Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Базилік камфорний

Хімічний склад базиліку,
Дія базиліку,
Способи застосування базиліку.

Базилік камфорний (Ocimum basilicum L.) – однорічна трав’яниста рослина родини Lamiaceae (Labiatae) – губоцвіті. Народні назви: васильки справжні або базилік звичайний.

Базилік камфорний
Базилік камфорний, склад рослини

4-гранне гіллясте стебло рослини досягає висоти 70 см. Листя базиліку довгасто-яйцеподібне.

Квітки білі або червоні, розташовані в пазухах верхівкового листка і в приквітниках в неправильних колотівках.

Плід базиліку – темно-бурий горішок. Рослина з сильним приємним бальзамічним запахом. Базилік – медонос, цвіте з липня до осені.

Культивується базилік в середній і південній смузі європейської частини материка і в Середній Азії як лікарська і ефіроолійна рослина.

Для лікування використовують квітучу надземну частину рослини (траву).

Хімічний склад базиліку. Надземна частина рослини базиліку містить 1-1,5% ефірної олії, до 6% дубильних речовин, глікозиди, аскорбінову кислоту, мінеральні речовини, сапоніни, цукри.

Ефірна олія містить евгенол, метилхавікол, камфору, ліналоол, цинеол, оцимен. Евгенол є основним компонентом ефірної олії (до 70%). Ефірна олія знаходиться переважно в суцвіттях в фазі повного цвітіння. У насінні є 12-20% жирної олії.

Базилік камфорний є джерелом отримання ефірної олії, евгенолу і камфори. Ефірна олія і чистий евгенол служать сировиною для отримання ваніліну.

Дія базиліку. Камфора збуджує центральну нервову систему, особливо центр довгастого мозку, посилює діяльність серця, надає подразливу і антисептичну дію. Ефірна олія діє як протизапальний засіб при хронічних гастритах, колітах, запаленні нирок і сечового міхура, при кашлі, кашлюку. Евгенол дезінфікує і дезодорує. Екстракт базиліку як спазмолітик застосовують при кишкових і шлункових кольках.

У медицині камфорне масло у вигляді ін’єкцій призначають при ослабленні серцевої діяльності, асфіксії, колапсі, при отруєнні наркотичними і снодійними засобами, для поліпшення апетиту, лікування хронічних гастритів і колітів.

Зовнішньо настій трави базиліку камфорного рекомендується застосовувати для лікування екземи, ран, виразок. Евгенол використовують в стоматологічній практиці як дезінфікуючий засіб.

У народній медицині базилік камфорний застосовують при головному болю, епілепсії, метеоризмі, шлункових кольках, диспепсії, ревматизмі, блювоті, при тривалому нежитю, запаленні очей, середнього вуха, при тріщинах на сосках, а також для ванн і припарок.

Настій трави застосовують при гастриті, коліті, пієліті, кашлюку, для полоскань при ангіні, стоматитах, зубного болю. Базилік камфорний рекомендується використовувати в дієтичних стравах при метеоризмі, відсутності апетиту, при зниженому кров’яному тиску.

Способи застосування базиліку:
– настій (1-2 г подрібненої свіжої або сухої трави базиліку залити 1 склянкою окропу, настоювати 20-30 хвилин, процідити) приймати по 1 / 3 – 1 / 4 склянки 3-4 рази на день при гастриті, коліті, пієліті;

– настій базиліку, приготований за цим же рецептом, застосовують зовнішньо для полоскань, обмивань при ангіні, стоматитах;

– сік базиліку, вичавлений зі свіжого листя, використовують у вигляді крапель при запаленні середнього вуха і для лікування ран і виразок, що важко загоюються;

– порошок сухої подрібненої трави базиліку нюхають при тривалому нежитю.

Залишити відповідь