Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Абрикос звичайний

Хімічний склад абрикосів,
Дія абрикосів,
Способи застосування абрикосів.

Абрикос звичайний (Armeniaca vulgaris Lam.) – дерево родини Roseae (розові).

Дерево абрикос заввишки 3-7 м, з сірувато-бурою корою, що розтріскується на старих деревах і червонувато-коричневою з сочевичками на молодих гілках. Листя абрикоса прості, черешкові, чергові, яйцеподібні, із загостреною верхівкою і краєм пилкою. Квітки поодинокі, рожеві або білуваті.

Абрикос звичайний
Абрикос звичайний, квітки рослини

Плоди – круглі або подовжено еліптичні, з борозенкою на одному боці, зазвичай оксамитові, соковиті ароматні кістянки, жовтого або оранжевого кольору з рум’янцем. М’якоть плоду солодко-кисла або солодка. В середині м’якоті овальна кісточка, усередині якої знаходиться плоске гірке або солодке насіння. Цвіте в березні – травні, плоди дозрівають в червні – серпні.

Зростає як культурна рослина в садах і лісосмугах. Поширений в середній і південній смузі європейської частини материка, в Середній Азії. Батьківщина – Китай.

Абрикос звичайний
Абрикос звичайний, плоди рослини

Для лікування використовують плоди, насіння і камедь. Заготовляють плоди в період їх дозрівання і вживають в їжу свіжими, а також готують з них варення, курагу, сушать без кісточок, заливають сиропом. При заготівлі плодів на зиму необхідно видалити з них кісточки з отруйним насінням. Витягнуті з плодів кісточки очищають від залишків м’якоті, підсушують в повітрі і здають в заготівельні пункти лікарської сировини.

Засохлу камедь з тріщин стовбурів і гілок заготовляють з квітня по вересень. Досушують камедь на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розкладаючи її тонким шаром на папері або тканині. Готова сировину складається з безбарвних або світло-жовтих твердих крихких серпанкових шматочків. Пакують сировину в бляшанки, ящики або мішки і зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.

Хімічний склад абрикосів. М’якоть свіжих абрикосів містить до 27%, сушених – до 84% цукрів (переважно сахарозу), органічні кислоти (винну, лимонну, саліцилову, яблучну), крохмаль, пектини, каротин (близько 16 мг в 100 г), вітаміни C, B1, B2, B15, P, значну кількість мікроелементів (залізо, марганець, срібло, магній, кальцій, фосфор, йод), солі калію, інулін, флавоноїди.

Насіння абрикоса містить до 50% невисихаючої жирної олії, близької за хімічним складом до персикової, з низькою кислотністю і невеликою в’язкістю, а також глікозид амигдалін, вітамін B15.

Камедь містить галактозу, арабінозу, глюкуронову кислоту, мінеральні солі, білкові речовини. Встановлено, що 100 г плоду абрикоса має такий же вплив на процес кровотворення, як 40 мг заліза або 250 г свіжої печінки.

Дія абрикосів. Курага і абрикосовий сік надзвичайно корисні при анемії, для хворих серцево-судинними захворюваннями, для вагітних жінок. Абрикосова олія подібно жирним оліям з насіння персика, сливи або аличі відома як фармакопейний препарат під загальною назвою олія персикова.

У медицині свіжі плоди абрикоса рекомендують вживати при захворюваннях серцево-судинної системи і авітамінозі, курагу – в розвантажувальні дні. Персикове масло застосовують для підшкірних і внутрішньом’язових ін’єкцій, приготування мазей і як розчинник деяких ліків. Абрикосову камедь застосовують як обволікальну, емульгуючу і клейку речовину для приготування масляних емульсій, таблеток і пігулок.

У народній медицині плоди абрикоса вживають при авітамінозах А, В, C, порушенні діяльності кровотворних органів, як засіб, що поліпшує і регулює діяльність шлунково-кишкового тракту, а також сприяє виведенню радіонуклідів з організму.

Способи застосування абрикосів:

– при авітамінозах свіжі плоди абрикоса в кількості 200 г приймати 3 рази на день, розділивши порівну;

– настій: сушені плоди абрикоса попередньо помити, потім залити 1 склянкою теплої кип’яченої води і настоювати 1 годину, приймати 3 рази на день, розділивши порівну, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і кровотворних органів.

Див. також: Варення з абрикосів,

Абрикосове желе з полуничним соусом

Залишити відповідь