Категорії
Лікарські рослини Природа Рослини

Зизифус справжній

Хімічний склад зизифуса справжнього,
Дія зизифуса справжнього,
Способи застосування зизифуса справжнього,
Чай з плодів зизифуса справжнього,
Чай з листя зизифуса справжнього,
Медовий зизифусовий екстракт,
Зизифусовий компот,
Зизифусове варення, рецепт №1,
Зизифусове варення, рецепт №2,
Протипоказання.

Зизифус справжній (Ziziphus jujuba) – колючий з товстою корою листопадний чагарник або невелике дерево (5-9 метрів заввишки) родини Rhamnaceae (крушинові).

Інші назви: зизифус, унаби, жужуба, жожоба, бер, юйюба, анаб, чіліон, ююба, ююба китайська, китайський фінік, чой-лон, джілан джида, цзао, янап, арнап, ілан джида, грудна ягода, «французька грудна ягода». В Середній Азії і на Кавказі унаби називають: анаб, чілон, чойлон, ілан джида, джілан джида, янап, еннап, арнап.

Рід зизифус налічує близько 50 видів вічнозелених і листопадних дерев і чагарників. Одним з найпопулярніших видів є Zizyphus jujuba Mill.

Зизифус справжній
Зизифус справжній, кора дерева (фотограф KENPEI)

Дерево зизифус справжній з розлогою або широкою пірамідальною кроною і потужною кореневою системою, утворює кореневу поросль, завдяки чому може рости у формі порослевого куща. Міцна червона деревина використовується для різних токарних виробів, добре полірується. Кору дерева зизифуса застосовують для вичинки шкір. Пагони молодих дерев покриті колючками, але з віком колючки поступово зникають. Листя чергове, сидяче, короткочерешкове, дрібне, довжиною 2-5 см, вузько-яйцеподібне (майже ланцетне), загострене, з зазубреними краями, шкірясте.

Зизифус справжній
Зизифус справжній, квітка рослини (фотограф Luis Fernández García)

Цвісти рослина починає в травні. Залежно від умов цвітіння може тривати від одного місяця і до вересня. Запилення – перехресне. Суцвіття – китиця, квітки двостатеві, дрібні, зеленувато-жовті. На одній рослині утворюється до 300 тисяч квіток.

Плодоносить зизифус справжній на однорічних зелених опадаючих пагонах, що не дерев’яніють і утворюються на кільчатках.

Зизифус справжній
Зизифус справжній, плід рослини (фотограф Tirithel)

Плоди зизифуса справжнього – м’ясисті їстівні кістянки (нагадують маслини), від червоного і світло-коричневого до темно-шоколадного кольору. В залежності від сорту за формою можуть бути кулясті, майже циліндричні, бутильчаті, грушоподібні, у диких форм довжиною 1-2 см і масою від 6 до 23 г, у культурних рослин довжиною 3-5 см і масою 25-45 грамів. У кісточки плоду одне насіння, рідше 2-3, є і безнасінні сорти. М’якоть світло-зелена або біла, сухувата, борошниста або щільна, солодка або кисло-солодка. При лежанні плоди зморщуються і набувають оригінального аромату. Шкірка у молодих плодів блискуча тонка світло-зелена, у зрілих – темно-коричнева. Плоди зизифуса справжнього дозрівають в кінці вересня – на початку жовтня і опадають разом з пагонами, на яких росли (ті, що зав’язалися пізніше, не визрівають). Тому плоди в Китаї не збирають, а струшують бамбуковими жердинами разом з пагонами.

Плоди зизифуса справжнього за смаком нагадують фініки. Вживають їх в свіжому і переробленому вигляді, але найсмачніші вони після недовгого підв’ялювання на сонці, після чого можуть зберігатися протягом року. З сушених плодів зизифуса справжнього роблять борошно, варять компоти.

Для дозрівання плодів необхідне довге і тепле або навіть спекотне літо. Плоди за формою нагадують фініки, в залежності від сорту від 2 до 5 см завдовжки, при дозріванні стають коричневими і дуже солодкими. М’якоть плодів наділена лікарськими властивостями: знижують кров’яний тиск, зміцнюють серцевий м’яз і дуже корисні для хворих на гіпертонію.

Зизифус справжній
Зизифус справжній, недозрілі плоди рослини (фотограф Shmunmun)

В плодах зизифуса справжнього міститься багато вітаміну C (до 17-20 мг/ 100 г), цукрів (20-36%), рослинних жирів і білків. Є в них P-активні сполуки і пектинові речовини. Плоди зизифуса справжнього корисні при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легень (одна з назв рослини – «грудна ягода»). У Китаї відвар і настій плодів зизифуса справжнього використовують як сечогінний засіб, в Середній Азії призначають при багатьох інфекційних захворюваннях і як засіб для нормалізації кров’яного тиску. Також плоди зизифуса справжнього можна застосовувати як загальнозміцнювальний і заспокійливий засіб. Недостиглі плоди зизифуса мають в’язку дію, стиглі – легку проносну.

Сорти зизифуса справжнього за термінами дозрівання діляться на ранні (плоди дозрівають в кінці вересня на початку жовтня), середні (друга декада жовтня) і пізні (кінець жовтня – початок січня). Також виділяють дрібно-, середньо- і великоплідні сорти (середня маса плоду до 5 г, 5-10 і більше 10 грамів відповідно).

– середньоплідний сорт Вахшський раннього терміну дозрівання, урожайність висока;
– середньоплідний сорт Дружба середнього терміну дозрівання, врожайність середня;
– середньоплідний сорт Китайський середнього терміну дозрівання, врожайність середня;
– дрібно-плодовий сорт Китайський раннього терміну дозрівання, урожайність висока;
– середньоплідний сорт Метеор середнього терміну дозрівання, врожайність середня;
– середньоплідний сорт Самаркандський середнього терміну дозрівання, урожайність висока;
– великоплідний сорт Самаркандський пізнього строку дозрівання, врожайність середня;
– середньоплідний сорт Сініті раннього терміну дозрівання, урожайність висока, відрізняється високою зимостійкістю;
– великоплідний сорт Радянський середнього терміну дозрівання, врожайність середня;
– середньоплідний сорт Таврика среднього терміну дозрівання, урожайність висока;
– великоплідний сорт Та-ян-цзао раннього терміну дозрівання, врожайність середня, зимостійкий;
– дрібноплідний сорт Я-цзао середнього терміну дозрівання, урожайність висока.

Зизифус справжній
Зизифус справжній, дерево (фотограф Javier Martin)

Батьківщиною рослини є Китай, де вона введена в культуру понад чотири тисячі років тому. Зростає зизифус справжній переважно в тропіках і субтропіках, на Індокитайському півострові і Індостані. У дикому вигляді зустрічається на сухих сонячних схилах гір і пагорбах Японії, в Гімалаях, Малій і Середній Азії, на Кавказі та ін. В культурі зизифус справжній поширений у всіх країнах Середземномор’я, в Північній Африці, в обох Америках, вирощують в Україні, включаючи Крим, Полтавську та Київську області. У Китаї зизифус справжній займає 3-4-е місце за кількістю дерев і валових зборів слідом за яблунею і цитрусовими. За даними археологічних і палеонтологічних розкопок схожі на сучасні види рослин зизифуса справжнього  виявлені в Гренландії.

Зизифус справжній – посухостійка, невимоглива до ґрунтів, жаростійка і при цьому відносно морозостійка рослина, іноді витримує морози до -30 ° C, тому її відносять також до рослин перехідного клімату, але для утворення плодів потрібна висока сумарність активних температур. Зизифус справжній може рости практично на будь-яких ґрунтах, крім засолених і заболочених, зокрема і на бідних, проте на них дає поганий урожай. Високе залягання ґрунтових вод неприпустиме. Найкраще місце для зизифуса справжнього за межами субтропічної зони – південні схили.

Зизифус справжній – дерево-довгожитель, відомі екземпляри, яким виповнилося понад 300 років, проте активно ця культура плодоносить тільки протягом перших 40-50 років. В плодоношення вступає на 2-3-й рік, далі зазвичай плодоносить кожного року.

Зизифус справжній розмножується насінням, кореневою порослю, щепленням і (рідше) черенками. Із насіння зизифуса справжнього найчастіше вирощують на підщепу, так як сіянці починають плодоносити пізніше і не завжди зберігають сортові ознаки. Кісточки треба заготовлювати тільки зі свіжих якісних плодів, які потрібно очистити від м’якоті. За 2 місяці до посіву насіння стратифікують (процес імітації зимових умов в холодильнику – насіння кладуть в мох, злегка змочують і в поліетиленовому пакеті поміщають на середню полицю холодильника; протягом зими, приблизно раз на 2 тижні, насіння розгортають і протягом кількох хвилин тримають відкритим). Висівають їх навесні на глибину 3-4 см, після того як ґрунт добре прогріється (краще – на гребені 15-20 см висотою). Відстань між рядами – 70-90 см, між насінням в ряду – 5 см. Посів укривають плівкою (тунельне укриття). Через 20 днів сіянці проріджують або пікірують, щоб між рослинами в ряду залишилося 20-25 см. Весною сіянці поливають всього один раз, влітку – 2 рази на місяць. Догляд за сіянцями – без особливостей. Найчастіше великоплідні сорти прищеплюють на підщепи дрібноплідних. Щеплення «вічком» виробляють влітку (в травні або в вересні), держаком за кору.

Розмноження кореневою порослю дозволяє отримати урожай вже на наступний рік після висадки саджанця – відокремлювати їх можна в дворічному віці при довжині 50-60 см. При розмноженні живцями живці укорінюють в умовах штучного переривчастого туману в парниках.

На постійне місце саджанці зизифуса справжнього висаджують на півдні в середині березня, в районах ближче до півночі – в кінці березня. Глибина посадкової ями – 50 см, діаметр – до 60 см; необхідна площа для однієї рослини – не менше 4×3 м.

Крону зизифуса зазвичай формують за 1-2 роки в формі чаші або вази з 4-5 скелетних гілок, розміщених рівномірно навколо стовбура. Центральний провідник обрізається, зайві гілки видаляють «на кільце», верхня гілка – 15-20 см, решта – так, щоб вершини цих гілок були на одному рівні з нею. Потім проводять тільки санітарну обрізку.

У перший рік для кращого приживлення зизифус справжній поливають частіше (5-7 разів за сезон). В перші місяці цвітіння зизифус справжній поливати не варто – плоди зав’язуються вчасно тільки при сухій погоді, проте якщо вологи буде не вистачати протягом усього літа, урожай буде поганим, тому поливати зизифус справжній слід починати з середини-кінця червня, але не занадто часто і тільки при тривалій відсутності дощів. Щорічно навесні, починаючи з 4-го року після висадки, зизифус справжній треба підгодовувати сумішшю мінеральних добрив (повне добриво), а через рік – ще й гноєм.

У визначений для даного сорту термін з дерева потрібно зняти всі плоди, включно з дрібними, що зав’язалися пізніше, для встановлення оптимального часу дозрівання.

Зрілі плоди можуть постраждати від птахів, але шкідники і хвороби зизифус справжній практично не пошкоджують, тому хімічний захист йому не потрібен. Іноді спостерігається незначне об’їдання недозрілих плодів, але шкідника не встановлено.

Хімічний склад зизифуса справжнього. У м’якоті зрілих плодів зизифуса справжнього (яка становить 95-98% від маси плоду) міститься від 17 до 76,5% сухих речовин; 1,2-1,6% білка; 0,1-0,3% рослинних жирів; 0,6-1,4% клітковини. Зміст вуглеводів в плодах змінюється в залежності від району вирощування і сорту рослини від 14,5 до 27,6%. У плодах міститься від 1,7 до 3% органічних кислот (переважно яблучна і бурштинова). У плодах також виявлено ​​зизипинову кислоту. Відмінною особливістю є високий вміст вітаміну C – від 26 до 1700 мг/ 100 г і P-активних сполук – від 305 до 1230 мг/ 100 г. Виявлено також вітаміни B1 (0,02 мг/ 100 г), B2 (0,04 мг/ 100 г), B5 (0,9 мг/ 100 г), бета-каротин (20-40 мг/ 100 г), стероїди. Мінеральний склад плодів зизифуса справжнього представлений кальцієм (26-27 мг/ 100 г), фосфором (23-27 мг/ 100 г), калієм (269-278 мг/ 100 г), залізом (0,7-0,8 мг/ 100 г), магнієм, кобальтом. Є повідомлення, що в плодах зизифуса справжнього міститься багато іонів йоду.

У листі, корі, коренях зизифуса справжнього виявлені алкалоїди, тритерпеноїди, лейкоантоціани, сапоніни, стероїди, кумарини, органічні кислоти, дубильні речовини. У листі рослини міститься близько 1,6 мг/ 100 г рутина. Якщо розжувати листя зизифуса справжнього, то протягом 5-10 хвилин відчувається солодкий смак цукру, кислий смак лимона і гіркий – хініну.

Енергетична цінність: 100 г їстівної частини плодів – 59-105 калорій.

Дія зизифуса справжнього. Лікувальними властивостями володіють плоди, листя, насіння, кора пагонів, коріння і деревина зизифуса справжнього. Для лікувальних цілей найкраще використовувати свіжі плоди, але сушено-в’ялені, які можуть зберігатися до нового врожаю, також є придатними. Вживання плодів цієї рослини в їжу допомагає впоратися з застудою, кашлем, корисними є при деяких захворюваннях печінки, нирок, а також при недокрів’ї, туберкульозі, нервовому виснаженні. Встановлено, що при тривалому вживанні плодів зизифуса справжнього поліпшується самопочуття, відновлюються сили після важких інфекційних захворювань, зникають болі в області голови і серця, знижується рівень холестерину в крові. Вживання плодів зизифуса справжнього позитивно діє при статевому розладі у чоловіків, нормалізує кров’яний тиск. В санаторіях Криму і Чорноморського узбережжя Кавказу хворим на гіпертонію замість звичайних ліків призначають плоди зизифуса справжнього: по 20 штук три рази на день протягом 20 днів.

У давнину в китайській народній медицині ченці і пустельники використовували в їжу тільки плоди зизифуса справжнього. У східній медицині плоди зизифуса справжнього використовують при хворобах шлунка, для регулювання обміну речовин, при гострому і хронічному гастриті, неврастенії, астенії, психастенії, депресії, хронічних інфекціях, ревматизмі, туберкульозі шкіри, очей, легень. На Сході зизифус справжній славиться також як пом’якшувальний і протизапальний засіб при катаральних захворюваннях дихальних шляхів. Відваром з сушених плодів лікують кашель, бронхіти, задишку, коклюш. З цією властивістю пов’язано і одна з народних назв зизифуса справжнього – «грудна ягода». У Китаї для цієї мети 10-20 г плодів, 300 мл води і уварюють до 100 мл, приймають по 1-2 столових ложки. У корейській медицині плоди зизифуса справжнього використовують для нейтралізації токсичних ліків; в поєднанні з коренем солодки і зерном пшениці застосовують при істерії. У Середній Азії плоди приймають як відхаркувальний, пом’якшувальний і гемостатичний засіб, а також при стенокардії, асциті, болях у шлунку, циститах. Таджики п’ють відвар із плодів для підвищення життєвого тонусу, а м’якоть вживають для лікування застуди (особливо при кашлі). При гіпертонічній хворобі, ускладненій серцевою недостатністю, протягом 3 місяців приймають по 20 ягід три рази на день. Плоди зизифуса справжнього корисні також при стоматиті та інших запальних процесах порожнини рота. З лікувальною метою вживають також коріння, кору, листя, насіння зизифуса справжнього. Листя мають стійку анестезувальну дію. У корейській медицині кора дерев зизифуса справжнього застосовується при болях шлунка і кишечника, листя – для зниження артеріального тиску. Відвар листя, зібраних восени, і кора, заготовлена ​​восени, – ефективний засіб при гіпертонічній хворобі.

Плоди зизифуса справжнього вживають в свіжому вигляді, готують вино, сік з м’якоттю, пасти, варення, маринади, джеми, компоти. У Китаї велику кількість плодів сушать. Сушені плоди за смаком нагадують фініки, звідси і ще одна з назв зизифуса справжнього – «китайський фінік». У Китаї славляться копчені і солоні плоди зизифуса справжнього, їх відварюють з рисом, сорго, начиняють булочки, використовують в консервному і кондитерському виробництвах, в хлібопеченні, для виготовлення відварів. У Середній Азії підв’ялені на сонці плоди зберігають більше року. А висушені плоди перемелюють в порошок і застосовують при випічці хліба. Хліб, в який доданий порошок зизифуса справжнього, довго не черствіє. Плоди широко використовуються в домашній кулінарії.

Способи застосування зизифуса справжнього. Кілька старовинних корейських рецептів від Чхве Тхесоп:

– при застуді, що супроводжується температурою, болями і сухістю в горлі, взяти 10 плодів зизифуса справжнього і 20 плодів сливи, покласти в мед, розтерти і зробити кульки завбільшки з абрикос. Приймати по 1 кульці;

– при ранах, що довго не загоюються, плоди зизифуса справжнього заварити в воді і цим відваром часто промивати хворі ділянки;

– для зняття болів при геморої м’якоть плоду добре розтерти, намазати на насіння зизифуса справжнього і ввести його в задній прохід;

– для зняття раптових болів, викликаних спазмом шлунка, розтерти 7 плодів зизифуса справжнього з 2 плодами сливи і 2 кісточками абрикоса, приймати разом зі столовим оцтом натщесерце (столову ложку оцту, ліпше яблучного, розводять в склянці теплої води).

Протипоказання. Людям зі зниженим кров’яним тиском вживання плодів унаби слід обмежити.

Господині на замітку

Чай з плодів зизифуса – ароматний солодкий напій, у народній медицині Кореї вживають для нормалізації сну.

Інгредієнти для чаю з плодів зизифуса справжнього:
– плоди зизифуса (сушені) – 10 грамів,
– вода – 1 літр,
– цукор – 100 грамів.

Приготування чаю з плодів зизифуса. Плоди зизифуса протягом 3-4 годин вимочують у воді, потім підсолоджують цукром і напій готовий. Якщо для приготування чаю беруть свіжі фініки, що добре визріли, то їх (10-15 штук на літр води) злегка потовкти, залити одним літром води і прокип’ятити протягом 10 хвилин.

Чай з листя зизифуса (cприяє нормалізації сну)

Інгредієнти для чаю з листя зизифуса справжнього:
– листя зизифуса – 20 грамів,
– вода – 1 літр,
– цукор – 70 грамів.

Приготування чаю з листя зизифуса. У гарячу воду покласти листя зизифуса (або їх помел у вигляді порошку) і настоювати протягом 5-10 хвилин. Потім підсолодити цукром – напій готовий.

Медовий зизифусовий екстракт. Для приготування напою можна використовувати сушені плоди зизифуса справжнього (унаби). Плоди заливають водою в пропорції 1: 3 і тримають на повільному вогні до повного розварювання. Після чого плоди віджимають. Отриману рідину варять, поки вона трохи не загусне. Після цього в неї додають мед і переливають в пляшку. Перед вживанням екстракт розводять водою.

Зизифусовий компот. має приємний, освіжаючий смак.

Інгредієнти для компоту з зизифуса:
– свіжі плоди зизифуса – 1 літр,
– цукор – 0,5 склянки,
– води – 2 склянки,
– лимонної кислоти – 10 грамів.

Приготування компоту з зизифуса. Літрову банку свіжих зизифусів залити гарячим сиропом, звареним з 2-х склянок води, 0,5 склянки цукру і 10 г лимонної кислоти. Банки пастеризують – 12-15 хвилин і герметично закривають.

Зизифусове варення, рецепт №1.

Інгредієнти для варення з плодів зизифуса за рецептом №1:
– злегка недостиглі плоди зизфуса – 1 кг,
– цукор – 0,8-1 кг,
– вода – 1,5-2 склянки,
– лимонної кислоти – 10-12 грамів.

Приготування варення з плодів зизифуса за рецептом №1. Для варення краще вибрати злегка недостиглі плоди. Плоди наколоти або розрізати навпіл. Приготувати сироп з 0,8-1 кг цукру і 1,5-2 склянок води, додати в нього лимонної кислоти (10-12 г). Киплячим сиропом залити підготовлені ягоди. Майбутньому варенню дати постояти 5-7 годин, після чого варити його на повільному вогні 20-25 хвилин, розкласти в банки і герметично закрити.

Зизифусове варення, рецепт №2.

Інгредієнти для варення з плодів зизифуса за рецептом №2:
– недостиглі плоди зизифуса – 1 кг,
– 1 літр окропу,
– цукор – 600-800 грамів.

Приготування варення з плодів зизифуса за рецептом №2. Злегка недостиглі плоди зизифуса наколоти і залити киплячим сиропом (лимонну кислоту в цей раз додавати не слід). На повільному вогні довести до кипіння і кип’ятити 2 хвилини. Нехай постоїть 5-7 годин. Знову на повільному вогні довести до кипіння і кип’ятити не більше 5 хвилин. Цю процедуру повторити ще раз. Варення розкласти в банки і герметично закрити. Враховуйте, що варення з часом густішає.

Залишити відповідь