Категорії
Міста, країни, люди

Звіринецькі печери

Комплекс Звіринецькі печери здавна вважається одним з найзагадковіших святих місць Києва. Відкритий він для відвідувань і сьогодні. Кожен охочий має можливість відправитися на екскурсію по стародавніх коридорах Звіринецьких печер. Звичайно, по протяжності вони менші за печери Києво-Печерської лаври, але, тим не менш, це місце протягом сотень років було приховано від людських очей. Археологи, оцінюючи зроблені тут знахідки, з упевненістю називають Звіринецькі печери найдавнішим печерним монастирем Київської Русі.

Вперше печери були виявлені тут в XIX столітті. Історія оповідає, що в 1888 році Феодосія Матвієнко, яка жила неподалік, почула гучний гул. З отвору, утвореного просіданням ґрунту, з’явилася веселка. Коли люди спустилися в цей отвір, побачили там напівзасипані двері і багато розгалужених ходів.

Ця історія про те, як знайшли загадковий печерний монастир, про який жодних згадок в історичних джерелах знайти до сьогоднішнього дня не вдається. В Звіринецьких печерах було знайдене різне церковне начиння, чернечий одяг, ікони і настінні розписи. Дослідники вважають, що всі ці знахідки – надбання стародавнього підземного монастиря.

Крім церковного начиння, тут знайшли і людські останки, більшість з яких поховані за стародавніми канонами, але деякі лежали в безладі в проходах печер. Всього виявлено 98 похованих людських останків, а також 25 тіл, які були розкидані по всім ходам печер. Серед цих тіл є жіночі і дитячі. До речі, на цих останках не виявлено ніяких слідів насильства. Примітно, що багато тіл були знайдені прямо біля заваленого входу в печери. Таке розташування тіл дає дослідникам підстави припустити, що друга група людських останків належить людям, які були місцевими жителями. Швидше за все, вони намагалися врятуватися в монастирських печерах від якоїсь небезпеки нагорі, але виявилися замурованими. Припускають, що цією небезпекою могла бути навала кочевників.

Варто зазначити, що при першому виявленню Звіринецьких печер цією знахідкою особливо ніхто серйозно не зацікавився і вхід повторно замурували.

Наступний важливий етап в історії дослідження Звіринецьких печер приходиться на 1910 рік, коли відбувся новий зсув, який розкрив ще одну порожнину. Скориставшись нагодою, місцеві жителі, які пробралися в цей час в печери, привласнили собі деякі древні артефакти.

У 1911 році починається більш серйозне дослідження Звіринецьких печер: завали ретельно розбирають, знахідки, які ще залишилися в печерах, описують. Один з учасників тодішніх розкопок І. Каманін за результатами досліджень пише книгу «Звіринецькі печери в Києві. Їх старовина і святість». Інформація про знахідку стародавнього монастиря починає залучати в Звіринецькі печери багатьох паломників.

В 1930-і церкву біля монастиря було зруйновано, печери знову пограбували і потім зовсім забули про них. Тільки в 90-х інтерес до Звіринецьких печер відродився знову. Руйнуванню печер почали всіляко протидіяти учасники товариства «Підземний Київ». Вони активно зайнялися чищенням проходів, зробили їх доступними для людей.

У наш час печери є історичним надбанням. Сьогодні там знаходиться монастир Архістратига Михаїла. До речі, історики досі не можуть точно ідентифікувати знайдений печерний монастир. Вчені впевнені лише в його древності. Швидше за все, він належить до епохи до взяття Києва Батиєм. Підтвердженням цьому є дослідження Київського медичного інституту, які були проведені в 1993 році, коли фахівці кафедри рентгенорадіології досліджували кістки, знайдені в печерах. Результати показали, що ці останки належать до IX-XII ст.

Примітно, що в печерах були виявлені ще додаткові коридори і порожнини. Деякі історики вважають, що там можна пошукати бібліотеку Ярослава Мудрого. Крім того, георадарні дослідження показують, що під Звіринцем є ще більше кілометра невідомих ходів. Загальна тривалість печер в Звіринецькій горі становить понад півтора кілометра, що перевищує загальну довжину ближніх і дальніх печер Києво-Печерської лаври.

Зараз відвідати Звіринецькі печери може будь-хто. Кожен день з 10:00 до 16:00 чернець-провідник збирає паломницькі групи і супроводжує їх по печерах.

Потрапити в загадковий підземний світ Звіринецьких печер не складно: не доходячи до Ботанічного саду, поверніть на вулицю Катерини Білокур, потім підніміться по вулиці Мічуріна. Там побачите пагорб, на якому красується монастир з печерами – давній притулок монахів-аскетів.

Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, план-схема
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери – місце сили
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, арочні ніши в стінах коридору
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, вхід в монастир
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, коридори монастрия
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, монастир
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, кімната монахів-аскетів
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери,місце відпочинку стародавніх монахів-аскетів
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, таємні проходи
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, місце для молитви
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, стародавня скринька для мощів
Звіринецькі печери
Звіринецькі печери, пагорб монастиря

Залишити відповідь