Золото Трої

Золото Трої

Колись на південному березі Геллеспонту (Дарданелли) стояла стародавня Троя, стіни якої, за переказами, спорудив сам бог Посейдон. Греки називали Трою Іліоном, звідси – назва поеми Гомера «Іліада». Лежало стародавнє місто на морському торговому шляху з Малої Азії до Понту Евксинського (тепер Чорне море), славилося своєю могутністю і багатством. Останнім правителем Трої був мудрий Пріам.

Близько 1225 року до н. е. ахейці (войовничі племена Греції) об’єдналися для великого військового походу в Малу Азію. Ахейці під проводом царя Мікен Агамемнона, перепливши Егейське море, взяли Трою в облогу. Заволодіти неприступним містом їм вдалося тільки на десятий рік після запеклих битв. Троя була зруйнована, цар Трої Пріам і безліч городян вбиті, цариця Гекуба і інші троянські жінки були продані в рабство разом зі своїми дітьми. Тільки невеликому загону троянців на чолі з молодшим сином Пріама Енеєм вдалося вирватися з палаючого міста. Сівши на кораблі, вони попливли кудись в море і згодом їх сліди знаходили в Карфагені, Бутринті, Італії. Нащадком Енея вважав себе Юлій Цезар.

Ніяких письмових документів або свідчень про Троянські війни не збереглося – тільки усні перекази і пісні бродячих співаків-аїдів, які оспівували подвиги невразливого Ахілла, хитромудрого Одіссея, благородного Діомеда, славного Аякса та інших грецьких героїв. Кілька століть потому великий поет Гомер, взявши за основу сюжети пісень, що стали на той час справді народними, склав велику поему, яка стала частиною світової літературної класики, під назвою «Іліада».

Це була всього лише давньогрецька міфологія, епос. Ніхто і ніколи не розглядав «Іліаду» як історичне джерело. Першим, хто повірив «казкам сліпого Гомера», став німець Генріх Шліман (1822-1890).

Ще дитиною Генріх чув від батька розповіді про героїв Гомера. Коли він підріс, то сам прочитав «Іліаду». Тінь Великого сліпця збентежила його душу і заволоділа їм. Юний Шліман повірив Гомеру до кінця. Ще в дитинстві Генріх Шліман оголосив батькові:
– Я не вірю, що нічого не залишилося від Трої. Я знайду її.

Так аріаднина нитка легенд повела його в глибину тисячоліть. Втім, є всі підстави вважати, що вищенаведена розповідь, взята з автобіографії Шлімана, і може бути цілком вигаданою ним самим, а Троєю і Гомером він захопився набагато пізніше, вже в зрілому віці. Цю маленьку на зріст людину (1 м 56 см), по-дитячому допитливу і в той же час зосереджену, постійно мучила спрага до знань. Генріх Шліман (мрійник і успішний комерсант, мільйонер і поліглот, археолог-самоучка, життєвий шлях якого настільки багатий пригодами і бурхливими поворотами долі, що тільки один опис їх зайняв би цілу книгу.

Влітку 1868-го з томиком Гомера в руках Шліман приїхав до Греції на руїни Мікени і Тиринфа – саме звідти війська ахейців на чолі з царем Агамемноном розпочали свій похід на Трою. Але, якщо Мікени і Тиринфа – реальність, то чому б не існувати Трої?

«Іліада» для Шлімана була путівником, який він завжди тримав при собі. Приїхавши до Туреччини, на берег древнього Геллеспонту він довго шукав описані в поемі два джерела – гарячий і холодний:

«… До струменистих джерел вже добігли вони. Дві криниці
Витоки звідти дають течії вирового Скамандру.
Теплою перша струмує водою, і завжди парує
Хмара над нею густа, як дим лісової пожежі.
Друга ж і влітку холодним як лід струменіє потоком,
Наче той град крижаний або снігу завія студена.» («Іліада», XXII пісня)

Описані Гомером джерела Шліман знайшов біля підніжжя пагорба Бунарбаші. Тільки виявилося їх тут не два, а 34. Ретельно оглянувши пагорб, Шліман прийшов до висновку, що це все-таки не Троя. Місто Пріама знаходиться десь поблизу, але це не воно.

З томиком Гомера в руках Шліман виходив всі околиці Бунарбаші, звіряючи чи не кожен свій крок з «Іліадою». Пошуки привели його до пагорба 40-метрової висоти з багатообіцяючою назвою Гіссарлик («фортеця», «замок»), вершина якого представляла собою рівне квадратне плато зі сторонами в 233 метри.

«… Ми прибули до величезного, високого плата, покритого черепками і шматочками обробленого мармуру, – писав Шліман. – Чотири мармурові колони сиротливо височіли над землею. Вони наполовину вросли в ґрунт, вказуючи місце, де в давнину знаходився храм. Той факт, що на великій площині виднілися залишки древніх будівель, не залишав сумнівів, що ми перебували під стінами колись квітучого великого міста. Огляд пагорба і прив’язка місцевості за вказівками Гомера не залишили жодних сумнівів – тут приховані руїни легендарної Трої…»

Розкопкам передувало чекання дозволу на їх проведення. Коли ж у квітні 1870 року роботи в кінці кінців почалися, стало ясно, що перед Шліманом стоїть дуже нелегке завдання: щоб дістатися до руїн «гомерівської» Трої, він мав пробитися через кілька культурних шарів, що відносяться до різних часів, – Гіссарликський пагорб, як виявилося, був справжнім «листковим пирогом».

Уже багато років по тому було встановлено, що на Гіссарлику є дев’ять великих нашарувань, які увібрали в себе близько 50 фаз існування поселень різних епох. Найбільш ранні з них відносяться до III тисячоліття до н. е., а найпізніші – до 540 р. н. е. Але, як і у всякого одержимого шукача, Шліману не вистачало терпіння. Якби він вів розкопки поступово, звільняючи пласт за пластом, відкриття «гомерівської» Трої відсунулося б на багато років. Він же хотів дістатися до міста царя Пріама негайно, і в цьому поспіху він зніс культурні шари, що лежать над ним, і сильно зруйнував шари нижні – з цього приводу він шкодував потім все життя, а вчений світ так і не зміг пробачити йому цієї помилки.

Нарешті перед очима Шлімана постали залишки величезних воріт і кріпосних стін, обпалені найсильнішою пожежею. Шліман вирішив, що це – залишки палацу Пріама, зруйнованого ахейцями. Міф справдився: перед поглядом археолога лежали руїни священної Трої…

Згодом виявилося, що Шліман помилився: місто Пріама лежало вище того, яке він прийняв за Трою. Але справжню Трою, хоч і сильно попсувавши її, він все ж таки відкопав.

Золото Трої
Розкопки Трої

Як показали новітні дослідження, на Гіссарликському пагорбі знаходилося дев’ять різних «Трой». Самий верхній шар, зруйнований Шліманом, – Троя IX, представляв собою залишки міста римської епохи, відомого під ім’ям Новий Іліон, яке існувало принаймні до IV століття н. е. Нижче лежала Троя VIII – грецьке місто Іліон (Іла), заселене близько 1000 року до н. е. і зруйноване в 84 році до н. е. римським полководцем Флавієм Фімбрієм. Це місто славилося своїм храмом Афіни Ілійської (або Афіни Троянської), який відвідувало багато знаменитих людей давнини, в тому числі Олександр Македонський і Ксеркс.

Троя VII, що існувала близько восьмисот років, була досить незначним селищем. Зате Троя VI (1800-1240 рр. до н. е.), найімовірніше, і була містом царя Пріама. Але Шліман буквально пронісся крізь нього, прагнучи докопатися до наступних шарів, бо був переконаний, що його мета розташована набагато глибше. В результаті він сильно пошкодив Трою VI, але натрапив на обгорілі руїни Трої V – міста, яке загинуло у вогні пожежі приблизно десь в 1800 році до н. е. Під ним лежали шари Трої IV (2050-1900 рр. до н. е.) і Трої III (2200-2050 рр. до н. е.) – порівняно бідних поселень бронзового століття. Зате Троя II (2600-2200 рр. до н. е.) була дуже значним центром. Саме тут в травні 1873 року Шліман зробив своє найважливіше відкриття.

Золото Трої
Золото Трої. Браслет

У той день, спостерігаючи за ходом робіт на руїнах «палацу Пріама», Шліман випадково помітив якийсь предмет. Миттєво зорієнтувався і оголосив перерву, відіслав робітників до табору, а сам з дружиною Софією залишився в розкопі. У найбільшому поспіху, працюючи одним ножем, Шліман витягнув із землі скарби нечуваної цінності.

Скарб складався з 8833 предметів – унікальні кубки з золота і електра, судини, домашнє мідне і бронзове начиння, дві золоті діадеми, срібні флакони, намистини, ланцюги, ґудзики, застібки, уламки кинджалів, дев’ять бойових сокир з міді. Ці предмети спеклися в акуратний куб, з чого Шліман зробив висновок, що колись вони були щільно укладені в дерев’яний ящик, який повністю зотлів з плином віків.

Шліман був переконаний: він відкрив скарби легендарного троянського царя Пріама. Однак пізніше, вже після смерті першовідкривача, вчені встановили, що коштовності належали зовсім іншому царю, який жив за тисячу років до гомерівського персонажа. Втім, це ніяк не применшує цінності зробленої Шліманом знахідки – «скарби Пріама» є унікальним по своїй повноті і збереженню комплексом прикрас доби бронзи, справжнім дивом Стародавнього світу.

Сама історія виявлення скарбу не безсумнівна, бо, за деякими даними, Софії в той період з Шліманом не було. Це випливає з одного листа, датування якого чомусь теж підозріле, так що абсолютного свідоцтва присутності або відсутності Софії в момент виявлення скарбу не існує.

За умовами договору з турецьким урядом половина знахідок належала Османській імперії. Однак археолог навідріз відмовився віддавати «скарби Пріама» – у нього були підстави вважати, що турки просто переплавлять цінності. Шліман вирішив переправити знахідки за кордон, незважаючи на те, що це загрожувало йому конфіскацією всього скарбу і судовим переслідуванням.

План вивезення був опрацьований заздалегідь і зберігався в найсуворішому секреті. «Скарби Пріама» були упаковані в шість дерев’яних ящиків і таємно перевезені спершу в будинок британського консула Френка Калверта, а звідти – в бухту Каранлик-Лімані, розташовану в п’яти кілометрах на північ від Гіссарлика. Тут вже стояло зафрахтоване за допомогою грецького консула Докоса судно «Таксіархіс». Супроводжував вантаж співробітник Шлімана, афінянин Спиридон Деметрій, у якого був супровідний лист до тестя Шлімана, що жив на острові Силос (Кіклади). Потім інший корабель доставив безцінний вантаж в Афіни. Все це було, на жаль, справжнісінькою контрабандою…

Золото Трої
Золото Трої. Брошка-фібула

Ставши повновладним володарем скарбу, Шліман намагався продати його в багаті знамениті музеї Європи. Він пропонував «скарби Пріама» петербурзькому Ермітажу, Британському музею, але всякий раз на шляху вставали фінансові, дипломатичні і різні інші труднощі. Несподіваний інтерес до колекції Шлімана виявили французи. Але під час його виступу перед членами Паризького географічного товариства останні поводилися досить стримано, чим викликали у Шлімана підозру, що з ним поводяться як з «німецьким шпигуном». Шліман був сильно ображений таким прийомом. Ймовірно, ця образа і послужила причиною відмови Шлімана експонувати колекцію до Парижа.

Золото Трої
Золото Трої. Бляшка з підвісками у формі плодів граната

З 1877 по 1880 «Золото Трої» – 4416 предметів – було виставлено в лондонському музеї Вікторії і Альберта. Але Великобританії не судилося стати володаркою «скарбів Пріама» – несподівано Шліман вирішив подарувати свій скарб Берліну. Це рішення здивувало багатьох, оскільки в Німеччині у нього тоді було набагато більше ворогів, ніж друзів. Однак в налагодженні відносин з Берліном Шліману допоміг Рудольф Вірхов, голова берлінського Товариства антропології, етнографії та історії.

Залишилось невирішеним ще одне питання: як бути з тією частиною знахідок, якою Шліман до 1879 року змушений був поступитися Туреччині. Вчений мав намір зібрати всю колекцію воєдино, щоб представити її німецькій громадськості повністю. З цією метою він звернувся в німецьке міністерство закордонних справ з пропозицією викупити відсутню частину скарбу у Туреччини. Рейхсканцлер Отто Бісмарк особисто підтримав пропозицію і доручив зайнятися цією відповідальною справою німецькому послу в Стамбулі. Завдяки цьому Шліман в 1881 році зміг відвідати стамбульський музей, щоб почати переговори про виставлені там троянські старожитності. На превеликий жах виявилося, що найцінніші знахідки (велика нагрудна підвіска, золотий орел, кілька тисяч золотих намистин і т. д.) зникли з музею. Шліман був у нестямі: його найгірші побоювання підтвердилися. Але, на жаль, йому залишалося тільки змиритися з цим…

Золото Трої
Золото Трої. Вінок

7 лютого 1882 року в двох залах Берлінського музею художніх ремесел була урочисто відкрита виставка «Золото Трої», яку в перший же день відвідали імператор Вільгельм I і кронпринц Фрідріх. У 1885 році троянська колекція переїхала у щойно відбудовану будівлю Музею народознавства.

Шліман постійно посилав музею нові поповнення не тільки з Трої і околиць, а й з Мікен. Згодом його колекція стала однією з найбагатших у світі, представляючи собою найбільшу цінність для науки.

Після смерті Шліман залишив заповіт, згідно з яким Німеччина ставала спадкоємицею його колекції. Відповідно до цього восени 1891 року з Пірея в Гамбург морем прибули 58 великих скриньок з археологічними знахідками. Стамбул також передав Берлінському музею предмети з розкопок 1893 і 1894 років. В результаті до 1896 року в колекції Шлімана налічувалося 8455 експонатів з Трої, не рахуючи «скарбів Пріама».

Після 1922 року вся колекція опинилася в іншому приміщенні музею, який з 1932 року став називатися Музеєм найдавнішої і давньої історії, де троянські знахідки були відкриті для публіки аж до початку Другої світової війни.

Золото Трої
Золото Трої. Шкатулка

У 1939 році «золото Трої» за наказом Гітлера було перевезено в інше, більш надійне місце. А в кінці 1941 року експонати з дорогоцінних металів та інші найбільш цінні речі, в тому числі і троянські скарби, упаковані в три великі ящики, перевезли в одну з веж, що розташована на території Берлінського зоопарку. У 1945 році майже всі навколишні будівлі і сам зоопарк в результаті безперервних бомбардувань перетворилися на руїни, але вежа продовжувала стояти.

До травня 1945 німці встигли вивезти більшу частину художніх цінностей берлінських музеїв. Велика кількість ящиків з Музею найдавнішої та давньої історії виявили в штольні біля Граслебена солдати 1-ї американської армії. Але троянського скарбу там не виявилося.

Евакуацією «золота Трої» займався Вільгельм Унферцагт, директор Музею найдавнішої та давньої історії (після війни, в 1950 році, для інвентаризації збережених музейних фондів була потрібна його допомога), але куди зникло «золото Трої» так і залишилося невідомим. Ходили чутки, що Унферцагт замурував золоті речі троянської колекції в одній із соляних копалень.

Золото Трої
Золото Трої. Кубок Нестора

Унферцагт помер 17 березня 1971 року. Серед його речей були знайдені мікрофільми всіх каталогів та інвентарних описів колекції Шлімана.

У деяких листах Унферцагт згадував, що відразу після закінчення війни змушений був передати три ящика з музейними цінностями авторитетній радянській комісії. Але в це ніхто не повірив. І лише коли в 1989 році вдова Унферцагта опублікувала записи щоденника чоловіка, стало ясно, що ж насправді сталося з троянським золотом в квітні 1945.

Як виявилося, Унферцагт на свій ризик вирішив не вивозити «скарби Пріама» з Берліна, незважаючи на суворий наказ фюрера. Він залишив три дорогоцінних ящика в башті і вдень і вночі стежив за ними, не зводячи очей. Коли в Берлін увійшли радянські війська, Унферцагт, прагнучи запобігти розкрадання історичних цінностей, передав ящики радянській владі. Але куди вони були вивезені потім, він не знав.

Після падіння Берлінської стіни питання про місцезнаходження «золота Пріама» знову стало особливо гострим. У 1991 році в американській пресі з’явилися публікації мистецтвознавця Костянтина Акінші і колишнього співробітника Міністерства культури СРСР Григорія Козлова, який мав доступ до архівів і службового листування з приводу «скарбу Пріама». Згодом вони випустили книгу «Трофейне мистецтво», в якій, зокрема, стверджувалося наступне: «… 1 травня 1945 р., на наступний день після самогубства Гітлера, вежу здали російським… Вільгельму Унферцагту було оголошено, що він відповідає за скарби, що знаходяться в башті, аж до появи компетентної радянської комісії … 21 травня Унферцагту вдалося нарешті з’ясувати, що вантажівки слідують у напрямку Карлсхорсту. Туди ж пізніше відправили вісім шаф з єгипетським папірусом, обладунки французьких королів Франциска I і Генріха II, а також безліч інших цінних експонатів… Видати ящики з троянським золотом Унферцагт відмовлявся. Він чекав авторитетних радянських представників…»

Золото Трої.
Золото Трої. Діадема

26 травня в музей приїхала група людей у ​​військовій формі. Унферцагт почув, як один з них щось пояснює своїм супутникам, і по його впевненому тону зробив висновок, що він-то і є серед них головним. Це був Серафим Дружинін, майор, член трофейної бригади в Берліні, який займався відправкою троянського золота та інших цінностей з зенітної вежі у зоопарку. Саме він супроводжував перший «трофейний» потяг № 176/2284 з Берліна. Унферцагт не міг не знати, що в числі цих людей був Андрій Константинів, заступник голови Всесоюзного комітету у справах мистецтв, який особисто відповідав за вивезення «трофейного» мистецтва з Німеччини, а також Віктор Лазарєв, знаменитий мистецтвознавець, фахівець з давнього європейського та візантійського мистецтва.

Константинів і Лазарєв були в цивільному… У ті дні лише дуже високопоставлені особи могли з’явитися в Берліні в цивільному одязі… Зрештою ящики із золотою «діадемою Олени Прекрасної» та іншими троянськими знахідками, а також скарбами з Еберсвальде-фінів і Котбуса повантажили на «студебекер», і Унферцагт довго дивився на вантажівки, поки вони не зникли за деревами…

Спочатку вивезення трофеїв з Німеччини ніким не контролювалося… З липня почалися проблеми з митницею… Лише коли начальник контрольного пункту НКВС Внуковського аеропорту і начальник митниці дізналися, що ж знаходиться в інших шести ящиках, вони дозволили їх подальше транспортування. У ящиках лежало троянське золото та інші золоті і срібні прикраси, а також картини. Ірина Антонова, молода співробітниця Музею імені Пушкіна, що стала згодом його директором, разом зі своїми колегами приймала цей цінний вантаж…

До кінця 1945 року Музей імені Пушкіна отримав трофейних речей більше, ніж всі інші музеї країни: 2991 ящик, а також папку з малюнками … ».

Золото Трої
Золото Трої. Діадема з рельєфним зображенням

У 1992 році в Берліні знайшли радянські маршрутні листи без дати, в яких було зазначено, що ящики з позначкою «MVF» (німецька абревіатура Музею найдавнішої та давньої історії) і загальним числом 3 перевозилися на армійських вантажівках. У кожного ящика був свій шифр: S 69 425, S 69 398, S 69 393. Не було вказано тільки місце призначення. Цілком ймовірно, що це відбувалося до 30 червня 1945 року, оскільки саме в той день особливо цінний вантаж спецрейсом на літаку було відправлено до Москви, як це випливає з документів, уривки яких опублікували Акінша і Козлов.

12 липня 1945 року всі знахідки з колекції Шлімана прибули до Москви. У першому ящику знаходилося 259 предметів, в тому числі одна із золотих діадем, а решту – 414 експонатів (кераміка та вироби з бронзи) – передали в Ермітаж. Згідно двом інвентарним листам за підписом головного зберігача Пушкінського музею Н. Еліасберга (від 1.09.1956 і від 28.03.1957), «золото Трої» помістили в спецсховище відділу нумізматики, пристосоване під зберігання благородних металів. Від приймальні відвідувачів сховище відділяли сталеві двері, і ніхто навіть не підозрював, що за скарби за ними приховані.

Золото Трої
Золото Трої. Велика діадема, сережки

Тодішній директор Пушкінського музею скульптор Сергій Меркурів з гордістю демонстрував ученим, політичній еліті і обраним членам ЦК КПРС картини з Дрезденської галереї. За словами найстаріших співробітників музею, показували і троянське золото. Але з 1949 року все, що було вивезено з Німеччини, пішло в секретні фонди. Їх ненадовго відкривали лише в 1955 і 1958 роках, коли Німецькі Демократичній Республіці в два етапи передавалися картини з Дрезденської галереї.

Аж до 1992 року колекція залишалася засекреченою і ні разу не експонувалася. Тільки в 1993 році міністр культури Росії Євген Сидорів визнав той факт, що розшукувані в усьому світі скарби дійсно були вивезені з Берліна в СРСР.

Однак загадка троянських скарбів цим не вичерпується. Як стверджує в своїй серйозній книзі «Скарби Трої і їх історія» («Der Schatz von Troja und seine Geschichte») німецький археолог і історик Еллі Г. Кріш, в 1958 році Радянський Союз передав НДР 4434 предмети з колекції Шлімана, серед яких були керамічні посудини і знаменита метопа із зображенням Геліоса. Вони були виставлені для показу в 1963 році в Берлінському музеї найдавнішої та давньої історії, що відкрився знову. Після об’єднання Німеччини ця частина колекції була приєднана до інших шліманівських експонатів з палацу Шарлоттенбург. Всього ж з 9704 експонатів, внесених в інвентарний список 1902 року, в Берліні зараз знаходиться 6434. Тобто третина колекції відсутня. Де ж решта? У приватних зібраннях?

Залишити коментар