Категорії
Природа Рослини

Зозулинцеві (Orchidaceae)

Орхідні (Зозуленцеві) – родина багаторічних трав’янистих рослин, налічує понад 35 тисяч видів. Орхідні поширені в усьому світі аж до Північного Льодовитого океану, славляться своїм різноманітним забарвленням і формами, за розмірами від сантиметра і більші за долоню. Багато орхідних стійкі до природних умов і довго не в’януть.

Квітки орхідних складаються з пелюсток, чашолистків і губи, об’єднуються в суцвіття (верхівку або бічну китицю).

Суцвіття орхідних розрізняють за такими видами:
– плейохазій – несправжній зонтик (бульбофіллюм, вісь суцвіття вкорочена);
– колосоподібні суцвіття (дендрохілюм, вкорочені квітконіжки);
– головкоподібне суцвіття (м’якотниця, потовщена вісь);
– спіралеподібне суцвіття (спірантес, вісь закручена в спіраль);
– розгалужені суцвіття (онцидіум, граматофілюм, 2-3 м довжиною і нагадують волоті – складне суцвіття, бічні гілочки якого прості або гіллясті китиці).

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Суцвіття орхідних

Квітка орхідних неправильної форми, шестичленна, має два кола:
– зовнішнє з 3-х схожих чашолистків, іноді дорсальний (середній) відрізняється від латеральних (бічних), 2 або 3 чашолистки іноді зростаються;
– внутрішнє коло з 3 пелюсток, середня з яких – губа (лабеллум) відрізняється за формою і кольором.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Чорна орхідея

Пелюстка-губа орхідних існує в різноманітних формах: воронкоподібна, трубчаста, чашоподібна, у вигляді шолому, язика; існують і такі форми як пафіопедилюм – цільна губа, цимбідіум – лопатева губа, дендробіум – торочкувата губа, епідендрум – губа розсічена на безліч тонких ниток. Крім того губи деяких видів орхідей мають волоски, вирости, потовщення, різноманітні забарвлення. Іноді на губі є нектарник від 3-4 см (наприклад, орхідея каланта) і до 35 см порожнистого виросту чашолистка у ангрекума півторафутового (Angraecurn sesquipedale).

Тичинка у орхідних зростається в структуру-колонку з маточкою, на тичинці зверху грудочки склеєного пилку. Орхідеї запилюються комахами (бджолами, жуками, мухами, метеликами), іноді птахами (колібрі, медоносами, нектарниками). Комаха зазвичай сідає на губу квітки і збирає нектар, до її тіла приклеюється поліній. На другій квітці поліній потрапляє на приймочки – самозапилення повністю виключається. Різні види орхідей зацвітають в різний час і тому захищені від природної гібридизації.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Білий фаленопсис

Квітнуть орхідеї частіше в сухий сезон, деякі види протягом 2-3 місяців. Більша частина орхідних має тільки одну тичинку, деякі види дві. Пилок зростається в поліній – пилкову грудку. Після запилення зав’язь розвивається в плід-коробочку. Пилок, зібраний комахами з поліній, не може бути використаний для вигодовування потомства.

Квітка орхідеї Зозулені черевички відрізняється від інших – верхня пелюстка чашечки квітки утворює «прапор», нижні пелюстки чашечки майже приховані губою–«черевичком».

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея черевичок
Зозулинцеві (Orchidaceae)
Зозулинець (корінь)

У більшості орхідних нектар відсутній. Тому орхідні використовують шахрайські атракції:
– pseudocopulation – сексуальне залучення (Ophrys, Каладенія, Chiloglottis, Cryptostylis, Drakaea та ін.),
– flower mimicry – квіткову мімікрію (тобто імітують за забарвленням, формою, текстурою нектароносні квітки),
– обман запилювачів (яскравість суцвіть, наявність на губі помилкових покажчиків нектару, забарвлені папілярні вирости, глибокий розвинений шпорець).

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Зозулинець шоломоносний, склад рослини

Деякі види орхідних задіюють відразу декілька способів обману.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Зозулинець плямистий

Плід – суха коробочка різної форми і розміру зі стулками, дозріває від 2 до 12 місяців. Коробочка містить кілька мільйонів пиловидних насінин, що поширюються за допомогою вітру. Подвійного запліднення в орхідних немає, багатоклітинний ендосперм утворюється тільки у третини вивчених видів до 2-10 ядер. У більшості первинне ядро ендосперму дегенерує без подальшого поділу і абсорбується зародком.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Особливості будови насіння орхідних

Розміри насіння орхідних коливаються в межах 0,35-3,30 мм у довжину і 0,08-0,30 мм завширшки. Найдрібніше насіння 0,05-0,26 мм у довжину і 0,04-0,19 мм завширшки.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Плід-коробочка орхідеї, фото Aruna at ml.wikipedia

Насіння орхiдних дрібне, багаточисленне. Живильних речовин у насінні практично немає. Завдяки симбіозу з певними грибами, іноді паразитами, забезпечується насіння живильними речовинами і відбувається проростання.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідні, склад рослини

Тому при розмноженні орхідних застосовуються бактеріологічні методи. Насіння поміщають разом з потрібним штамом гриба у пробірки з агаровим середовищем і інкубують його біля року. Потім садять проросле насіння у горщики.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідні, листя рослини

Готову розсаду пересаджують. Орхідея декоративна перший раз квітне на 5-7 році.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Черевичок тибетський

Шляхом схрещування виведено безліч сортів.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Каттлея

Cattleya – орхідея з великими пурпурними квітками.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Квітка Орхідея Каттлея
Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Brassocattleya Golf Green «Hair Pig»

Brassocattleya – гібрид із квітами світло-пурпурового або жовтуватого забарвлення.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Венерин черевичок

Paphiopedilum – орхідея із зеленими, коричневими і жовтими квітками.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Paphiopedilum Maudie Vinicolo
Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Oncidium

Oncidium – одна з найбільш популярних і продаваних орхідей. Представники роду онцидіум дуже різноманітні за зовнішнім виглядом.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Miltonia

Miltonia – орхідні, що мають невеликі овальні псевдобульби біля основи стовбура. Місця природного зростання цих епіфітних орхідей: вологі ліси північного сходу Аргентини, центральної і південної Бразилії.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Блакитна Vanda

Блакитна Vanda – квіти з еліпсоїдними і обернено яйцеподібними пелюстками небесно-блакитного кольору з більш світлими плямами від центру.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Vanilla

Біла або рожева орхідея Phalaenopsis – невибаглива домашня рослина, суцвіття нагадують метеликів, псевдобульби відсутні. Найбільш поширені відтінки Фаленопсису – білий, рожевий, фіолетовий, ліловий, зелений.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Paphiopedilum hennisianum

Дикоростуча орхідея помірної зони – Cypripedium (черевичок).

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Paphiopedilum bellatulum
Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Біла чапля

Habenaria або поводник променевий – вид однодольних орхідей, бульбової геофіт (бульба яйцеподібна або еліпсоїдна), стебло з 3-7 лінійно-ланцетним загостреним листям, суцвіття з 1-3 квітками розміром до 3 см.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Habenaria dentata

Spiranthes – багаторічна трав’яниста рослина заввишки 10-35 см, коріння кореневі, довгасті, яйцеподібні. До стебла кріпляться притиснуті загострені піхви довжиною 1,5-4 см. Прикореневе листя гостре, яйцеподібної або довгастої форми, до часу цвітіння відмирають. Суцвіття Spiranthes – односторонній спірально закручений колос, плід – суха коробочка. Цвіте на 13-15 році життя.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Водяна орхідея Spiranthes cernua

Орхідея Vanilla містить ароматичну речовину ванілін, екстракт ванілі використовують у кулінарії та парфумерії.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Brassolaeliocattleya Mystic Isles Island Mystic

Стебло повзучих орхідей (арахніс, ванда, клейсостома, пелантерія) піднімається вгору на значну висоту, повітряні корені надійно прикріплюють рослину. Так орхідея-епіфіт піднімає свої квітки до світла.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Brassocattleya Deesse Pakrathorn

У орхідей фаленопсисів, черевичків, дорітисів стебло коротке, листя зібране в розетку.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея Brassocattleya Chief Pink Diana

Листя за формою від злаковидних до товстих і шкірястих з цибулеподібним здуттям біля основи; ременеподібні до метра у ангрекума слонячого (Angraecum eburneum Bory); циліндрові – у Oncidium Ceboletta; маленькі лускоподібні – у теніофіллюма (Taeniophyllum).

За забарвленням розрізняють зелене і рядолисте (анектохілюс, гемарія, макодес). Паралельні жилки на листі свідчать, що орхідеї відносяться до однодольних рослин.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея «Опіка богині»

Листя в посушливих умовах перетворюється в соковиті сукулентні органи, є резервуарами води і поживних речовин.

На яскравому сонці у багатьох орхідей, листя шкірясте, потовщене. У орхідей, що ростуть в тіні (каланта, фаюс), листя тонке, складчасте, це дає можливість уловлювати більше світла. Листя орхідей розрізняють за величиною черешка: з сильно вираженими черешком (стангопея); без черешків (онцидіум, фаленопсис); слабо виражені черешки у орхідей бульбофіллюмів.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Орхідея – напівпаразит

Зустрічаються вічнозелені і листопадні орхідеї. Тропічні орхідеї зберігають своє листя протягом років. Але, наприклад, орхідея каланта (Calanthe) скидає своє листя в період відпочинку, у фазі розвитку ця орхідея утворює нове листя.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Кореневища орхідеї – бульба–афродизіак

Кореневища орхідеї – бульба-афродизіак (засіб, що підсилює сексуальну енергію) і за формою нагадує чоловічі тестікули, звідси і походить назва орхідеї (від др.-греч. ὄρχις – яєчко).

Орхідні (багаторічні трави, чагарники, здерев’янілі ліани) за формою пристосування діляться на епіфіти, літофіти і наземні форми. Орхідні епіфіти і епіліти ростуть на інших рослинах, деревах, камінні.

Існують автотрофні і сапрофітні форми. Мікотрофні орхідні позбавлені хлорофілу тому і паразитують на грибі-симбіонті (гніздівка, кріптантеміс).

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Моноподіальні і симподіальні орхідеї

Літофіти живуть на скелях. Наземні види зростають серед трав і складають значно меншу групу. Розрізняють гілкові, корові і гумусові епіфіти. Коріння таких орхідних забезпечує прикріплення до опори, живлення, всмоктування води.

Орхідні з повітряним корінням утворюють густі сплетіння. Їх коріння покриті захисним веламеном – губчастим гігроскопічним шаром мертвих клітин, який протягом секунд наповнюється атмосферною вологою, дощовою водою, росою; потім вологу в міру потреб передає всередину кореня.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Коріння епіфітної орхідеї

Так орхідейні в тропіках отримують воду з повітря. В горщику повітряні корені кімнатної орхідеї, входячи в субстрат, перетворюються на звичайне ґрунтове коріння. Епіфітні орхідеї в процесі життєдіяльності виробили складний кислотний метаболізм.

Вночі при підвищеній концентрації вуглекислого газу деякі епіфітні орхідеї запасаються вуглекислим газом для побудови вуглеводів.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Міні фаленопсис (біла і рожева)

Існують моноподіальні (з одним пагоном) і симподіальні (з кількома пагонами) види орхідей. До групи симподіальних належать орхідеї Cattleya, Miltonia, Odontoglossum.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Квітки орхідних

Придаткові корені моноподіальних орхідей утворюються вздовж всього пагона, корені симподіальних – тільки на кореневищі.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Квітка Орхідеї Фаленопсис

У багатьох орхідей корені містять хлорофіл і тому приймають участь у фотосинтезі.

Коренева система орхідей катазетуми, стангопеї, онцидіуми утворює своєрідні бороди, які захоплюють і потім використовують як поживні речовини опале листя і інші органічні залишки.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Повітряні корені орхідних

У симподіальних орхідей старі пагони відмирають і кожен рік на кінці кореневища з’являється кілька нових паростків. Горизонтальні частини орхідей утворюють кореневище, а вертикальні – псевдобульби з високим вмістом слизу.

У симподіальних орхідей новий пагін розвивається з бруньки-основи попереднього паростка, в інших вузлах також є бруньки для відновлення виду.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Стебло повзучої орхідеї

У дендробіумів і туній на псевдобульбі до 25, а у цимбідіумів до 13 сплячих життєздатних бруньок. Головний пагін моноподіальних рослин постійно росте вгору, утворюючи нове листя, квіти, корені. Нижня частина пагону засихає і відмирає.

Довжина пагонів моноподіальних орхідей досягає 20 метрів. Листя моноподіальних орхідей дворядно-супротивне (Vanda, Phalaenopsis). Ці рослини набули повзучого способу життя.

Зозулинцеві (Orchidaceae)
Онцидіум. Зріла псевдобульба орхідеї

Бульбові потовщення орхідеї (псевдобульби, псевдоцибулини, повітряні бульби, туберидії) симподіальних форм накопичують поживні речовини і воду. Ці органи-накопичувачі мають довгасту, круглу або овальну форми. У моноподіальних орхідей цю функцію виконує м’ясисте листя і коріння.

Псевдобульби бувають округлі, овальні, циліндричні, веретеноподібні, яйцеподібні. Є також сплющені з боків (онцидіум), грушоподібні і майже сферичні (енциклопедії). У лікасти, цимбідіума, одонтоглосума псевдобульби можуть мати висоту до 15-20 см, але існують види орхідей висота псевдобульби яких досягає 2-3 м при діаметрі 3-4 см (дендробіум, епідендрум).

Залишити відповідь