на силу використовуваної гризунами емоції як в більшу, так і в меншу сторону. Для цього експериментатори використовували оптогенетику – спеціально введений в організм мишей ген, який робить нервові клітини чутливими до світлового випромінювання.

За допомогою тонких оптичних волокон науковці вибірково активували або гальмували окремі групи нейронів імпульсами світла. В результаті піддослідні тварини ставали спокійнішими і навіть виявляли раніше не властивий їм інтерес до дослідження відкритих просторів.

Такий самий механізм управляє занепокоєнням і тривогою є в мозку людини. Результати цього дослідження можуть знайти застосування в розробці нових способів лікування різних тривожних станів.