Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Бавовник шорсткий

Хімічний склад бавовнику шорсткого,
Дія бавовнику шорсткого,
Спосіб застосування бавовнику шорсткого.

Бавовник шорсткий (Gossypium hirsutum L.) – однорічна трав’яниста рослина родини Malvaceae (мальвові) – просвирникові.

Бавовник шорсткий
Бавовник шорсткий, склад рослини

Бавовник шорсткий – рослина з гіллястими заввишки 1-2 м стеблами, що вкриті м’якими волосками. Листя бавовнику шорсткого великі, чергові, 3-5 лопатеві. Квітки великі, кремовато-жовті, при цвітінні змінюють забарвлення на рожеве або світло-лілове, з 5-пелюстковим віночком.

Плоди бавовнику – великі кулясті коробочки розміром з волоський горіх, з великою кількістю насіння, покриті довгими м’якими білими або жовтуватими волокнами, які утворюють клубок білих ниток – бавовну. Цвіте рослина в липні-серпні, коробочки дозрівають у вересні-жовтні. Зростає тільки як культурна рослина на плантаціях.

Поширений бавовник шорсткий в Середній Азії, на Кавказі, в Україні, Молдові.

Для лікування використовують бавовняну олію, кору коренів і коріння бавовнику шорсткого. Заготовляють коріння і їх кору восени після збору бавовни. З викопаних коренів бавовнику шорсткого струшують землю, здирають кору і сушать окремо кору і коріння на свіжому повітрі в тіні протягом декількох діб.

Бавовник шорсткий
Бавовник шорсткий, квітка рослини

Хімічний склад бавовнику шорсткого. Кора коренів бавовнику шорсткого містить аскорбінову, госсипієву кислоти, вітамін K, триметиламін, ефірну олію, дубильні та інші речовини, а насіння – госсипол, госсипін, пігмент госсипурпурин, жирну олію, білок. У квітках є флавоноїди, лимонна і яблучна кислоти.

Бавовник шорсткий
Бавовник шорсткий, плід рослини

Дія бавовнику шорсткого. Кора коренів бавовнику шорсткого, як і інші частини рослини, має кровоспинну властивість. Волокна використовують для виготовлення різних тканин, вати простої і гігроскопічної, перев’язувальних матеріалів та колодія. З насіння добувають бавовняну олію, яку застосовують для виготовлення мазей і пластирів.

У медицині рідкий екстракт кори коренів бавовнику шорсткого приймають всередину як кровоспинний засіб при маткових кровотечах.

У народній медицині настій кори коренів бавовнику шорсткого вживають при різних внутрішніх кровотечах як кровоспинний засіб.

Спосіб застосування бавовнику шорсткого:

– настій (1 столову ложку подрібненої кори коренів бавовнику шорсткого залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити) приймати по 1/4 склянці 4 рази на день як кровоспинний засіб.

Залишити відповідь