Тирлич жовтий

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий (Gentiana lutea L.)

Хімічний склад тирличу жовтого,
Дія тирличу жовтого,
Способи застосування тирличу жовтого
.

Тирлич жовтий (Gentiana lutea L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Gentianaceae (тирличеві).

Народні назви: гірчанка, лихоманник.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, склад рослини

Рослина тирлич жовтий з коротким товстим багатоголовним жовто-бурим кореневищем діаметром до 20 см і довгими коріннями, що відходять від нього.

Стебла тирличу жовтого округлі, порожнисті, заввишки 50-130 см. Листя супротивні, великі, еліптичні, нижні – овальні, на черешках, великі, жовті, на квітконіжках, зібрані півкільцями в пазухах верхніх листків. Цвіте в липні-серпні, плоди дозрівають у вересні. Плід – довгаста коробочка з численним насінням.

Зростає тирлич жовтий на високогірних субальпійських луках, серед високогірних чагарників і лісів, на вологих багатих крейдою ґрунтах.

Тирлич жовтий культивується на плантаціях. Поширений в Карпатах.

Для лікування використовують кореневища і коріння тирличу жовтого. Заготовляють їх восени. Викопані корені очищають від землі і дрібних корінців, миють у холодній воді, розрізають на шматки і швидко сушать на горищах, в добре провітрюваних приміщеннях або в сушарках при 40 °C.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, квітка рослини

Хімічний склад. Кореневища і коріння тирличу містять гіркі глікозиди (амарогентин, генціамарин, генціїн, генціопікрин), алкалоїд генціанін, жирну олію, трисахарид генціанозу, вітаміни, генціостерин, камедь, смолисті, пектинові речовини, барвники.

Дія тирличу жовтого. Відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого стимулює секрецію і моторну функцію шлунково-кишкового тракту, збуджує апетит, покращує травлення, усуває печію, має бактерицидну, протизапальну і жовчогінну дію.

В медицині препарати тирличу застосовуються при втраті апетиту, диспепсії, ахілії і як жовчогінний при захворюваннях жовчного міхура.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, листя рослини

Кореневища і коріння тирличу жовтого входять до складу цілого ряду фармацевтичних препаратів – гіркої настоянки, складної хінної настоянки, складного помаранчевого еліксиру, гірких апетитних зборів та інших препаратів.

У народній медицині відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого застосовують всередину при відсутності апетиту, печії, запорах і багатьох шлунково-кишкових захворюваннях, при туберкульозі легенів та інших легеневих хворобах, артритах, подагрі, ревматизмі.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий

Настоянка тирличу покращує апетит, знімає печію. Міцний відвар з суміші 1 частини коренів і кореневищ тирличу і 3 частини дубової кори є хорошим засобом при сильній пітливості ніг.

У цьому відварі парять ноги перед сном. Порошком з коріння тирличу і квіток ромашки присипають гнійні і незагоєні рани.

Застосовується в лікеро-горілчаній та пивоварній промисловості.

Способи застосування тирличу жовтого:

– при подагрі, артритах, ревматизмі приймають настій (3 чайні ложки подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого залити 3 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити) по ½ склянки 3-4 рази на день до їди;

– для підвищення апетиту, при печії приймати настій (1 столову ложку сухих коренів і кореневищ тирличу жовтого залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди;

– від печії і для апетиту приймають аптечну настоянку тирличу по 20 крапель на 100 мл води до їжі;

– при запорах приймати по ¼ склянки відвар тирличу жовтого (4 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого настоюють в 200 мл води 4 – 8 годин в емальованому посуді, потім в цій же воді 10-20 хвилин їх варять на повільному вогні під закритою кришкою, помішують, настоюють 15-30 хвилин, проціджують, віджимають, додають до попереднього обсягу витяжки та використовують протягом дня);

– для підвищення апетиту 1 чайну ложку апетитного збору (10 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого і 20 г трави деревію звичайного) заварити як чай 1 склянкою окропу і приймати по 1 столовій ложці до їди.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*