Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Крушина ламка

Хімічний склад крушини ламкої,
Дія крушини ламкої,
Способи застосування крушини ламкої.

Крушина ламка (Frangula alnus Mill. (Rhamnus frangula L.)) – рослина родини Rhamnacea (жостерові або крушинові). иноніми: крушина вільховидна, жостір ламкий. Народні назви: жостер, крушинник, собача черешня, вовчі ягоди.

Крушина ламка
Крушина ламка, склад рослини

Крушина ламка – деревце або чагарник висотою 2-7 метрів, з гладкою сірувато-бурою корою, а на молодих гілках – червоною, з білими цяточками – чечевичками. Пагони голі або буровато-опушені. Бруньки коричневі, шовковисті. Листки крушини ламкої чергові, цілісні, голі, черешкові, темно-зелені, з цілим краєм, з 7-10 парами слабо вигнутих жилок. Квітки крушини дрібні, зелені, двостатеві, на коротких квітконіжках, по 2-7 в пазухах листків.

Плід крушини ламкої – кістянка, спочатку червона, при повному дозріванні чорна, з 2-3 кісточками. Цвіте рослина в травні-червні, плоди дозрівають в липні – серпні.

Крушина ламка
Крушина ламка, плоди рослини

Поширена крушина ламка повсюдно. Росте крушина ламка по берегах річок, озер, струмків, на заливних і болотистих луках, у вологих негустих лісах, серед заростей чагарників і підлісків змішаних і ялицево-березових лісів.

Для лікування використовують кору гілок і молодих стовбурів (не старше 3 років) крушини ламкої. Заготовляють кору в березні – квітні в період сокоруху до появи листя. Для цього на стовбурах і великих гілках рослини ножем роблять поперечні розрізи на відстані 25-30 см, потім з’єднують їх поздовжніми надрізами і знімають кору крушини ламкої дерев’яною лопаткою, потім під руками.

У місцях, відведених лісництвом під зруб, крушину зрубують сокирами, залишаючи пеньки для порослевого відновлення. На зрубаних стовбурах і товстих гілках роблять кільцеві надрізи, з’єднують їх поздовжніми надрізами, знімаючи всю неушкоджену і без лишайників кору крушини ламкої.

Сушать кору крушини ламкої на свіжому повітрі в тіні або на горищах з хорошою вентиляцією, розкладаючи тонким шаром. Сушіння припиняють, коли кора стає крихкою, у вигляді сірувато-червонуватих трубочок, всередині мідних. Вихід готової сировини 40%.

Суху кору крушини ламкої пакують в тюки або стоси по 50 кг і вішають бирки із зазначенням терміну заготовки. Кора стає придатною для застосування після 1 року зберігання або після прогрівання її протягом 1 години при температурі 100 ° C. Термін зберігання сировини – 5 років.

Крушина ламка
Крушина ламка, кора рослини

Хімічний склад крушини ламкої. Кора крушини ламкої містить антраглікозиди, похідні антрахінона, головними з яких є франгулін, франгуларозид, глюкофрангулін, а також емодин, ізоемодин, хризофанову і франгулінову кислоти, антраноли, смоли, крохмаль, дубильні речовини, ефірну олію, сапоніни, тритерпенові глікозиди. Ці ж речовини, але в менших кількостях, є в листі, бруньках і плодах крушини ламкої.

Дія крушини ламкої. Антраглікозиди крушини ламкої під впливом травних ферментів руйнуються зі звільненням діючих речовин – емодину і хризофанової кислоти, які підвищують перистальтику товстих кишок, не подразнюючи слизової оболонки кишечника. Тому кора крушини ламкої є м’яким проносним засобом, подібним за дією з ревенем і листям касії.

У медицині крушину ламку як ніжний проносний засіб застосовують при атонічних запорах, спастичних колітах і запорах при вагітності, гастритах і виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, тріщинах прямої кишки, геморої.

Крушина ламка призначається у вигляді відварів з кори і сухого екстракту – препарат рамнил. Дія настає через 8-10 годин після прийому, тому ліки слід приймати на ніч.

У народній медицині настій або відвар кори крушини ламкої застосовують при запорах, млявій функції кишечника, болях в шлунку і кишечнику.

Способи застосування крушини ламкої:

– вранці і на ніч як проносний засіб по 1/2 склянки приймають відвар кори крушини ламкої: 1 столову ложку кори залити 1 склянкою кип’яченої води, кип’ятити 20 хвилин, настоювати 30 хвилин, процідити;

– по 1-2 столових ложки вранці і ввечері як проносний засіб приймати відвар кори крушини ламкої: 20 г кори помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої води, закрити кришкою і нагрівати на водяній бані, часто помішуючи, 30 хвилин, процідити, віджати сировину, що залишилася, до відвару додати кип’яченої води до 200 мл;

– як проносний засіб призначають перед сном по 1-2 таблетки (по 0,2 г по 50 штук в упаковці) екстракту крушини сухого в оболонках;

– екстракт крушини рідкий випускають у флаконах по 25 мл, призначають по 20-40 крапель вранці та ввечері як проносний засіб;

– рамнил – сухий стандартизований препарат кори крушини в таблетках по 0,05 г по 30 штук в упаковці, призначають по 1-2 таблетки на ніч як проносний засіб при хронічних запорах.

Залишити відповідь